Tyypillinen uskomushoitoihin turvautuva henkilö on sellainen, joka hankalan elämäntilanten alla alkaa kuvittelemaan itselleen erinäisiä fyysisiä oireita. Hakeuduttuaan sitten terveydenhuollon piiriin näiden keksittyjen vaivojen vuoksi häntä ei tietenkään voida auttaa, koska vaivat eivät ole todellisia. Niinpä hän etsii apua vaihtoehtohoidoista, ja hyvässä lykyssä onnistuukin löytämään sellaisen kontaktin, että lievittää stressiä siinä määrin, että kuvitteeliset vaivatkin alkavat helpottamaan.
To be continued...
To be continued...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oikein meinaa. Sinun kannattais mennä sivuille PÄIHTEET JA RIIPPUVUUS.
Sieltä voisit saada apua noihin ongelmiisi.
Käyppä kurkkaamassa.
Miksi ostaa kaupan maitoa, kun lehmiäkin on myytävänä? Omahoidot on hyvin suositeltavia harrastettavaksi. Onnistuva omahoito säästäisi yhteiskunnan varoja miljoonia euroja vuodessa.
Sain omaan itsehoitoon virikkeen kursseilta. Muuten mistään en ole elämäni aikana saanut parempaa vastetta rahoilleni kuin Rei-Ki kursseilta.
Reikimeditaatio opettaa harrastajaansa ajan myötä. Henkistäkin kehitystä tapahtuu. Tärkeimpänä pidän omien psykosomaattisten kipujen ja oireilujen itsehoitoa.
Mm. parempi hengitystekniikka (nenän kautta) lopettaa nuha- ja flunssaoireet pian alkuunsa.
Ortopedisten operaatioiden takia olen joutunut käyttämään alan ammattilaisten apua, mutta terv. kesk. hoitoja en tarvitse juurikaan käyttää.
Ehkä sun kannattais käydä myös joku luunoikomiskurssi. Mitä noita suotta operoimaan kun voi hengelläkin parantaa.
Eikös se koskettamatta tapahtuva jäsenkorjailu oio kaikki luut ja kasvata jopa lisää luuta sinne mistä sitä puuttuu... ;) Niin ainakin eräs narauttaja väittää-