Kotimaamaa-lehden pääkirjoituksessa (7.10) otettiin selkeästi kantaa pakkoruotsin muuttamisesta vapaaehtoiseksi. Lehden skenaarioiden mukaan ruotsinkielestä tulee virallinen, mutta vain alueellinen vähemmistökieli. Lehden mukaan Suomi ei ole todellisuudessa kaksikielinen maa ja lisäksi muualla euroopassa vähemmistöt opettelevat enemmistön kielen, eikä päinvastoin. Kotimaa-lehden mukaan koittaa väistämättä aika, jolloin eduskunta päättää Suomen tasavallan ainoaksi viralliseksi kieleksi suomen kielen. Nykyistä tilannetta esim. virkamiesruotsin osalta Kotimaa pitää kohtuuttomana.
Kirkon "äänenkannattajalle" täydet pisteet kansan kuuntelemisesta!
Kirkon "äänenkannattajalle" täydet pisteet kansan kuuntelemisesta!
Vastaukset 4
Vanhimmat
laajenee nopeasti ja vastustamattomasti. Koska pakkoruotsi on moraalisesti niin väärin. Lopulta ministereille ja kansanedustajille tulee vielä kova kiire. Näin näen asioiden etenevän. Suomenkieliset ovat jo hyvin hermostuneita eliitin irtautumiseen äänestäjistään.
Onko tämä myös KD:n kanta?
Kotimaa-lehti ei ole KD:n puoluelehti, vaan kirkon lehti. KD on kääntymässä kielivapauden kannalle Räsäsen ja Kankaanniemen mukaan.
Kirkkoon voimme aina luottaa kovan paikan tullen. Se on kuin kallio suomalaisessa maaperässä.