Aloittelijan kootut pähkäilyt...
120 akvani ph on erittäin alhainen.
JBL:län liuskojen mukaan 6.4 mennään :/
Paikkakuntasi vesi on erittäin pehmeätä.
Elikkäs minkä verran mulla nyt pitää vedenvaihtojen yhteydessä pistää tuota ruoka-soodaa altaaseen?
( allasta ei ole vielä asutettu, eikä tullakaan jos tuo PH ei ala nousta keski-kovaksi. )
AAAPUVA!
Veden kovetus ruokasoodalla???
2
2180
Vastaukset
- hoitsukki
Jotain vedenkovettulusta http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/kovetus.php
Miten olet kypsyttänyt akvaariota(mistä alkubakteerit)?
Ph ei_ole veden kovuus, vaan veden happamuus/emäksisyysarvo. Vetesi on siis lievästi hapanta. Mitä kaloja olit ajatellut hankkia. Esim. useimmille tetroille tuo on oikein hyvä ph-arvo.
Veden kovuutta taas on kahta eri laatua: karbonaattikovuutta (KH), joka pitäisi olla 2-6, oli kalasto mitä tahansa. Tätä voit nostaa ruokasoodalla.
Ja kokonaiskovuutta (GH), jonka ihanteellinen taso riippuu täysin kalastosta. Miljoonakalat, mollit ja platyt vaativat suurinta kovuutta, mielellään yli 20. Tetrat taas vaativat pehmeää reippaasti alle 10. Tätä voit nostaa askartelukipsillä.
Tuolta löytyy kattava paketti vesiarvoista:
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=41&t=91117
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889