...näkyi tänäkin iltana presidentin seuratessa NHL-lätkää Hjalliksen aitiossa yhdessä USA:n Suomen suurlähettilään Bruce J. Oreckin kanssa.
http://www.mtv3.fi/urheilu/jaakiekko/uutiset.shtml/arkistot/jaakiekko/2010/10/1201700
" Halonen tunnetaan innokkaana urheilun ystävänä. Tasavallan presidentti eli helmikuussa aktiivisesti mukana Suomen olympiajoukkueen tunnelmissa Vancouverissa ja sen lähialueilla."
Kumpikohan oli Halosen suosikki, Minnesota vai Carolina? Luulen tosin, että presidentti kannusti lähinnä molempien joukkueiden suomalaisia pelin lopputuloksesta suuremmin välittämättä.
http://www.mtv3.fi/urheilu/jaakiekko/uutiset.shtml/arkistot/jaakiekko/2010/10/1201700
" Halonen tunnetaan innokkaana urheilun ystävänä. Tasavallan presidentti eli helmikuussa aktiivisesti mukana Suomen olympiajoukkueen tunnelmissa Vancouverissa ja sen lähialueilla."
Kumpikohan oli Halosen suosikki, Minnesota vai Carolina? Luulen tosin, että presidentti kannusti lähinnä molempien joukkueiden suomalaisia pelin lopputuloksesta suuremmin välittämättä.
Vastaukset 285
Vanhimmat
Onko salella suhteita USA:han?
...tunne Niinistöä. Paitsi poliisi.
...varressa vastuuta pakoilemassa.
Halonen muistuttaa, että kasvavia rajoituksia on mietittävä myös puolisoiden ja perheenjäsenten elämän kannalta.
Outoa demokratiassa on sekin tutkittu ilmiö, että huono-osaiset äänestävät usein omaa etuaan vastaan. Ja se, että ylipäänsä ihmiset äänestävät milloin mistäkin syistä, harvoin poliittisista. Ja se, että äänestysprosentin laskiessakin eduskunnan pitäisi edustaa kaikkia. Ja se, että edustuksellinen demokratia on lopulta lobbarivaltaa, jossa raha ratkaisee.
Ihan kuin Kokoomus?
Jos yhteiskunnan sivistys mitataan siinä, kuinka se kohtelee heikoimpiaan, onko sivistys koskaan täysin mahdollista järjestelmässä, jossa massat päättävät? Ei ole sanottua, että enemmistö pitää vähemmistön puolia. Tämän moni oppii jo koulun pihalla. Todellisissa marginaaleissa elävät jäävät helposti isojen tallomiksi. Suurten puo-lueiden rasistinen retoriikka on hyvä esimerkki: valtaenemmistön etujen suojaaminen äänien toivossa on jo aikaa sitten ajanut oikeasti huono-osaisten puolustamisen ohi.
Sääli ettei Kallion tyttö voi asettua kolmatta kertaa ehdolle presidentiksi. Kaikki merkit nimittäin viittaavat, että Halonen voittaisi ja tekisi hattutempun.
Aiwan fantsuu ja ihQ!!! Halonen voittakoon myös 2012! Khihihii.
Eikö Niinistön kannattajat tajua että hävisivät kuin possut!? Jo kuusi vuotta sitten!
Haloselle täydet pisteet, kiviniemelle puolet ja Niinistö pisteittä.
Katainen on miinuksella.
Presidenttimme on POP, Niinistö taas NOT.
Käynnissä olevaa typerysten muoti-ilmiötä ei voi pysäyttää, se laantuu kun kohu ja kirjoittelu vähenee. Siksipä taidan lopettaa väittelyni ateistin kanssa tähän?
Turhaan rutisee Hillevi ja vaihtelee nikkiä. Minkäs teet kun ei nysällään voi kikkiä. Khihihiii.
palstan viimeinen halos-vihaaja on pahasti alakynnessä? khihihii?
Kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel vierailevat Tiirismaan lukiossa, jossa he tutustuvat erityisesti ruotsin opetukseen. Lahden kaupunki tarjoaa lounaan Sibeliustalossa, jossa heille esitellään nuorta muotoilua ja Sinfonia Lahti pitää lyhyen konsertin.
Järkevintä olisi antaa Haloselle pesti kolmanneksi kaudeksi kun kerran terveyttä riittää ja kykyä on.
Käsi sydämelle nyt? Pakkohan se on jokaisen tunnustaa, että mainiosti on Halonen pestinsä hoitanut, vai mitä? Kyllä? Sitähän minäkin.
Eiköhän panna humpaksi ja haeta Halonenkin joraamaan? Khihihii?
"Heteroista tulee mieleen perhe, homoista taas paneminen ja sukuelimet.
Niin, ehkä fundamentalistikristittyjen nykyisessä hannaavassa tana-asennossa onki...n kyse silkasta kiintymyksestä omiin riettaisiin miellepinttymiin. Ehkä homot kansoittavat heidän mielikuvituksessaan niin herkullista kohtaa, ettei siitä millään raaskita päästää irti. Sillä jos irstailijahomot muuttuisivat tavalliseksi, leppoisaksi, suksensa huoltavaksi murtsikkaväeksi, niin mistä ihmeestä sen kuuman, sykkivän ja punaisen rivouden perkeleen sitten oikein osaisi bongata?"
Lauantai-ilta ja lähtökuopissa viihteelle. Maailma on avoin ja seura hyvää.
Halosen Suomi rulettaa.
Saman jutun yhteydessä puhemies Niinistö suomi untuvikkoa pääministeriämme tämän ajattelemattoman jyrkästä ja vallanhimoisesta kannasta presidentin osallistumisesta EU-huippukokouksiin. Niinistö vinoili myös porvarihallitukselle saaden Kataisen näkemään punaista:
Presidentin uusi viikko, vähän kuin Harry Potterin Ahkerikkoihin kuuluisi.
http://www.presidentti.fi/Public/default.aspx?contentid=204538&nodeid=41412&culture=fi-FI
Vuonna 2012 joudumme vaihtamaan huonompaan. Onpa tyhmää?
Aina meitä suomalaisia mietityttää, mitä muut meistä ajattelevat emmekä aina osaa nauttia kehuista, kuten kuulusi.
Tasavallan presidentti Tarja Halonen ja tohtori Pentti Arajärvi tekevät valtiovierailun Venäjälle 8.–11. marraskuuta 2010. Presidentit käyvät viralliset keskustelut Kremlissä. Niiden aiheina ovat kahdenvälisten suhteiden lisäksi ajankohtaiset kansainväliset kysymykset.
Erityisesti kokoomuksen kannattajat ovat kääntäneet peukalonsa Haloselle jälleen ylöspäin."
Tämä on varsin merkittävä seikka. Niinistön kieltäytyminen tulevista eduskuntavaaleista ja haluttomuus asettua ehdolle edes presidentinvaaleihin, ovat saaneet kokoomuslaiset huomaamaan, että presidenttiin pitää voida luottaa kiperinäkin aikoina ja niinpä Halonen kerää kannatusta oikealta ja vasemmalta.
Rouva Presidentti, uutiset kertovat Teidän antaneen tunnustustusta perussuomalaisten arvovalinnoille. Lausuntonne kannustaa päätöksentekijöitä tekemään päätöksiä rahvaan kansanosan hyvinvoinnin vahvistamiseksi.
Siitä kiitos Teille.
" Halonen tunnetaan innokkaana urheilun ystävänä. Tasavallan presidentti eli helmikuussa aktiivisesti mukana Suomen olympiajoukkueen tunnelmissa Vancouverissa ja sen lähialueilla."
Jokaisella ihmisellä on oma persoonallinen kirjoitustapansa. Minulla on välillä aika suorasukainen ja rohkea tyyli, lähes profeetallisen terävä tapa ilmaista asioita. Tuon myös esille sellaista aineistoa, josta harvemmin kukaan kirjoittaa mitään. Ihmiset, jotka eivät ole perehtyneet asioihin, pitävät minua sen takia hyvin äkkiä hulluna hörhönä ja epärealistisena sekopäänä.
Suomalainen sosiaalidemokratia on hyvinvointiyhteiskunnan pohja, sen kivijalka, jolle on rakennettu. Tuo Yhdysvalloissa kasvava "teekutsuliikkeen" kaikkia uudistuksia vastustava linja, on kaikessa päättömyydessään tragikoominen. Jopa köyhimmät "republikaanit" vastustavat verojenkorotuksia ja terveydenhuollon uudistuksia "kommunistisina"
mummottelu, ämmittely, lesbottelu ja muu herjaaminen: pyykkäriksi, kassi-almaksi, myyräksi, maanpetturiksi nimittely eivät olekaan asiallista kriittisyyttä.
Presidentti Halonen ei halua kahden kerroksen Suomea.
– Toiset kiusaantuvat puhuttaessa köyhistä, koska kolmella vartilla menee kuitenkin hyvin. Meillä on myös ihmisiä, jotka sujuvasti perustelevat parannusehdotusten kohdistamista yhteiskunnan hyväosaisille, mutta pelkäävät puhua köyhistä lapsiperheistä ja työssäkäyvistä.
Arvostetuin pohjoismaalainen listauksessa, jonka perusteissa suositaan amerikkalaisia. Varsin mukava tulos ja hienoa jatkoa Halosen ja Suomen saamille viime aikaisille arvioille maailman lehdistössä, eikö vain?
”Sekaantumatta muutoin mitenkään eduskunnassa tehtäviin päätöksiin, ilmastokysymykset tulevat minkä väriselle ja näköiselle hallitukselle tahansa eteen kahdesta syystä: on tehty jo sitoumuksia ja tilanne vaatii nopeaa ja tehokasta eteenpäin menoa”, tasavallan presidentti sanoo.
”Opettajien työ on nähty aivan toisenlaiseksi, vaikkei heidänkään palkkatasossaan kehumista ole. Oppimiseen perustuvaa yhteiskuntaa on Suomessa pidetty aina kunnia-asiana. Mutta kaikkien nykyisten arvioiden mukaan lapsi tarvitsee virikkeitä ja koko lapsuus on oppimista. Mitään tarkkaa rajaa sille, milloin oppiminen alkaa, ei ole, vaan lapsi oppii koko ajan.”
Presidentti Halosen mielestä pitää lähteä siitä, että päivähoito on osa lapsen ja perheen hyvinvointia.
”Päivähoidon nollamaksulla haluttiin turvata se, että subjektiivista oikeutta päivähoitoon olisi aina mahdollista käyttää ja ettei käyttö olisi kiinni esimerkiksi perheen taloudesta.”
Tarja Halonen arvioi kansalaisten luottamuksen poliittiseen järjestelmään palautuneen Irak-jupakan jälkeen.
Tarja Halonen arvioi kansalaisten luottamuksen poliittiseen järjestelmään palautuneen Irak-jupakan jälkeen.
Kumpikohan oli Halosen suosikki, Minnesota vai Carolina? Luulen tosin, että presidentti kannusti lähinnä molempien joukkueiden suomalaisia pelin lopputuloksesta suuremmin välittämättä.
- EU-tasolla on tehty yksimielinen päätös siitä, että nämä eri maissa tapahtuneet ongelmat pyritään pysäyttämään mahdollisimman nopeasti. On käytetty sanontaa pensaspaloista. Se on varmaan oikea, presidentti Halonen arvioi keskiviikkoillan A-studiossa.
Pelkkä nimilista ei edes kerro yhtään mitään, joten puheet "housujen tutinasta" ovat lähinnä hupaisia.
Forbesin suorittamat muutokset korostavat tarkoitushakuisesti amerikkalaisia, naispuolisia yritysjohtajia, joita nyt on listalla pilvin pimein.
Forbes muistaa kehua presidentti Halosta arvostetuimmaksi pohjoismaalaiseksi ja kertoo Halosen olevan Suomen ensimmäinen naispresidentti, toisen virkakautensa loppupuolella ja yrittävän potkia vauhtiin viime vuonna kahdeksan prosenttia supistunutta Suomen taloutta.
Ulkoministeri kertoi kannattavansa avoimuutta, muttei pitänyt salaisiksi tarkoitettujen tietojen vuotamista reiluna toimintana.
- Kannatan avoimuutta, en laittomuutta, hän sanoi.
Stubbilla ei ollut tietoa siitä, mitä Suomea koskevat asiakirjat sisältävät. Hän ei kuitenkaan uskonut niiden käsittelevän mitään Suomen kannalta erityisen arkaluonteista.
Kaikkia privaatteja keskusteluja ei ole tarkoitettu julkisiksi, ulkopolitiikka ei ole BB-talo, sanoo stubb.
Et voi, näin on jos siltä näyttää, ja sehän näyttää.
Abu-Hannan tytär oli lehden mukaan tyrmistynyt siitä, ettei itse saanut kutsua Linnaan. Tytär kirjoittikin viemisiksi presidentille vihaisen kirjeen.
Linnan juhlien arvovieraat suojautuivat itsenäisyyspäivänä pyryttäneeltä sankalta lumisateelta hyvin moninaisin tavoin - ja värein.
Linnan juhlien arvovieraat suojautuivat itsenäisyyspäivänä pyryttäneeltä sankalta lumisateelta hyvin moninaisin tavoin - ja värein.
Suomi on osa kansainvälistyvää maailmaa. Olemme Euroopan unionin jäsen ja aktiivinen toimija monissa kansainvälisissä järjestöissä, kuten Yhdistyneissä kansakunnissa.
Hollanin poliisi on pidättänyt 16-vuotiaan pojan epäiltynä verkkohyökkäyksistä Mastercardia ja Visaa vastaan. Syyttäjän mukaan poika on myöntänyt syyllisyytensä. Mahtavaia agentteja tällä wikileaksillä! :DDD
"Neuvostoliittoon liittymispuhetta" ei ole koskaan pidetty, ei vappuna eikä muutenkaan. Ns. vappuhe on Seppo Lehdon lanseerama VALHE, joka levisi vuoden 2006 vaaleissa kulovalkean tavoin ja jopa Kokoomuksen kansanedustajat levittivät sitä tekstiviestein. Niinpä Niinistön kampanjapäällikkö pyysi tapahtunutta anteeksi ja ohjeisti edustajia, että lopettaisivat.
Tasavallan presidentti Tarja Halonen tapaa Itävallan liittopresidentti Heinz Fischerin ja Italian presidentti Giorgio Napolitanon Wienissä lauantaina 11. joulukuuta liittopresidentti Fischerin kutsusta.
Halonen nimittänyt Erkki Liikasen Suomen Pankin johtokunnan puheenjohtajaksi (pääjohtajaksi), mitä muun muassa pääministeri Matti Vanhanen kannatti. Erkki Liikasen vastaehdokkaana oli muun muassa Ecofin-neuvoston pääjohtaja Sixten Korkman.
Ruotsalainen kansanpuolue suuntaa eduskuntavaaleihin tunnuslauseella "rikkaamman Suomen puolesta". Puolueen puheenjohtajan Stefan Wallinin mukaan kysymys on muiden muassa kulttuurisesta, kielellisestä ja alueellisesta rikkaudesta.
Sailas moittii puolueita siitä, että ne ovat listanneet vain asioita joista ei saa leikata.
"Lapsiperheet, eläkeläiset, yksinhuoltajat, opiskelijat, pienituloiset, perusturvalla eläjät ja julkisten peruspalvelujen käyttäjät halutaan jättää karsintojen ulkopuolelle. Kun nämä ryhmät ynnätään yhteen, on pian 10 miljoonaa suomalaista turvassa tulevilta kauheuksilta".
Lipposen mukaan kyseessä ei ole hallituksen kanta vaan Kiviniemen oma ajojahti ruotsin kieltä ja suomenruotsalaisuutta vastaan. Taustalla on Lipposen mukaan Kiviniemen tappio kiistassa Keski-Pohjanmaan aluehallinnosta.
Tasavallan presidentti Tarja Halonen tapasi Itävallan liittopresidentin Heinz Fischerin ja Italian presidentin Giorgio Napolitanon Wienissä lauantaina 11. joulukuuta. Tapaaminen järjestettiin liittopresidentti Fischerin aloitteesta.
Tarkoituksena on laajentaa pykälää koskemaan nykyistä selkeämmin rasististen tekojen ohella myös muita viharikoksia.
Ylioppilaaksi Kekkonen kirjoitti Kajaanin Lyseosta vuonna 1919. Sen jälkeen hän suoritti asevelvollisuutensa Helsingin autopataljoonassa ja kotiutui kersanttina. Hän muutti Helsinkiin vuonna 1921, opiskeli nopeasti ja valmistui lakitieteen kandidaatiksi vuonna 1926.
Yksi kiista on koskenut sitä, miten päätös tehdään eduskunnassa, jos se joutuu ratkaisijan asemaan hallituksen ja presidentin ristiriidoissa.
Suuret suomalaiset" äänestyksessä presidentti pärjäsi loistavasti 5:lle sijalle ja edellä olivat vain Adolf Ernrooth, Urho Kekkonen, Risto Ryti ja Mannerheim.
Sdp:n puoluehallitus katsoo, että EU:n rahoituskriisissä on tultu johtopäätösten aikaan. Veronmaksajien varojen jatkuva pumppaaminen suuria riskejä ottaneiden pankkien ja muiden sijoittajien pelastamiseksi ei sen mielestä toimi.
Hallituksen ja erityisesti ulkoministeri Alexander Stubbin työtä kahlitsee liika EU-keskeisyys, sanoo Elisabeth Rehn, joka työskentelee edelleen aktiivisesti kansainvälisissä rauhanvälitys- ja ihmisoikeustehtävissä.
Rehnin mukaan ihmisoikeusasiat ovat jääneet jalkoihin.
Lipposen mukaan vaalivoitto perustui populismiin. Populismi puolestaan ei tarkoita kansankielisyyttä, vaan helppojen ratkaisujen tarjoamista monimutkaisiin kysymyksiin.
Valtiontalous ei esimerkiksi korjaannu kansanedustajien palkat puolittamalla.
En usko, että tuolla presidentin vaalien aikaan nousseella julkisuusjutulla oli mitään vaikutusta Halosen uudelleen valintaan. Vai oliko sittenkin?
Halonen ja Clinton keskustelivat Suomen ja Yhdysvaltain kahdenvälisistä suhteista sekä ajankohtaisista kansainvälisistä asioista.
Euroalueen markkinatilanne on pääministeri Jyrki Kataisen (kok) mukaan erittäin vaarallinen. Siitä kertoo muun muassa useiden maiden valtionlainojen korkojen nousu.
Apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske arvostelee poliitikkoja äänestäjien kosiskelusta rasistisilla vihapuheilla. Kalske huomauttaa, että kansanryhmien julkinen leimaaminen tekaistuilla väitteillä esimerkiksi nettikirjoituksissa on lainvastaista.
Keskustan puheenjohtaja Mari Kiviniemi sanoo, ettei ole aikeissa ryhtyä ehdolle keskustan presidenttiehdokkaaksi.
Kiviniemi sanoo, että hän on vastannut ehdokaskyselyihin vuoden ajan kieltävästi.
Presidentti Halosen kannattajat jatkavat aloittamaansa asialinjaa ja Niinistön häviötä yhä surevat ressukat käyvät yhä aseettomimmiksi ja lapsellisimmiksi. Etevin itkupotkuraivari näkyy olevan kopioida tarttuva otsikko, jolla on ollut paljon lukijoita ja liittää sen perään saamaton, väkinäinen nauru.
Suomen talousvaikeuksiin Lipponen toivoo samanlaista laajaa yhteistyötä kuin 1990-luvun lopulla. Hänen mielestään myös Euroopan keskuspankin koronlaskusta voisi olla apua, jos taloussuhdanne heikkenee.
Keskustan presidenttiehdokas Paavo Väyrynen katsoo, että pääministeri Vladimir Putinin paluu Venäjän presidentiksi korostaisi presidentin ulkopoliittista asemaa myös Suomessa. Väyrynen arvioi lauantaina, että Suomen ja Venäjän välisiä suhteita hoidettaisiin jälleen entistä enemmän valtionpäämiesten tasolla.
"Minun täytyy hakea kannatukseni maakunnista, koska en saa samalla tavalla julkisuutta kuin Niinistö ja Lipponen", Väyrynen sanoo.
Mielipiteitä jakavan Väyrysen täytyy saada myös oman puolueen aktiivit innostumaan vaalityöstä.
Sovun löytyminen olisi Heinäluoman mukaan "valoisin asia, mitä Suomessa on tapahtunut kuukausiin tai vuosiin". Heinäluoma arvioi asiaa Ylen TV1:n Ykkösaamu-ohjelmassa lauantaina.
Väyrysen mielestä kyse ei ole ensinnäkään mistään perinteestä, jos Ahtisaari on sen pari kertaa tehnyt.
"Se on amerikkalainen tapa, se ei sovi mielestäni suomalaiseen kulttuuriin, presidentti voi muutoin myös uudenvuodenpuheessaan tuoda esiin oman arvomaailmansa ja tukea kristillisiä arvoja."
Väyrynen lisäsi, ettei ylipäänsäkään halua sekoittaa politiikkaa ja uskontoa toisiinsa. Kokoomuksen Sauli Niinistö kuittasi Väyryselle heti.
"Niin, vaikka et sekoittaisi keskenään, niin sanoit että puheessa sitten tuet kristillisiä arvoja. Se on ihan hyvä", Niinistö nauratti yleisöä.
Vihreiden presidenttiehdokas Pekka Haavisto on tavannut tänään kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen (ps) tämän perheen sahalla Viitasaarella Keski-Suomessa. Vierailu on osa Haaviston vaalikampanjaa, mutta sen ohella sovitteleva tapaaminen Hakkaraisen pyynnöstä. Tapaamiseen osallistuivat myös Hakkaraisen vanhemmat.
Valiokunnan mielestä vaarana on, että euroalue ajautuu ensi vuonna taantumaan ja pankkikriisiin. Eurokriisin luoman epävarmuuden vuoksi on varauduttava siihen, että työttömyys kasvaa, kotimainen kysyntä vähenee ja sosiaaliturvamenot lisääntyvät.
Valiokunta pitää selvänä, että keväällä valtiontaloudessa joudutaan mittaviin uusiin leikkauksiin ja veronkorotuksiin.
Vihreiden Pekka Haavisto muistutti, että Yhdysvalloissa nähdään, mihin johtaa se, kun presidentinvaaleja käydään käytännössä koko ajan. Nelivuotiskausi ei hänen mielestään tuo riittävää työrauhaa ja jatkuvuutta.
Haaviston mielestä kuuden vuoden kauden aikana on mahdollista rakentaa myös kestäviä ulkopoliittisia suhteita. Presidentinvaalien on muutenkin syytä pysyä eri rytmissä kuin eduskuntavaalien. Kristillisdemokraattien Sari Essayah ja keskustan Paavo Väyrynen olivat samaa mieltä.
...jota ymmärretään marsissakin.
Mummoa viedään: Obama tuuppaa klovninaista eteenpäin - ei ole aikaa jaaritella feminismistä eikä inkonsistenssista:
http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/uutiset/kotimaa/yhteiskunnallisia_vaikuttajia/paattajia/virkamiehia/918957.jpg
Obama räjähtää nauruun nähdessään DDR_Tarjan ensimmäisen kerran: tämäkö johtaa jotain pientä Venäjän vasallivaltiota? No, siltä kyllä näyttääkin!
http://static.iltalehti.fi/uutiset/halonenobamavaaka2JI1304_410_uu.jpg
Tarja vie Suomikuvaa maailmalle. Näin kivaa ei ole ollutkaan aikaisemmin kuin eläkeläisten napatanssiryhmässä kun vaimoni Alavirtsan vaippa räjähti:
http://static.iltalehti.fi/uutiset/vaakatarjahuivi0505HL_uu.jpg
Tartsu tikistää tiukkaa torttua takalistosta:
http://farm5.static.flickr.com/4009/4634568407_07a9a3785d_o.jpg
Ja vielä kuva-arvoitus:
http://kuvaton.com/browse/14904/kuva-arvoitus.jpg
Suruilla puettu ja itkusilmäinen.
Ei ihme, että Suomesta mukaan pyydettiin juuri presidentti Halonen.
Parhaille osuu myös mielenkiintoisimmat duunit.
Ennen ajattelin elitistisesti, että äänestämättömyys liittyy koulutukseen ja sosiaaliseen asemaan – kunnes oma uskoni alkoi horjua. Ikävä ajatus on hiipinyt mieleen: jospa äänestämisen lopettavat aina ne, jotka ovat häviöllä?
"Miten suomalainen lainsäädäntö voi vaikuttaa, on hyvä kysymys, mutta eiköhän tämä malli mikä tässä on nyt ollut esillä, ole puitu jo puhki", Halonen sanoi Ammanissa toimittajille.
"Myös meidän pitää löytää keinoja, joilla voidaan tähän vaikuttaa, mutta niiden pitää tietysti noudattaa kansainvälisiä normeja", presidentti opasti.
"- Kansa on aina äänestänyt valtaan nykyisen hallituksen, ei sitä seuraavaa."
Turha siis vähätellä tätä tulosta tai lässyttää miten huonosti jotkut voivat. Aina on ihmisiä, joita itseään ei huvita tai jotka eivät viitsi tehdä elämälleen mitään, valittavat vain.
Khihihii, Hillevin alias Vinaigren alias SmickSmackin alias berliinin Tuulen avaukset ei juuri pysy? Opettelis olemaan asiallinen eikä vaan roiskis törkeyksiä! Kihihihiiii!!!
Turhaan rutisee Hillevi ja vaihtelee nikkiä. Minkäs teet kun ei nysällään voi kikkiä. Khihihiii.
Ihmisarvoa ei voi rakentaa kuluttamisella. Se on taloudellisesti tarpeetonta ja ekologisesti kestämätöntä. Mutta ylivelkaantumisen yhteiskunnallista taustaa ei tule unohtaa.
Eläkele vaan kaikki, ihan kaikki. Helinä ja Hillevi ensimmäisenä. Sit Halonenki. Kyllä ihmisen pitää päästä lepäämäänkin.
Montakohan avausta Wikileaksistä väsätään? Niillehän on nyt lähetetty useampikin Tiitisen lista, tähän asti kaikki feikkejä. Opiskelijahuumoria ja Niinistön kannattajien hupailuja. Aito vaan on lukkojen takana ja pysyy, kopioita ei ole. Khihi hii.
Tiitisen lista on pelkkä nimilista, jolla Supon mukaan ei ole ketään nykypoliitikoistamme. Osa listan nimistä aikansa vasemmistolaisia kulttuurivaikuttajia, onpa mukana joku aikansa kokoomuslainenkin. Pelkän nimilistan perusteella ei ketään voi edes syyttää mistään ja kyseinen paljastus olisi Seiskan-tirkistelytasoa. Aito lista on Supon kassakaapissa, Wikileaks tutkikoon teekkarien ja vitipäiden feikkilistoja. Lista on salattu Korkeimman Oikeuden päätöksellä.
Tiitisen lista on pelkkä nimilista, jolla Supon mukaan ei ole ketään nykypoliitikoistamme. Osa listan nimistä aikansa vasemmistolaisia kulttuurivaikuttajia, onpa mukana joku aikansa kokoomuslainenkin. Pelkän nimilistan perusteella ei ketään voi edes syyttää mistään ja kyseinen paljastus olisi Seiskan-tirkistelytasoa. Aito lista on Supon kassakaapissa, Wikileaks tutkikoon teekkarien ja vitipäiden feikkilistoja. Lista on salattu Korkeimman Oikeuden päätöksellä.
Halonen historiaan suurena presidenttinä, Wikileaks on vitsi.
Jos maalaisjärjellä funtsitaan niin eihän tässä ole juurikaan järkeä, mutta hauskaahan tämä on.
Asia muuttuu tietysti ymmärrettäväksi, eritoten kun muistaa millaisia sammakoita esim. kokoomuksen ministerit ovat suustaan päästäneet. Häkämiehen utopia: "- Venäjä, Venäjä, Venäjä" sekä Kataisen heitto "- Venäjä ei ole suurvalta", ovat tietysti Taxellinkin Ulkoasiainvaliokunnan mielissä.
Komitean tavoitteena oli taivuttaa Suomi ensimmäisenä länsimaana tunnustamaan DDR. Komitea ajoi virallisesti myös Saksan liittotasavallan tunnustamista, mutta vain siksi, että tunnustaminen olisi tukenut DDR:n maailmanpoliittista asemaa.
Arvostetuin pohjoismaalainen listauksessa, jonka perusteissa suositaan amerikkalaisia. Varsin mukava tulos ja hienoa jatkoa Halosen ja Suomen saamille viime aikaisille arvioille maailman lehdistössä, eikö vain?
Aina meitä suomalaisia mietityttää, mitä muut meistä ajattelevat emmekä aina osaa nauttia kehuista, kuten kuulusi. Tästäkin uutisesta joku keksii vääntää, että miksei se ollut ykkönen, mutta kyllä sijoitus on mitä mainioin, kun miettii Suomen maailmanpoliittista asemaa, statusta, kokoa ja vaikkapa merkitystä. Näyttää vahvasti siltä, että muutkin ihailee Halosta kuin "punikit"?
" Forbes muistaa kehua presidentti Halosta arvostetuimmaksi pohjoismaalaiseksi ja kertoo Halosen olevan Suomen ensimmäinen naispresidentti, toisen virkakautensa loppupuolella ja yrittävän potkia vauhtiin viime vuonna kahdeksan prosenttia supistunutta Suomen taloutta."
Se olis sitten lauantai ja täällä taas vappupuheesta reklamoidaan?
On tää kyllä melkoinen sakki. :DDD
Aito lista on Supon kassakaapissa, Wikileaks tutkikoon teekkarien ja vitipäiden feikkilistoja. Lista on salattu Korkeimman Oikeuden päätöksellä.
Ylen Aamu-tv:ssä vieraillut Stubb kutsui Irakin sotaa suoraan virheeksi. Stubbin mukaan hyökkäys Irakiin ei ollut ihan kansainvälisen oppikirjan mukainen esitys.
- Kyllä sanoisin, että se oli virhe, Stubb sanoi.
Haloselta odotetaankin nyt vetoapua suomalaisyritysten markkinoiden laajentamiselle Venäjällä.
Sehän alkaa näyttää vahvasti siltä, että muutkin ihailee Halosta kuin "punikit"? Hih.
Suomen koulutusjärjestelmä ei ole syntynyt hetkessä vaan on kehittynyt vuosien myötä, pitkäjänteisellä työllä. Järjestelmämme on viime vuosina toistuvasti osoittautunut OECD-maiden välisissä PISA-tutkimuksissa yhdeksi maailman parhaimmista.
Kumpikohan oli Halosen suosikki, Minnesota vai Carolina? Luulen tosin, että presidentti kannusti lähinnä molempien joukkueiden suomalaisia pelin lopputuloksesta suuremmin välittämättä.
Perustuslain kunnioittamisen valvonta keskittyi lain oikeaan säätämisjärjestykseen ja erityisesti omistusoikeuden suojaamiseen. 1930-luvulla oli käyty suomen- ja ruotsinkielisten välillä ajoittain suoranaista kielitaistelua, mutta muiden kielen, kuten saamen, asemaan kiinnitettiin huomiota vasta paljon myöhemmin.
Presidentti Halosen mukaan kuntien sääntely ja valtakunnallinen ohjaus on jossain määrin tarpeellista. ”Luotan kunnalliseen demokratiaan, mutta tiedän, ettei raha kasva puussa kuntapuolellakaan. Tietynlaiset ohjeistukset ja säännökset ovat aiheellisia.”
Kohta on taas se Suomen suurin show ja vuoden parhaat katsojaluvut vuodesta toiseen keräävä TV-lähetys.
Kyllä Suomi on yhdet Itsenäisyyspäiväjuhlat ansainnut, vaikka jotkut Sharia-lakia tänne haikailevatkin.
Niinistökään ei puolueensa sammakkoa toru, taitaa olla samaa mieltä?
Lehti kertoo lisäksi, että viime kesänä Halonen otti kantaa Venäjälle Euroopan unionissa annettavan viisumivapauden puolesta, hänet nimitettiin hiljan YK:n kestävän kehityksen paneelin puheenjohtajaksi ja että hän aiemmin on toiminut Suomen tärkeimmän seksuaalivähemmistöjen etujärjestön johdossa.
"Neuvostoliittoon liittymispuhetta" ei ole koskaan pidetty, ei vappuna eikä muutenkaan. Ns. vappuhe on Seppo Lehdon lanseerama VALHE, joka levisi vuoden 2006 vaaleissa kulovalkean tavoin ja jopa Kokoomuksen kansanedustajat levittivät sitä tekstiviestein. Niinpä Niinistön kampanjapäällikkö pyysi tapahtunutta anteeksi ja ohjeisti edustajia, että lopettaisivat.
"Neuvostoliittoon liittymispuhetta" ei ole koskaan pidetty, ei vappuna eikä muutenkaan. Ns. vappuhe on Seppo Lehdon lanseerama VALHE, joka levisi vuoden 2006 vaaleissa kulovalkean tavoin ja jopa Kokoomuksen kansanedustajat levittivät sitä tekstiviestein. Niinpä Niinistön kampanjapäällikkö pyysi tapahtunutta anteeksi ja ohjeisti edustajia, että lopettaisivat.
Ajatus kansalaisaloitteesta sisältyy vuosi sitten voimaan tulleeseen Lissabonin sopimukseen, mutta sopimuksessa ei määritelty vielä aloitteen yksityiskohtia.
"- Uskallan sanoa, että ulkopolitiikan Paavo osaa vaikka unissaan, Kiviniemi totesi."
Kiviniemen mielestä suomalaiset saisivat Väyrysestä presidentin, joka ei jätä ketään kylmäksi.
Ehkä. Tai ehkä presidentin jonka jokainen haluaisi .....kylmäksi.
Puolueen johto havitteli ehdokkaaksi pitkään ministeri Christoffer Taxellia, joka kuitenkin helpotuksesta huokaisten saattoi jättäytyä sivuun, kun Biaudet ilmoitti kesällä kiinnostuksensa puolueen presidenttiehdokkuuteen.
Tavastia-klubilla Helsingissä järjestetään 11. joulukuuta tukikonsertti, jossa esiintyvät muun muassa Anna Puu, Lauri Ylönen, Olavi Uusivirta, Anssi Kela, 22-Pistepirkko sekä 15 muuta artistia.
Musiikkiväen keskuudessa on myös kiertänyt julkilausuma, jonka on tähän mennessä allekirjoittanut 130 alalla työskentelevää. Kannanoton allekirjoittajat toteavat haluavansa olla mukana kohentamassa Suomen henkistä ilmapiiriä.
Ehdokkailta kysyttiin tasavallan presidentin tulevasta roolista, vähemmistöryhmien asemasta ja siitä, millainen presidentti ehdokas olisi. Vastauksissa ei ollut havaittavissa mitään suuria eroja.
Jokainen korosti presidentin roolia ulkopolitiikan johtajana yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa. Vähemmistön asema koettiin kohtalaisena. Kuitenkin tällä saralla on vielä paljon tehtävää. Ehdokkaat kertoivat hieman eri sanoin olevansa kaikkien presidentti.
Mäntyniemessä julkistettiin tasavallan presidentin virka-asunnon Mäntyniemen taidekilpailun voittanut teos ”Oksisto – valon ja varjon viivoja” maanantaina 19. joulukuuta 2011. Helena Hietasen ja Jaakko Niemelän teos sijaitsee Mäntyniemen sisääntuloaukiolla.
Seuraavana vuonna Halonen saikin jo mainostaa YK:n pääsihteerin koolle kutsumaa kestävän kehityksen korkean tason paneelia, jonka toinen puheenjohtaja hän on. Paneeli jättää loppuraporttinsa tammikuun puolivälissä.
Suomen pitäisi katsoa Haaviston mielestä EU:ta laajemmalle senkin takia, että ollaan pyrkimässä YK:n turvallisuusneuvoston jäseneksi.
Hollannissa työttömyysaste on ollut kolmen prosentin, Saksan viiden prosentin luokkaa. Presidenttinä teen kaikkeni, että työttömyysprosentti painuisi alas, Haavisto lupaa.
Timo Soinin (ps) ennustus on tasan kuusi prosenttia.
Sauli Niinistön (kok) vastaus on 7,9 prosenttia.
Globaali taloustsunami – ei pelkästään eurokriisi, josta ei suinkaan ole ainoastaan kyse – vaikuttaa presidentinvaaliin.
Se vaikuttaa niin paljon, että yksi ja toinen nyt siunaa/kirvaa sitä, että presidentiltä on viety kaikki valta (UTVAa ehkä lukuunottamatta, jota toivottavasti ei ihan hirveästi tulevana vuonna tarvita).
Ennen 22.1. arvelen niin paljon tapahtuneen (loppiaisen tienovilla alkaa viimeistään ”sota”), että globaalitalouden taifuunin vaikutuksia päästään arvioimaan.
Sao Paulo, Wall Street ja Shanghai eivät Suomen vaaleista piittaa, ne, yhdessä Mumbain kanssa. ravistelevat Frankfurtia ja London City´a omalla aikataulullaan, joka lienee kiireisempi kuin Olli Rehnillä & al on.
Nyt on aika miettiä, mihin suuntaan Suomea halutaan kehittää. Mielestäni Niinistö on kivasta mainoskirjastaan huolimatta yhä kovan rahan apostoli ja leikkausten puolella. Sauli ei tavallisesta kansasta välitä eikä noita murheita kuuntele. Niinistön valinta olisi suoranainen katastrofi Suomelle.
Uskon Haavistolla olevan mahdollisuuksia toiselle kierrokselle. Tässä se ”ilmiö” jo olisi, jos näin kävisi; onhan Niinistö toki ylivoimainen ennakkosuosikki. Minullakin on tarjota vain mutua, mutta ainakin omassa tuttavapiirissäni aika moni potentiaalinen Niinistön äänestäjä on valitsemassa Haaviston. Samoin vasemmistoliittoa äänestävien ja Haavistoa noin yleisesti liian oikeistolaisena pitävien tuttujeni joukossa on monia, jotka aikovat äänestää Haavistoa. Näistä jälkimmäisistä ilmeisesti moni ajattelee strategisesti: Arhinmäen mahdollisuuksiin ja todelliseen motivaatioon ei ehkä ole tarpeeksi luottoa, ja Haavisto on monelle heistä paras mahdollinen ehdokas. ”Punavihreiden” blokki saattaa syntyä ilman mitään virallista liittoutumista.
Perussuomalaisten kansanedustaja, puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö hämmästelee Sdp:n presidenttiehdokkaan Paavo Lipposen hänelle antamaa äärioikeistolaisleimaa.
"Lipponen luokittelee minut kansanvallan ja demokratian vastustajaksi. Onkohan hän erehtynyt henkilöstä", Niinistö sanoo.
Urho Kekkonen siteerasi usein Niccolo Machiavellin ajatusta, että viisas valtiomies etsii ystävät läheltä ja viholliset kaukaa. Siinä on kyllä edelleen vinha perä, jos kohta Suomella ei varsinaisia vihollisia ole edes kaukana.
Uuden presidentin pitää nähdäkseni pitää yllä ja kehittää hyviä suhteita kaikkiin naapurimaihin. Taloudellisen ja kaupallisen yhteistyön kehittäminen Venäjän kanssa on tärkeässä roolissa. Venäjä on juuri hyväksytty WTO:n jäseneksi. Se on Suomelle iso markkina ja lähellä. Paljon suurempi markkina-alue on Kiina, mutta sen ihmisoikeustilanne on ehkä vielä ongelmallisempi, kuin Venäjällä. Kiina loukkaa ihmisoikeuksia esimerkiksi Tiibetissä.
Yhdysvaltojen suhteiden hoitaminen on myös Suomelle tärkeää. Tässä yhteydessä on kuitenkin hyvä pitää mielessä, että Yhdysvallat käy edelleen terrorisminvastaista sotaansa, joten liiallista leimautumista Yhdysvaltojen liittolaiseksi tulee välttää. Se voi luoda ja tuoda kaukana olevan mahdollisen vihollisen terrorismin muodossa myös tänne.
Suomen presidentti voisi minusta kansainvälisissä yhteyksissä nostaa esille ja pitää vahvasti agendallaan asevarustelun ja kehitysavun välistä räikeää epäsuhtaa. Ihmiskunta tuhlaa tolkuttomasti voimavaroja asevarusteluun, mikä estää tai hidastaa siviilipuolen ongelmien korjaamista. Ne ovat juuri niitä ongelmia, jotka toimivat usein terrorismin kasvualustana.
On oletettavaa, että äänestysprosentin noustessa yli 65 prosentin Haaviston kannatus laskee melko nopeasti suhteessa Väyryseen, jonka nousu toiselle kierrokselle näyttää nyt kutakuinkin selvältä. Siten jännitettävä onkin vasta toisella kierroksella, kun Niinistön takaa jo livenneet ”muiden puolueiden kannattajat” joutuvat valitsemaan jo kertaalleen hylkäämänsä Niinistön ja vahvaan ulkopoliittiseen kokemukseensa ja punamultaan / kansanrintamaan tukeutuvan Väyrysen välillä.
”Minusta kyllä maan keulakuvan seksuaalinen suuntautuminen on hieman muutakin kuin yksityisasia. Sehän tulisi heti näkyviin presidentin valtiovierailuilla sellaisissa maissa, joissa homoseksuaalisuus on laissa rikokseksi määritelty. Tosin luulen, että homoseksuaalisen presidentin puoliso jäisi vapaaehtoisesti kotiin noilta matkoilta.”
Tälle aiheelle voidaan nyt panna piste .. ja lopullisesti.
Alla linkki kuviin, joissa Saksan ulkoministeri Guido Westerwelle Omanin sulttaanin kanssa (käsi kädessä), Saudi-Arabian kuninkaan kanssa, Saudi-Arabian ulkoministerin kanssa ja Iranin presidentin kanssa sekä Kiinan vierailulla miespuolisonsa kanssa.
http://kaikki-elamasta.blogspot.com/2012/01/tama-aihe-pitaisi-olla-jo-kasitelty.html
Suomessakin kävi ulkomaalainen valtionpäämies valtiovierailulla ja useilla epävirallisilla vierailuilla aikana, jona homoseksuaalisuus oli täällä rangaistavaa.
"Maailmalla, missä avoimesti homosuhteessa elävä Saksan ulkoministeri Guido Westerwelle edustaa maataan menestyksellä myös YK:n turvallisuusneuvostossa, en tällaisista vaikeuksista ole kuullut."
A.-P. Pietilä on Helsingin Uutisten, Länsiväylän, Vantaan Sanomien ja Turkulaisen vastaava päätoimittaja.
MITEN HELVETISSÄ JOKU VOI EDES KIRJOITTAA TUOLLAISTA ALOITUSVIESTIN KALTAISTA TÄYDELLISTÄ PASKAA NETTIIN JA PALJASTAA SILLÄ TAVOIN OMAN JÄRKYTTÄVÄN TYHMYYTENSÄ.
No, oma vikansa. TYPERYS MIKÄ TYPERYS!!
...paljastatkin junttiutesi. Ei kaikesta tarvitse olla samaa mieltä ja vetää noinkin pienestä asiasta hermettä noin syvälle nenuun. Oletko hiukan lapsellinen? Ehkä se Niinistö vielä asettuukin ehdolle...ota rauhallisesti.
Suomen keskeisiä tavoitteita ulkopolitiikassa on päästä YK:n turvallisuusneuvoston jäseneksi vuosiksi 2013–2014. Halosen mukaan hanke on myötätuulessa.
Halosen lisäksi useat ministerit ovat ajaneet innokkaasti Suomen jäsenyyttä. Esimerkiksi pääministeri Mari Kiviniemi (kesk) piti asiaa esillä Asem-kokouksessa kuluneella viikolla.
– Oikea ajoitus on tässä nyt tärkeä ja liialla innokkuudella hanketta ei pidä tappaa, Halonen opastaa.
Halonen korosti, ettei Suomi voi yksinään löytää ratkaisua romanikysymykseen. Halosen mukaan Suomi ei tosin voi lähteä siitäkään, että kaikki tehdään muualla.
Khihi hii. Hillevin hihat solmuun ja osastolle. Haloselle jatkopesti.
Turhaan rutisee Hillevi ja vaihtelee nikkiä. Minkäs teet kun ei nysällään voi kikkiä. Khihihiii.
Taitaa Niinistö saada vielä potkut baxterinsa kanssa ja joutua työttömäks. Eduskuntavaalit ei kiinnosta ja presidenttinä olo ei ole mikään suojatyö.
No Woehan Wikileaks sentään, kun ei vaan näy sitä tiitisen listaa. Khihi hii?
...mitään vikaa.
Kirjoittaako tähän ketjuun joku ihan täydellinen mielipuoli paskanjauhaja, joko jonkinlaisen ihan häiriintyneen syyn takia palvoo Tarja Halosta? Siltä nimittäin vaikuttaa. Täydellistä paskaa ja mielipuolista sekoilua tuon Halosen halaajan kirjoitukset ovat.
Khihihii, Hillevistä vaikka lapaset ja Haloselle jatkopesti!
Aiwan fantsuu ja ihQ!!! Halonen voittakoon myös 2012! Khihihii.
Eläkele vaan kaikki, ihan kaikki. Helinä ja Hillevi ensimmäisenä. Sit Halonenki. Kyllä ihmisen pitää päästä lepäämäänkin.
perustuslaki uusiksi ja paras voittakoon kolmannen kerran. järki käteen, sasi. nytkään ei auta stasi! khihi hii!
http://www.presidentti.fi/Public/default.aspx?contentid=204538&nodeid=41412&culture=fi-FI
Aina meitä suomalaisia mietityttää, mitä muut meistä ajattelevat emmekä aina osaa nauttia kehuista, kuten kuulusi.
Lopuksi Wikileaksin edustaja vastasi vielä kysymyksiin Tiitisen listasta, että heille on lähettetty niitä useampia ja kaikki ovat paljastuneet feikeiksi. Kahta viimeisintä vielä tutkitaan,
Khihihii, Hillevin alias Vinaigren alias SmickSmackin alias berliinin Tuulen avaukset ei juuri pysy? Opettelis olemaan asiallinen eikä vaan roiskis törkeyksiä! Kihihihiiii!!!
...aikana. Se oli seinähullu.
...eikä saa muiden ex-presidenttien tavoin kommentoida mitään.
Jos nyt oltais yhtään järkeviä niin rukattais perustuslaki uuteen uskoon ja edes kysyttäis Haloselta , josko sitä kiinnostais kolmas kausi. Tuo Niinistö on paljastunut täysin munattomaksi Palloliittoa ohjatessaan.
Taitaa Niinistö saada vielä potkut baxterinsa kanssa ja joutua työttömäks. Eduskuntavaalit ei kiinnosta ja presidenttinä olo ei ole mikään suojatyö.
Hölöskä eläkele ja sasiin.
natoa toimivampaa puolustusta.
palstan viimeinen halos-vihaaja on pahasti alakynnessä? khihihii?
Sehän alkaa näyttää vahvasti siltä, että muutkin ihailee Halosta kuin "punikit"? Hih.
Et voi, näin on jos siltä näyttää, ja sehän näyttää.
Rest in peace bushille.
Hoitoon joutais.
Hillevi on aika reppana pyristellessään eri nimimerkein ylivoimaista vastustajaa vastaan. Homma sujuu kuin Jethron tanssi ja on yhtä koomista, mutta vähemmän viihdyttävää. Kaiki ei vaan pärjää...
Tasavallan presidentti Tarja Halonen tapasi EU:n laajentumisesta ja naapuruuspolitiikasta vastaavan komissaarin Stefan Fülen
...peräti mainioiksi-.
Presidentti Halonen sanoi torstaina MTV3:lle, että kirjan kielenkäyttö on värikkäämpää kuin poliittisissa sketseissä. Halonen sanoi, ettei koskaan käytä sellaista kieltä kuin kirjassa kerrotaan.
Presidentti ja pääministeri keskustelivat myös Lähi-idän tilanteesta ja Turkin roolista alueella. Myös Pakistanin ja Afganistan olivat keskusteluissa esillä.
Halonen erinomainen, Niinistö nyt ei vakuuta. sale romahdutti runsaassa vuodessa Suomen nousujohteisen futiksen pohjamutiin. Kaatuukohan edes San Marino?
Presidentin uusi viikko, vähän kuin Harry Potterin Ahkerikkoihin kuuluisi.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini pitää Sdp:tä perussuomalaisille isoja porvaripuolueita helpompana hallituskumppanina.
Kiviniemen uusin sammakko: "Keskustaa painaa hallitusvastuu". Hah, kokoomusta ilmeisesti ei paina?
Jospa keskustaa painaa. Vanhasen, kaikkosen ja Kivniemen vaalirahasotkut?
Käsi sydämelle nyt? Pakkohan se on jokaisen tunnustaa, että mainiosti on Halonen pestinsä hoitanut, vai mitä? Kyllä? Sitähän minäkin.
Eläkele vaan kaikki, ihan kaikki. Helinä ja Hillevi ensimmäisenä. Sit Halonenki. Kyllä ihmisen pitää päästä lepäämäänkin.
http://www.presidentti.fi/Public/default.aspx?contentid=204538&nodeid=41412&culture=fi-FI
Aikuisten oikeesti hei? Eiks se nyt on selvää sokeallekin että Halonen on valtiomiehenä eri luokkaa kuin Niinistö? Niinistö ei selviä edes helpoista hommista.
Obamalla ja Halosella lämpimät välit.
Presidentin uusi viikko, vähän kuin Harry Potterin Ahkerikkoihin kuuluisi.
Halonen valittakoon vielä kerran, mitä me mennään merta edemmäksi kalaan kun katiskakin vuotaa.
Mutta maailmaa voi myös muuttaa lohduttaen ja rohkaisten, kuunnellen heikkojen ääntä tai yksinkertaisesti antamalla ihmisille onnen ja ilon hetken keskellä arjen kovaa taistoa.
Perjantai-ilta ja Mäntyniemessä kaikki hyvin! Khihi hii.
Pudotus on rajuin keskustalla, joka aikoo kuluttaa vaalityöhön noin 800 000 euroa. Summa on vain noin puolet siitä, minkä puolue käytti viime eduskuntavaaleissa.
http://www.iltalehti.fi/viihde/201011010190829_vi.shtml
http://www.iltalehti.fi/viihde/201011010190829_vi.shtml
Prinsessa Victoria ja Daniel tapasivat presidentin järjestämällä päivällisellä useita suomalaisia vaikuttajia eri aloilta.
Aito lista on Supon kassakaapissa, Wikileaks tutkikoon teekkarien ja vitipäiden feikkilistoja. Lista on salattu Korkeimman Oikeuden päätöksellä.
http://farm2.static.flickr.com/1125/5104564813_748f4872dd_z.jpg
frankesteinin hirviö!
Palstan halosvastaiset menivät miinaan yhtä komeasti kuin Ylen tehdessä poliittista satiiria jokaisesta pääpresidenttiehdokkaasta vuonna 2006. Sekin jakso Halosesta elää yhä totena muutamien, anteeksi vain, reppanoiden mielissä vaikka aivan samanlaiset, hupailuhenkilökuvat tehtiin myös Vanhasesta ja Niinistöstä.
...Halosella on noin hienot suhteet myös sinnepäin.
Ja vielä kuva-arvoitus:
http://kuvaton.com/browse/14904/kuva-arvoitus.jpg
Sääli ettei Kallion tyttö voi asettua kolmatta kertaa ehdolle presidentiksi. Kaikki merkit nimittäin viittaavat, että Halonen voittaisi ja tekisi hattutempun.
Vierailun pääantia ovat kuitenkin Halosen keskustelut presidentti Medvedevin kanssa. Tänään illalla Suomen ja Venäjän valtiojohtajat syövät yhdessä päivällistä.
palstan aihe on presidentti ja presidenttiys sekä presidentin kommentit, ei joka Jumalan epäkohta, joka Suomesta löytyy ja jota voi väittää presidentin "syyksi".
"Heteroista tulee mieleen perhe, homoista taas paneminen ja sukuelimet.
Niin, ehkä fundamentalistikristittyjen nykyisessä hannaavassa tana-asennossa onki...n kyse silkasta kiintymyksestä omiin riettaisiin miellepinttymiin. Ehkä homot kansoittavat heidän mielikuvituksessaan niin herkullista kohtaa, ettei siitä millään raaskita päästää irti. Sillä jos irstailijahomot muuttuisivat tavalliseksi, leppoisaksi, suksensa huoltavaksi murtsikkaväeksi, niin mistä ihmeestä sen kuuman, sykkivän ja punaisen rivouden perkeleen sitten oikein osaisi bongata?"
Halosta ei mistään epäillä, säätiö tuki Halosen kampanjaa vaatimattomalla 5000e panoksella ostamalla Kimmo Pyykän Uusi Aika -reliefin. Ohhoijaa.
Halosen kritiikki johtui siitä, että USA aloitti sodan vastoin solmimiaan sopimuksia ja YK:n pysyväisjäseneltä on lupa odottaa enemmän.
Ei ihme, että Bush oli viimeisenä vuonnaan Yhdysvaltain epäsuosituimpia presidenttejä ikinä.
Presidentin hakeminen muodostuu vielä melkoisen haasteelliseksi, Halosen esimerkki esimerkillisestä viranhoidosta on niin jäätävä. Oikeastaan mitään todellista kritisoitavaa ei ole 12 vuoden aikana ilmaantunut, vain joutavaa koulukiusaamista iästä, r-viasta ja ulkonäöstä.
Kekkonen käytti aikanaan häikäilemättä hyväkseen perustuslain presidentille sallimia oikeuksia ja siksi niitä ruvettiin karsimaan tämän väistyttyä.
" Suomen nykyinen perustuslaki on vuodelta 2000, ja presidentti Tarja Halonen muistuttaa, että lain laatijoiden tarkoituksena ei ollut nostaa pääministeriä Urho Kekkosen vertaiseksi voimahahmoksi
Tulevat presidentivaalit tullaan järjestämään yhteistyössä MTV3:n kanssa käyttäen "Tanssii Tähteiden Kanssa"-formaattia. Pudotuskilpailu jatkuu 6 viikkoa, jonka jälkeen uusi presidentti on tiedossa
Myös viisumivapaus EU:n ja Venäjän välillä sekä ulkomaalaisten työntekijöiden rekisteröityminen Venäjällä olivat esillä. Presidentti Halosen mukaan on tärkeää sopia käytännön askelmerkit, jotta raja olisi mahdollista ylittää nopeasti ja turvallisesti.
Etenkin nyt Obaman aikana, joka on varsinainen suomi-fani.
Eduskuntavaaleissa äänioikeutetuista naisia on enemmistö. Ensi kevään vaalien äänioikeusrekisteri valmistaa vasta kevättalvella, mutta vuonna 2007 naisia oli äänioikeutetuista 52,1 prosenttia.
Nykyisistä naiskansanedustajista seitsemän ei ole ehdolla ensi kevään vaaleissa. Miehissä luopujia on 25.
Jo nimetyistä ehdokkaista naisia on RKP:llä päälle 48 prosenttia, kokoomuksella päälle 45 prosenttia ja SDP:llä ja vasemmistoliitolla 44 prosentin paikkeilla.
Vuoden 2007 vaaleissa alle 40 prosenttia naisehdokkaita asettaneet kristillisdemokraatit ovat puristamassa lukuaan myös yli 40 prosentin.
Eduskunnan ulkopuolisilla puolueilla naisehdokkaiden osuus on alhainen, vain parikymmentä prosenttia.
perustuslaki uusiksi ja paras voittakoon kolmannen kerran. järki käteen, sasi. nytkään ei auta stasi, ei sasi! khihi hii!
Perheyritysten liiton luottamushenkilöt saivat lauantaina joukon kansalaisviestejä, jossa kaavailtua ratkaisua moitittiin naisnäkökulman kannalta epäreiluksi – jos suhteen takia nainen joutuisi lähtemään, se ei olisi tasa-arvoista.
" Lehden arvioinnissa vertailukohtina olivat valtioiden koulutus- ja terveyspalvelut, elämänlaatu, talouden vireys sekä poliittiset olot. Suomen jälkeen mitalisijoille nousivat Sveitsi ja Ruotsi. Yhdysvaltain sijoitus oli 11."
Talouskriisin jälkeen Venäjän ja Suomen välinen kauppa on nyt vähitellen palautumassa hyvälle tasolle. Maanne on kiinnostava investointikohde sekä suomalaiselle teollisuudelle että palvelusektorille.
Presidentti Halosen mukaan kuntien sääntely ja valtakunnallinen ohjaus on jossain määrin tarpeellista. ”Luotan kunnalliseen demokratiaan, mutta tiedän, ettei raha kasva puussa kuntapuolellakaan. Tietynlaiset ohjeistukset ja säännökset ovat aiheellisia.”
Halosen mukaan vahvemman oikeus ei voi olla suomalaisen yhteiskunnan pohja.
Helsingin Sanomien mukaan Halosta kannattavat erityisesti nuoret 15-24-vuotiaat. "
Nuorten vahva kannatus ilahduttaa, sillä nuorissa on tulevaisuus ja mitä ilmeisimmin oikeistolainen liturgia ja mainostoimistojen sloganit eivät uppoa kaikkiin kuin veitsi voihin.
Niinistön suojatti, valmentaja Baxter on osoittautunut täydelliseksi flopiksi. Onneksi jääkiekko on Niinistölle liian nopea peli, siinä pärjätään Halosen kannustaessa niin miehissä kuin naisissakin.
Presidentti Halosen mukaan kuntien sääntely ja valtakunnallinen ohjaus on jossain määrin tarpeellista. ”Luotan kunnalliseen demokratiaan, mutta tiedän, ettei raha kasva puussa kuntapuolellakaan. Tietynlaiset ohjeistukset ja säännökset ovat aiheellisia.”
Suomi on lähes joka suhteessa globalisaation menestystarina. Selvisimme 1990-luvun syvästä lamasta toteuttamalla rakenteellisia uudistuksia ja ottamalla vastaan globalisaation haasteet. Samalla kuitenkin panostimme myös hyvinvointivaltion kehittämiseen.
– Toinen toisiltaan oppiminen ja naisten keskinäinen verkottuminen ovat myös tärkeitä asioita ja vaikka takavuosina joskus arvosteltiin miesten traditionaalisia hyvä veli –seuroja, niin näissä verkostoissa on myös paljon varteenotettavaa, hän toteaa.
Globalisaatio nähtiin Halosen sanoin pitkään yksisilmäisesti joko kielteisenä tai myönteisenä. Mutta hänen mielestään kyseessä on sekä uhka että mahdollisuus. Lisäksi hän sanoo olevansa tyytyväinen siihen, että aiheen tiimoilta käytävää kansainvälistä keskustelua vietiin 2000-luvun alussa uusille uomille.
Presidentti ei ole ollut minkään puolueen jäsen sitten vuoden 2000 tultuaan valituksi presidentiksi.
Sdp:llä on ihan ikioma palsta, jossa hämmästellä Päivi Lipposta tai demareiden edesottamuksia.
http://farm3.static.flickr.com/2184/2526704783_89d7a8ec0a.jpg'
sanoi; tehän tiesitte kantani, miksi äänestitte!
Ylipäällikkö on keskustelukumppani puolustusvoimain komentajan, puolustusministerin ja hallituksen kanssa sekä vähän laajemmaltikin. Nimenomaan yhteistyö puolustusvoimain komentajan kanssa on olennaisen tärkeää, koska presidentti on siviili, joka edustaa jatkuvuutta maan turvallisuusasioissa.
Kiitos vajaan kourallisen yliaktiivisia häiriköitä, palstalta ovat karanneet lähes kaikki asialliset keskustelijat. Kumma miten juuri politiikka ja presidentti kerää kaikki lapsellisimmat purkamaan pahaa oloaan. Johtunee siitä, ettei omaa sheriffiä ole.
Arvostettu yhdysvaltalainen ulkopolitiikan aikakauslehti Foreign Policy on valinnut tasavallan presidentti Tarja Halosen sadan globaalin ajattelijan listalleen. Lehden valintaan vaikutti erityisesti presidentti Halosen työ tasa-arvon ja oikeudenmukaisen globalisaation puolestapuhujana.
Stubbin mukaan tietovuoto ei toistaiseksi johda mihinkään erityisiin toimenpiteisiin ulkoministeriössä.
Yhdysvaltain ulkopolitiikan luottamuksellisia ja salaisia dokumentteja vuotanut Wikikeaks-sivusto saa jyrkän paheksunnan Suomen ulkoministeri Alexander Stubbilta (kok).
- WikiLeaks on ilmiönä vastenmielinen. Kannatan avointa keskustelua diplomatiasta ja ulkopolitiikasta, mutta WikiLeaks toimii oikeastaan avoimuutta vastaan. Se on varastanut informaatiota ja julkaissut sen tarkoituksena vahingoittaa toisia, Stubb sanoo
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini sanoo, ettei hän ole ollut tietoinen epäselvyyksistä, jotka liittyvät puolueeseen loikanneen Markku Uusipaavalniemen curlinghallibisneksiin.
Stubbin mukaan ensimmäinen Ahtisaari-päivä olisi tarkoitus järjestää jo ensi vuonna. "Ensimmäisellä kerralla se järjestetään jonkun muun tapahtuman yhteydessä, mutta myöhemmin omana erillisenä tapahtumanaan"
Halonen eläkele ja hetilele. khihi hi.
Jos satiiri jää sivistyssanana tuntemattomaksi, autan hiukan: se tarkoittaa ivallista, pilkkaavaa kuvausta, jossa totuutta venytetään, liioitellaan ja tarpeen tullen käytetään mielikuvitusta eli valehdellaan.
Yhdysvallat ja Norja huiputtivat Ruotsia miljardiluokan hävittäjäkaupoissa pari vuotta sitten, kertoi Aftonbladet perjantaina.
Lehti on saanut käsiinsä Wikileaks-sivuston julkaisemia amerikkalaisdiplomaattien sähkeitä, joiden mukaan Norjan kiinnostus ruotsalaisia Jas Gripen -hävittäjiä kohtaan oli teeskenneltyä.
Et voi, näin on jos siltä näyttää, ja sehän näyttää.
Halosen työtä ja saavutuksia arvostetaan, vaikka täällä tuntuu kiinnostavan enemmän tyhjän lässyttäminen.
Lehti kertoo lisäksi, että viime kesänä Halonen otti kantaa Venäjälle Euroopan unionissa annettavan viisumivapauden puolesta, hänet nimitettiin hiljan YK:n kestävän kehityksen paneelin puheenjohtajaksi ja että hän aiemmin on toiminut Suomen tärkeimmän seksuaalivähemmistöjen etujärjestön johdossa.
Niin kutsuttu ”Helsingin henki” näytti suuntaa kohti rauhallista ja demokraattista Eurooppaa. ”Meidän tehtävämme on päästä yhteisymmärrykseen, jonka pohjalta Etyjiä voidaan elävöittää ja vahvistaa Astanan hengen mukaisesti”,
Te, suomalaiset maailmalla, olette osaltanne Suomi-kuvan luojia omassa yhteisössänne. Te myös välitätte Suomeen ulkomailla saamianne vaikutteita ja rikastutatte näin suomalaisuutta.
Suomesta mennään ja Suomeen tullaan jokaisessa elämänkaaren vaiheessa. Nuorille kansainvälisyys on luonteva asenne. Työelämän aktiivisina vuosina monet ihmiset ovat ulkomailla työtehtävissä jonkin aikaa tai muuttavat Suomesta pysyvästikin.
1925 presidentti Lauri Relander ja rouva Signe Relander kutsuivat jälleen juhlavaan illanviettoon n. 1600 vierasta. Kutsuttuina olivat hallitus, diplomaatit, kansanedustajat, ylempää upseeristoa, ylintä virkamieskuntaa, taiteen edustajia jne. Ilta sisälsi musiikkiohjelmaa ja tanssia aina aamuyöhön asti.
...myös Itsenäisyysjuhliin ja vaikutti viihtyvän.
http://www.seiska.fi/c/87840/1049_JANITOIVOLA560.jpg
setalaisten kanssa, onko näillä hopsukoilla muutakin yhteiskunnallista ansiota?
Linnan juhlien tv-katsojamäärät ovat nousseet viime vuosien aikana selvästi. Myös viime vuonna katsojia oli enimmillään 2,3 miljoonaa.
Tasavallan presidentti Tarja Halonen ja tohtori Pentti Arajärvi osallistuvat Helsingin ja Pietarin välisen nopeajunaliikenteen avajaisjuhlallisuuksiin ja Allegro-junan avajaismatkalle sunnuntaina 12. joulukuuta.
Suomi on osa kansainvälistyvää maailmaa. Olemme Euroopan unionin jäsen ja aktiivinen toimija monissa kansainvälisissä järjestöissä, kuten Yhdistyneissä kansakunnissa.
Vasemmistoliitto ei aio tehdä kevään eduskuntavaaleihin minkäänlaista tv-kampanjaa. Yksittäiset ehdokkaat saattavat ostaa tv-mainoksia, mutta puolue ei aio niin tehdä.
Kuten nyt talouspoliittisessa keskustelussa on moni tuonut esille, pitkään jatkunut veroprogressiota purkanut politiikka ei tasaa tuloeroja ja on tuonut valtiolle lisäksi suhteellisesti vähemmän varoja sosiaali- ja terveydenhuoltoon, koulutukseen tai kulttuuripolitiikkaan kuin aikaisemmin.
Vaalien ratkaisevalla kierroksella Mauno Koivistoa tukivat SDP ja SKDL:n enemmistö, mutta myös Suomen maaseudun puolue ja Perustuslaillinen Oikeistopuolue pyrkivät hyödyntämään ”Manu-ilmiötä” asettumalla hänen taakseen.
Kampanjaansa Halonen sai humoristista tukea myös amerikkalaiselta talk-show-isännältä, Conan O'Brienilta. Halonen tapasi O'Brienin myöhemmin tämän Suomen-vierailun aikana ja antoi tälle lahjaksi Muumeja.
Halonen sai ensimmäisellä kierroksella kaikista äänistä 46,3 %, ja hänen kanssaan toiselle kierrokselle pääsi kokoomuksen Sauli Niinistö. Halonen arveli alentuneen äänestysprosentin johtaneen ennakoitua pienempään äänimäärään ensimmäisellä kierroksella.lähde
Presidenttiehdokkaaksi Ahtisaari tuli keskeisimmän poliittisen kentän ulkopuolelta. Suomi kamppaili historiansa pahimman laman kourissa ja poliitikkojen maine kansan keskuudessa oli huono. Ahtisaari oli ollut sosialidemokraattisen puolueen jäsen jo 19-vuotiaasta alkaen, mutta ei ollut koskaan istunut kansanedustajana tai ministerinä.
Hallituspuolueiden eduskuntaryhmät olivat tyytyväisiä talousarvioon ja eduskunnassa siihen sovittuihin pieniin lisäyksiin. Erityisesti keskusta kehui, miten sille tärkeitä tavoitteita on voitu toteuttaa.
Oikeuskansleri Jaakko Jonkka katsoo, ettei puolueiden valtionyhtiöiltä saama vaalirahoitus ole vaarantanut luottamusta ministerien puolueettomuuteen.
" Saksassa velloo kohu siitä, miksi Stasin kirjallinen ampumiskäsky ylsi julkisuuteen VASTA elokuussa 2007, 10 VUOTTA sen jälkeen, kun tieto alun perin julkaistiin Saksassa PIENTEN PIIRIEN tietoon tulleissa viranomaisasiakirjoissa."
Arvostetuin pohjoismaalainen listauksessa, jonka perusteissa suositaan amerikkalaisia. Varsin mukava tulos ja hienoa jatkoa Halosen ja Suomen saamille viime aikaisille arvioille maailman lehdistössä, eikö vain?
Iltasanomat otti päivän lööppinsä kuten iltapäivälehden kuuluukin: negatiivisella otsikoinnilla. Taloussanomat sen sijaan näkee myös metsän puilta.
Kiihottamisesta kansanryhmää vastaan käsittelevässä pykälässä kielletään sellaisten lausuntojen levittäminen, joissa uhataan, panetellaan tai solvataan jotain kansallista, etnistä, rodullista tai uskonnollista ryhmää tai niihin rinnastettavaa muuta kansanryhmää.
Tarkoituksena on laajentaa pykälää koskemaan nykyistä selkeämmin rasististen tekojen ohella myös muita viharikoksia.
Presidentti kertoi, että Atalanta-operaatio on merivoimille lajissaan ensimmäinen, ja sitä on valmisteltu tavallista huolellisemmin. Suomi kuuluu maihin joilla on pitkä oma rannikkoalue, joten operaatio antaa arvokasta kokemusta erilaisista olosuhteista.
Presidentti kertoi, että Atalanta-operaatio on merivoimille lajissaan ensimmäinen, ja sitä on valmisteltu tavallista huolellisemmin. Suomi kuuluu maihin joilla on pitkä oma rannikkoalue, joten operaatio antaa arvokasta kokemusta erilaisista olosuhteista.
Tiukin kilpailu käydään naisäänestäjistä, joiden keskuudessa Kataisen ja Kiviniemen kannatuksessa on vain yhden prosenttiyksikön ero.
Suomen presidenteistä Ryti on ainoa, joka ei ole ollut päivääkään puolustusvoimain ylipäällikkö. Kyösti Kallio luovutti ylipäällikkyyden puolustusvoimain komentaja, sotamarsalkka Gustaf Mannerheimille talvisodan alkaessa 1939 ja se palautui luovuttajainstituutiolle Mannerheimin tultua Rytin seuraajaksi 1944.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/HS-gallup Hallituksen suosio alimmillaan tällä vaalikaudella/1135262504654
Kekkonen vieraili Saksassa vuonna 1932 ja todisti Adolf Hitlerin valtaannousua. Ilmeisesti nämä kokemukset vaikuttivat siihen, että hän lähti liittyi seuraavana vuonna Maalaisliittoon ja julkaisi poliittisen pamflettinsa "Demokratian itsepuolustus". Hän varoitti äärioikeiston noususta ja esitti muun muassa, että valtiovalta voi joutua rajoittamaan sananvapautta tietyssä määrin voidakseen estää demokratian luhistumisen.[
MIKSI HALONEN OLI DDR-KOMITEASSA?
Miksi Halonen vastusti EEC-sopimusta?
Miksi H. ajoi jo pelkän N-Liiton arvostelun kriminalisointia. (ns."rauhanlaki")?
Miksi H. olisi halunnut lakkauttaa Puolustusvoimat ja YYA-sopimukseen vedoten Puna-armeijan hoitavan Suomen "puolustamisen" (punainen manifesti)?
Miksi ??
Asuntolainojen korkojen verovähennysoikeutta pudotettaisiin esityksen mukaan viisi prosenttiyksikköä vuosittain seuraavat neljä vuotta. Leikkaus kohdistuisi asuntolainan korkomäärään, niin että maksetuista koroista olisi vähennyskelpoista ensin 95 prosenttia, seuraavana vuonna 90 prosenttia ja niin edelleen.
Verottajan mielestä keskusta on perusteettomasti vähentänyt arvonlisäverot verotuksestaan. Verottajan mielestä valtion viestintätuki ei ole sen kaltaista tuloa, josta yhtiö voi tehdä arvonlisäverovähennyksiä.
Valtiovarainministeri Jyrki Kataisen (kok) asettaman verotyöryhmän ehdotukset saivat poliitikoilta varsin nuivan vastaanoton tiistaina. Ehdotuksia arvosteltiin niin hallituspuolueissa kuin oppositiossakin. Räväkkää kieltä käytti etenkin keskustan Mika Lintilä, joka katsoi verotyöryhmän yrittävän ujuttaa Suomeen "bushilaista veropolitiikkaa".
Lintilän mukaan keskusta ei ole valmis viemään Suomen verotusta kohti tasaveroa yhtä rajulla kädellä kuin mihin työryhmän esitykset johtaisivat.
Esimerkiksi energiaverotuksen kiristys kurittaisi Lintilän mukaan pienituloisia samalla kun voimakas ansiotulojen verotuksen kevennys hyödyttäisi isotuloisia.
Suurimman oppositiopuolueen Sdp:n mukaan esitys vie Suomea kohti tasaveroa. Puolueen mukaan on hyvä, että työn verotusta ollaan keventämässä, mutta kevennystä ei pitäisi maksaa voimakkaalla kulutusverojen kiristyksellä.
Keskusta ei ole Lintilän mukaan myöskään valmis ainakaan oikopäätä puuttumaan asuntolainojen korkovähennysoikeuteen.
Tarvitaan konkreettisia toimenpiteitä, joilla voidaan suojata naisia ja tyttöjä väkivallanteoilta ja edesauttaa heidän osallistumistaan rauhanprosesseihin kaikilla tasoilla.
Kun Nikita Hruštšov oli Leningradissa pitämässään lounaspuheessa nimennyt Urho Kekkosen Suomen ulkopoliittisen linjan takuumieheksi, tapahtumasarjan on katsottu lujittaneen Kekkosen siihen saakka heikon aseman Suomen sisäpolitiikan johtajana. Seuraavien kahdenkymmenen vuoden ajan Kekkonen saneli hallitusratkaisut eikä mikään puolue tai kukaan henkilö päässyt hallitukseen ilman hänen hyväksyntäänsä. [
Tasavallan presidentti Tarja Halonen on muiden suomalaisten tavoin aloittanut uudenvuoden vieton. Perinteisen uudenvuoden tervehdyksensä aattona Halonen muisti kaksoisolentoaan Conan O'Brieniä Twitterissä.
Hallituksen esitys kaventaa edelleen presidentin valtaa. Oppositiopuolue Sdp on vaatinut siihen muutamia muutoksia. Puheenjohtaja Jutta Urpilainen oli hyvin tyytyväinen neuvottelun jälkeen.
Perussuomalaisten puheenjohtajaan Timo Soiniin suhtaudutaan Suomessa kuin isoon vauvaan, sanoo SDP:n europarlamentaarikko Liisa Jaakonsaari.
He keskustelivat pitkään kestävästä kehityksestä ja YK:n kestävän kehityksen paneelista, jonka toisena puheenjohtajana presidentti Halonen toimii.
Kiviniemi sanoi myös, että keskusta ei hyväksy lapsilisien leikkaamista hyvätuloisilta. Hän perusteli puolueen kantaa sillä, että lapsilisien tarkoitus ei ole toimia tulontasausjärjestelmänä, vaan ne pikemmin kannustavat perheiden perustamiseen.
RKP:n puheenjohtaja, tasa-arvoministeri Stefan Wallin pitää Keskon pääjohtajan puheita "kokovartaloministeristä" epäonnistuneina.
Suurista puolueista Sdp ja keskusta ja pienistä puolueista vihreät, vasemmistoliitto, kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset ovat jyrkästi Nato-jäsenyyttä vastaan.
Vuosi sitten yhdistivät julkisen, yksityisen ja kolmannen sektorin toimijat voimavaransa Itämeren hyväksi. Kokouksen koollekutsujina toimivat tasavallan presidentti Tarja Halonen, silloisen pääministeri Matti Vanhanen ja Baltic Sea Action Group -säätiön hallituksen puheenjohtajan Ilkka Herlin.
Yhdysvaltain entinen ulkoministeri Madeleine Albright käytti Suomen presidenttiä esimerkkinään naisten välisestä solidaarisuudesta.
Keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön sotkujen syyteharkinta kestänee kesän kynnykselle, arvioi apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske. Yksi epäillyistä on kansanedustaja Antti Kaikkonen (kesk.), joka joutuu osallistumaan kevään vaaleihin rikoksista epäiltynä.
Suomen ja Yhdysvaltojen suhteet ovat erinomaiset, totesivat tasavallan presidentti Tarja Halonen ja Yhdysvaltain varapresidentti Joseph R. Biden Presidentinlinnassa 8. maaliskuuta 2011.
- Väitän, että olen ollut monessa suhteessa EU:lle ja Suomelle hyödyllinen. En ole kamalan kova kehumaan itseäni, mutta sanotaan niin, että on ne muutkin olleet sitä mieltä, hän toteaa.
Portugali-tiedonannon eduskunnalle esitellyt valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok) sanoo, että Suomen linja EU:n kriisimaiden lainaohjelmiin on vaalituloksen jälkeen ja eduskunnan enemmistön muotoilemana tiukentunut.