öljy vai voi?

Rasvaa

Mitä rasvaa kannatte kesävaelluksella mukana? Öljy säilyy hyvin, muttei kelpaa leivän päälle, eikä ole yhtä hyvää kuin voi. Voi taas säilyy huonommin kuin öljy. En ole tähän asti kantanut mukana kumpaakaan, kun ruuaksi olen laittanut vain patoja ja kastikkeita ja puuroja. Mutta jos vaikka ensi kerralla saisi voita näkkärin päälle ;). Minkä aikaa esim oikea voi säilyy kesällä ilman että härskiintyy? Ja onko mahdollista pidentää sen käyttöikää jollain jipolla? Pakkaamalla sen sinne villapaidan sisään, se pysyy tietty kylmänä pisimpään, mutta onko muita keinoja?
ps: Jos ei ole oikeasti aiheellista vastattavaa, niin turhat vittuilut voikin sitten jo jättää kokonaan kirjoittamatta.

3

3924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itlah

      suolaisempi voi säilyy kohtuu hyvin, leiriytyessäsi laita voirasia mahdollisimman varjoiseen ja viileään paikkaan, itse käytän vesitiivistä rasiaa jolloin sitä voi ankkuroituna säilyttää vaikka purossa ja esim kiven koloissa on viileää, vaikka voi välillä pääsee pehmenemään ei se kuitenkaan heti ole pilalla, itsellä on ollut voita mukana 2viikon kesäretkellä ja säilyi syötävänä koko retken. itse olen lisännyt voihin jonkin verran suolaa ja luulisin sen parantavan säilymistä, toki liiallinen suolan kanssa läträäminen lisää liikkuessa janon tunnetta joten kohtuudella se suolan lisääminen ja tietysti oman maun mukaan, oletko kokeillut sulatejuustoja esim koskenlakija säilyy tosi hyvin ja eri makujakin löytyy ja noihin reissuilla syötäviin pataruokiin koskenlaskijaa lisäämällä saa aikaan suoranaisia makuelämyksiä.

      • atlatl

        ...tuli mieleen että lisääkö valkosipuli sen säilyvyyttä kun kuulema se on antiseptistä?
        Kotioloissa olen nimittäin lisännyt voihin murskattuja valkosipulinkynsiä. Sanovat että kun se kerran on antiseptinen niin eiköhän voikin silloin säilyne pidempään.
        ja mausteet on ruoassa valmiina.

        Jos ruokaan ei välttämättä tarvita voita,niin tarvitaanko leivällekkään? Itse laitan leipiä kotonakin ilman voita.
        Joku hyvä juusto,joka säilyy,käynee yhtä hyvin.Meetvursti säilyy myös päiväkausia suolaisuutensa ansiosta.
        Kaikkeen ruokaan pätee se,että on hyvä saada se välillä viileään.
        Purot on hyviä ja syvät kolot maassa.
        Märkä pyyhe eväiden päällä jäähdyttää myös.


    • Vanha Erkkı

      Ennen kun otettiin limppu mukaan, siihen leikattiin kolo voita varten, sinne voi ja kanneksi leikattu kuoren osa. Voihan se voi kuumalla pehmitä sinnekin, mutta leivästähän tuo löytyy ja voi säilyy puhtaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3159
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3057
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2922
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2594
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2112
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1667
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1639
    8. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1632
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1566
    Aihe