69

Minä näin viimeviikonloppuna hirvimiehen,joka oli lähes 50 metrin päässä tieltä,toivottavasti on löytäny tielle takasi.Ei ole kumma,että noita eksyy,kun lähetään tuollalailla erämaihin

5

816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikiveerus

      Jo on ihme! Yleensä istuvat tiellä passissa tai nuotio palaa keskellä tietä.

      • lain puolella

        joka pakoili poliisia kun uskaltautui iin kauas tieltä. asuin aikoinaan yli 20 vuotta suomussalmella ja en tavannu yhtään rehellistä poromiestä. nyt Kuhmossa asuessani porot ja poromiehet eivät maitani kelkoilla pole ja eläimetkin saa olla rauhassa.


      • ¤¤¤¤¤¤¤
        lain puolella kirjoitti:

        joka pakoili poliisia kun uskaltautui iin kauas tieltä. asuin aikoinaan yli 20 vuotta suomussalmella ja en tavannu yhtään rehellistä poromiestä. nyt Kuhmossa asuessani porot ja poromiehet eivät maitani kelkoilla pole ja eläimetkin saa olla rauhassa.

        Luulisi jokunen rehellinenkin poromies,tai nainen löytyvän,mutta eivät uskalla ääntään korottaa niitä poroharrastajia vastaan,jotka laittomuuksia harrastavat.Jos rupee rettelöimään näiden suhareiden kanssa,niin voi rehellisellä poroyrittäjällä porot kadota erämaahan.Kun lunta tulee moottorikelkoilla ajattavaksi riittävästi,alkaa taas petojahti kelkoilla pyörimään selkosissa.Toivottavasti erävalvontaa suorittavat viranomaiset pysyy kuvioissa mukana.Toki näillä suhareilla on muitakin keinoja petojen tappamiseen.On se vaan kumma,että jaksavat vuosi vuoden jälkeen roikkua näiden petojen perässä,vaikka järkevämpääkin tekemistä luulisi aikamiehillä olevan.Ei ole raha kortilla kun pitkin selkosia moottorikelkoilla pitkin talvea vyyhdetään. Kelkat maksaa ja ei polttoainekkaan ole halpaa.Ilmeisesti petokorvaukset on niin kattavia,että niillä varoilla voi lystiäkin pitää moottorikelkoilla.


    • kiehkieh

      Hirvimiehet istuvat nuotion ympärillä ja nauravat: kieh kieh, ollaan vallan viisaita.

    • autoilija.

      Hirvimies oli tiellä ja hirvet 100m tieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      87
      1483
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      111
      832
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe