Anu Koivusen valinta eiliseen keskusteluun oli tosi myönteinen asia pakkoruotsin poistoa ajatellen. Puhe oli sekavaa ja tyhjänpäiväistä kailotusta toisten puheiden päälle, eikä siitä saanut mitään tolkkua. Todennäköisesti oli ärsyttävyydessään suorastaan vahingollista ruotsalaisuuden näkökulmasta.
Anu Koivusen valinta
Ruostettako?
2103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koivunen puhui itseään pussiin kailottamalla monien kielten osaamisen tarpeellisuutta. Sitähän pakkoruotsin vastustajat juuri ajavat takaa!
Koivunen meni hiljaiseksi, kun Sinisalo sanoi opetelleensa ranskan vasta Ranskaan muuttaessaan eikä silloin syyttänyt koululaitosta pakkoranskan puuttumisesta.
"Koivunen meni hiljaiseksi, kun Sinisalo sanoi opetelleensa ranskan vasta Ranskaan muuttaessaan eikä silloin syyttänyt koululaitosta pakkoranskan puuttumisesta."
Tuo lause teki Koivusen argumentista kerralla naurettavan.
Koivusen argumenttihan oli, että pakkoruotsin ansiosta hänellä on työpaikka Ruotsissa, eikä lapsi voi tietää, meneekö hän aikuisena Ruotsiin töihin.
Olisi pitänyt kysyä, onko tarkoitus kouluttaa työvoimaa Ruotsiin.