Sirkka Sari?

Keppo

Kuka tietää kyseisen näyttelijän taustoista? Valentin Vaala kuulemma löysi hänet viipurilaisesta kemikaliosta, jossa hän oli myyjänä ja vain kolmen elokuvan jälkeen hän kuoli tapaturmaisesti Aulangolla. Arvostelijat pitivät häntä hyvin kehityskelpoisena näyttelijänä, jonka suoritus parani kerta kerralta.

Oliko hänellä jotain harrastustaustaa näyttelemiseen? Tuskin hän sentään aivan pystymetsästä oli. Löysin netistä jonkun tekemät sivut http://www.geocities.com/sirkkasari/ ,mutta siellä oli käsitelty vain tuon traagisen yön tapahtumia. Mielenkiinnosta kysyn, mistä sivujen tekijä lienee saanut käsiinsä nuo vanhat poliisitutkintapöytäkirjat? Kansallisarkistostako?

5

2420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ari

      Hei,
      minäkin löysin nuo samat pöytäkirjat netistä ja ihmettelin, miten ovat päätyneet sinne. Mutta ne sisälsivät kiinnostavaa detaljitietoa "Rikas tyttö" -elokuvan viimeisistä hetkistä. Sirkka Sarista en ole löytänyt mitään merkintää, joka viittaisi hänen teatteriharrastukseensa kotikaupungissaan Viipurissa. Lähteenä olen käyttänyt Viipurin teattereiden historiasta kertovia kirjoja. Vaalahan etsi elokuvanäyttelijöitä "mistä vain". Historiankirjoitus kertoo Vaalan löytäneen Sirkka Sarin viipurilaisen "rohdoskaupan" tiskin takaa. Hän oli silloin 17-vuotias, joten lienee ollut 1.työpaikassaan. Arvelisin, että Vaalan siteet Viipurin juontavat Olavi Reimakseen. Hän oli kotoisin Viipurista ja Vaala oli löytänyt hänet elokuvaansa "Vihreä kulta" Varkauden Kesäteatterista samoihin aikoihin.
      terveisin Ari

      • tourist

        30.7. tulee kuluneeksi tasan 65 vuotta hotelli Aulangon katolla tapahtuneesta traagisesta onnettomuudesta. Tervetuloa autenttiselle tapahtumapaikalle muistelemaan ja juttelemaan. On mahdollista sopia käynnistä hotellin katolla ja voidaan samalla katsoa elokuva "Rikas tyttö". Lisätietoja Aulangon matkailuneuvonnasta.


    • Eko20

      Katsoin juuri Sirkka Sarin elokuvan Sysmäläinen. Hänen näyttelijäsuoritus oli aivan erinomainen.

      • Aulanko -39

        Minäkin katsoin sen. Aloin sitten selvitellä, kuka Sirkka Sari oikein oli. Netissähän on paljon kerrottu hänestä ja hänen tapaturmaisesta lähdöstään. Nuo aloitusviestissä linkatut nettisivut ovat jo ilmeisesti vuosia sitten kadonneet eikä niiden laatija ole katsonut aiheelliseksi ladata enää niitä muuallekaan.

        Kiinnostaisi nähdä Sirkka Sarin kolmas ja viimeinen elokuva Rikas tyttö. Toivottavasti tulee televisiosta taas joskus. Ensi kesänä Sirkka Sarin kuolemasta tulee kuluneeksi 75 vuotta.


    • upeakaunotar

      Kauneus oli hänenkin kohtalonsa. Jos ei olisi ollut niin kaunis nuori nainen niin ei olisi pyydetty elokuvaan. Tippui savupiippuun Hämeenlinnan aulangossa. hautaakaan ei olejäljellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      2839
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1594
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      1
      1257
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1141
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      974
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    Aihe