Mistä tai miten alkoi teidän fanitus Metallicaa kohtaan?
Kerron oman:
Asuin pienellä paikka kunnalla, yläaste ikäisenä(2004ehkä) kirjastosta lainattua ihan huvikseen Metallican levyjä, valikoimassa oli Load, ReLoad ja St.Anger. Tiesin että Metallica on kova sana Hevi musiikissa mutta ei oikeesti uponnut tuo Metallica, varmaan just kun nuo kolme levyä Metallican huonimpia mutta sitä en silloin tiennyt. Silloin käsitys Metallicasta oli että aika yliarvostetun surkeata.
Sitten kolmisen vuotta tästä eteenpäin muutin Kaupunkiin jossa oli erikseen musiikkikirjasto. Sieltä taas sattui ihan huvikseen käteen Master of Puppets ja Ride the lightning levyt, poltin ne levylle mutta käsitys ei hirveesti muuttunut, en vaan oikein päässyt sinuiksi Metallican musiikkiin.
Sitten tuli opeteltua sähkökitaran soittoa ja satuin kuuntelemaan Fade to Blackiä, ja se intro, siitä alkoi Metallican fanitus. opettelin Kokonaan Fade To Blackin, ihan Introsta Outroo. Ja nyt hankittu kaikki Metallican biisit, ja tunnetuimmat menee kitaralla, ei ehkä kokonaan mutta riffit ja solot menee.
Sitten vielä mitä muita bändejä kuuntelette/fanitatte Metallican lisäksi?
Omat, tässä eniten kuunneltuita: Slayer, Dream Theater, Testament, Volbeat, Led Zeppelin, Disturbed, Dimmu Borgir
miten alkoi fanitus
3
589
Vastaukset
- MarijuanaKahvi
Eksyin keikalle ja piti ostaa koko tuotanto samantie
- HeviKalevi
Löysin Metallican noin 1993, kuten muunkin metallimusiikin (olin tuolloin 15v). Siihen asti kuuntelin lähinnä teknoa. Lainasin silloin kaverilta hupina Megadethin levyn So Far.. So Good.. So What?, koska halusin kuulla mitä "paskaa" hän kuuntelee.. Ekan kuuntelukerran jälkeen totesin että "Mitä minä sanoin, paskaahan se vain on!". Syystä tuntemattomasta kuuntelin levyn yhä uudestaan ja uudestaan ja olin koukussa; ja olen sitä edelleen 18 vuoden jälkeen. Äskeinen tarina oli siis Megadeth -yhtyeestä mutta Metallican löysin pian tämän jälkeen. ( Panteran, Iron Maidenin, Testamentin, Slayerin, Sepulturan, Alice In Chainsin...... You name it!!!)
- puppetsvaaonniinkova
Master vaan kolahti kun salaa koulussa poikien kannssa kuunneltiin. siitä vaan lähti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713085
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151339
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51328Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131263- 181240
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232