Laittakaan kotimaista kalikkaa tankkiin. Ei tarvitse naukua bensan hinnasta tai miettiä E10:n sopivuutta tai ympäristöystävällisyyttä.
Muuten, olisi kiva tietää, että mistähän sitä halpaa bensaa riittää loputtomiin. Eihän kukaan valita siitäkään, että kulta on liian kallista laivan runkoon.
Puukaasu on toimiva ja käyttökelpoinen systeemi! Ja on niitä toki muitakin vaihtoehtoja öljylle.
Muuten, olisi kiva tietää, että mistähän sitä halpaa bensaa riittää loputtomiin. Eihän kukaan valita siitäkään, että kulta on liian kallista laivan runkoon.
Puukaasu on toimiva ja käyttökelpoinen systeemi! Ja on niitä toki muitakin vaihtoehtoja öljylle.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vaan mitäpä sanookaan LAKI?
Järjestä ei niin väliä, pääasia on että Virkamies saa PÄTEÄ! Ja pätäkkää...
Ei puukaasun käytöä ole kielletty. Olen itse ajatellut laittaa Chevrolet Capricen häkäkaasulle. Puukaasu on ainakin toistaiseksi verovapaa polttoaine ja periaatteessa voi käyttää myös turvetta. Hankin kokeneen harrastajan laatiman ohjekirjan, nimeltään ajoneuvoon asennettavan puukaasuttimen rakennusohjeet. Ei auton muuntaminen puukaasukäyttöiseksi ole mikään valtavan ihmeellinen juttu ja olen itse käynyt koeajollakin ja nähnyt että se toimii.
Tuo ainainen valitus täällä vain ihmetyttää. Bensa on kallista, kallista, kallista. Jos kukaan ei tee mitään, on aamenen varmasti kohta vielä entistä kalliimpaa. Kai tyhmäkin nyt ymmärtää että jos öljyä ei ole tai ei tuoda markkinoille, viimeisten tippojen hinta nousee. Kuka on sitten ajaa autolla ja miten, on aivan oma kysymyksensä. Ei ainakaan ne sopulit jotka ovat hirttäneet itsensä bensapumpun letkuun
Jos puuhuolto on kunnossa pääset ajamaan pehmeästi ja vaivatta tuhansia ja tuhansia kilometrejä. Hyvin tehdyistä laitteista ei ole vaivaa kaupunkiliikenteessäkään. Alapesän tuhkaeristys on tärkeätä.
gasman
Kyllä me aivan liian riippuvaisia bensasta olemme. Ihme että päättäjämme eivät tähän riippuvuus kysymykseen päättäväisemmin etsi vaihtoehtoja. Ei pelkkä varmuusvarastointi vajaaksi vuodeksi ole mikään ratkaisu.
Näköpiirissä on kaksi vaihtoehtoa:
1. Jatkaa loputonta valitusta korkeaveroitetusta bensiinistä.
2. Ryhtyy omaan suunnitteluun; investoi verovapaaseen polttoaineeseen ja sen käyttämisen edellyttävään laitteistoon, jota laki sallii.
Tie on auki: Internet ja kirjastot tarjoaa loputtomiin teoriaa ja rakennusohjeita. Lisäksi YouTube!
On verkkoyhteisöjä missä jatkuvasti käsitellään asiaa käytännössä...
Ei kai puilla ajamisee mitään verkkoyhteisöjä tarvita! Itselleni internetin käyttö jää aika vähälle. Eikös nämä laitteet pidä itse takoa eikä eikä vain pikkkupilvessa ihmetellä jossain internetin saapas nahkatornissa.
Öljyn käytölle vain pitäisi löytää vaihtoehtoja. Niitä kyllä on mutta ei juuri tänä päivänä vielä aivan yhtä hyviä käteviä ja toimivia. Itse kuitenkin uskon kovasti tähän puukaasuhommaan ja jos ei vielä ensikesänä, niin sitä seuraavana letukkani ilmestyy raitille puitten voimalla. Tuo puu sopii itselleni hyvin sillä polttoainetta kyllä löytyy.
Ei millään pahalla, mutta kuvittele miljoonat autot häkäpönttö peräkontissaan...miltä vaikuttaa?
Ihan oikea vaihtoehto nykymenolle voisi olla (ja on) jatkuvasti alenevat polttoaineiden kulutuslukemat. Eli polttomoottoritekniikan kehittyminen.
Nettikirjat ja kirjastokirjat esittävät YHDEN rakennus- ja mitoitustavan; nettiyhteisöissä aloittelevat kysyvät ja saavat neuvoa kokeneemmilta erikoisasioissa joita ei käsitellä kirjoissa. Vastauksia voi hyvinkin saada samana päivänä. Voi lähettää piirustuksia ja parannella toisten ehdotuksia...tai pyytää parannusneuvoja.
On viisata ennakoida puun kuivausta ja käsittelyä jo talvella, jos meinaa ajaa letukkaa ens' kesänä.
Maassa pyörii jo toinen peräkkäinen puukaasutinrakennuskurssi.
Jokainen päättä itse, jos haluaa ajaa verottomalla, kotimaisella polttoaineella, ja ryhtyy asian vaatimiin toimiin lain puitteissa.
Laitteita voi rakentaa monella tavalla; ennakkoon on harkittava millaiset ominaisuudet aikoo luoda, ettei toiminta käy hankalaksi. Muuntelut kömpelön ensiratkaisun jälkeen käy hankalaksi jos rakennustapa on liian ahdas.
Sen verran noille häkähöyrypalstoille olen eksynyt, oliko ekoautoilijat tai jokin sinne päin, mutta tuli vaikutelma, että ne jotka ovat vähiten saaneet aikaan siellä eniten kirjoittavat. Kyllä mulle tuli olo kuin olisi hullujen huoneeseen kurkistanut. Tsemppiä sulle kuitenkin ....
Itse halusin vähän herätellä ihmisiä miettimään, missä oikein ollaan ja mihin ollaan menossa, noin niin kuin ajatuksen tasolla.
Kumma kyllä, puukaasu ei ole näissä mukana, vaikka liikenteen uusiutuvista lehteen kirjoitetaan.
Ilmeisesti ei piitata mitä toisissa läänissä tehdään EU-rahoilla...
Kyllä tämä EU:n biopolttoainehomma on aika mitättömäksi mennyt. Tilkka palmuoljyä tai viinaa fossiilisiin sekoitettuna tuskin maailmaa paljon pelastaa. Ehkä suunta on kuitenkin hyvä ja tärkeintä on kuitenkin saada jotain vaihtoehtoja syntymään.
Tiedoksi kaikille muille: Kai se nettiseurakin tekee pikkuhiljaa kaltaisekseen.
Taisi hitailta hämäläisiltä, sanomilta ja muiltalin jäädä huomaamatta, että EU rahoittaa puukaasurakennuskursseja Suomessa (toisissa lääneissä).
Puukaasutinkurssi 2 on nyt virallisesti joululomalla, ja jatkaa taas tammikuussa. Uusia järjestelmiä on syntymässä...
Puukaasulla on hauska ajaa!
gasman