Mitä rasvaa kannatte kesävaelluksella mukana? Öljy säilyy hyvin, muttei kelpaa leivän päälle, eikä ole yhtä hyvää kuin voi. Voi taas säilyy huonommin kuin öljy. En ole tähän asti kantanut mukana kumpaakaan, kun ruuaksi olen laittanut vain patoja ja kastikkeita ja puuroja. Mutta jos vaikka ensi kerralla saisi voita näkkärin päälle ;). Minkä aikaa esim oikea voi säilyy kesällä ilman että härskiintyy? Ja onko mahdollista pidentää sen käyttöikää jollain jipolla? Pakkaamalla sen sinne villapaidan sisään, se pysyy tietty kylmänä pisimpään, mutta onko muita keinoja?
ps: Jos ei ole oikeasti aiheellista vastattavaa, niin turhat vittuilut voikin sitten jo jättää kokonaan kirjoittamatta.
öljy vai voi?
3
4139
Vastaukset 3
- itlah
suolaisempi voi säilyy kohtuu hyvin, leiriytyessäsi laita voirasia mahdollisimman varjoiseen ja viileään paikkaan, itse käytän vesitiivistä rasiaa jolloin sitä voi ankkuroituna säilyttää vaikka purossa ja esim kiven koloissa on viileää, vaikka voi välillä pääsee pehmenemään ei se kuitenkaan heti ole pilalla, itsellä on ollut voita mukana 2viikon kesäretkellä ja säilyi syötävänä koko retken. itse olen lisännyt voihin jonkin verran suolaa ja luulisin sen parantavan säilymistä, toki liiallinen suolan kanssa läträäminen lisää liikkuessa janon tunnetta joten kohtuudella se suolan lisääminen ja tietysti oman maun mukaan, oletko kokeillut sulatejuustoja esim koskenlakija säilyy tosi hyvin ja eri makujakin löytyy ja noihin reissuilla syötäviin pataruokiin koskenlaskijaa lisäämällä saa aikaan suoranaisia makuelämyksiä.
- atlatl
...tuli mieleen että lisääkö valkosipuli sen säilyvyyttä kun kuulema se on antiseptistä?
Kotioloissa olen nimittäin lisännyt voihin murskattuja valkosipulinkynsiä. Sanovat että kun se kerran on antiseptinen niin eiköhän voikin silloin säilyne pidempään.
ja mausteet on ruoassa valmiina.
Jos ruokaan ei välttämättä tarvita voita,niin tarvitaanko leivällekkään? Itse laitan leipiä kotonakin ilman voita.
Joku hyvä juusto,joka säilyy,käynee yhtä hyvin.Meetvursti säilyy myös päiväkausia suolaisuutensa ansiosta.
Kaikkeen ruokaan pätee se,että on hyvä saada se välillä viileään.
Purot on hyviä ja syvät kolot maassa.
Märkä pyyhe eväiden päällä jäähdyttää myös.
- Vanha Erkkı
Ennen kun otettiin limppu mukaan, siihen leikattiin kolo voita varten, sinne voi ja kanneksi leikattu kuoren osa. Voihan se voi kuumalla pehmitä sinnekin, mutta leivästähän tuo löytyy ja voi säilyy puhtaana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3011238Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3091183Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87924
- 106909
- 101889
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13604- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577