Hei.
Arttu Danielin pikkusiskolle olisi siis nimi hakusessa. Meillä oli jo valmis nimi vauvalle valmiina-Emma Annika, mutta yksi ystäväni joka oli samaan aikaan raskaana kuin minä vain noin kuukauden minua edellä saikin lapsensa hiukan etuajassa, ristiäisiä vietettiin vain vähän aikaa sitten ja vauva sai nimekseen Emma Annika. Luulimme vaikka kuinka kauan, että Daniel on tyttö ja olimme jo päättäneet nimen valmiiksi, mutta kun ei tyttöä tullutkaan jäi nimi "säästöön". Ja nyt-Heti kun sain tietää odottavani mitä todennäköisemmin tyttöä kerroin kaikille (myös tälle nimenomaiselle ystävälleni), että vihdoin saan käyttää tuon jo edellisenä raskausaikana jumaloimani nimen! Mutta ei ystäväni sai myös tyttö lapsen ja "varasti" tuon rakastamani nimen, jossa yhdistyvät minun isoäitini, sekä mieheni isoäidin nimet. Tiedän, että nimiä ei voi omia, mutta mielestäni ystäväni teko oli oikeastaan törkeä. Mitä mieltä te olette?
Ja nyt kun emme voi/halua enää antaa tuota nimeä prinsessallemme kaipaisimme, jotain samankaltaisia ehdotuksia. Jotenkin on mielestäni surullista, että nyt kun pikkutyttö on turvallisesti kotona hänellä ei ole nimeä, vaikka masuaikana hänellä se oli...
Kiitos vastauksista.
Arttu Danielin pikkusiskolle olisi siis nimi hakusessa. Meillä oli jo valmis nimi vauvalle valmiina-Emma Annika, mutta yksi ystäväni joka oli samaan aikaan raskaana kuin minä vain noin kuukauden minua edellä saikin lapsensa hiukan etuajassa, ristiäisiä vietettiin vain vähän aikaa sitten ja vauva sai nimekseen Emma Annika. Luulimme vaikka kuinka kauan, että Daniel on tyttö ja olimme jo päättäneet nimen valmiiksi, mutta kun ei tyttöä tullutkaan jäi nimi "säästöön". Ja nyt-Heti kun sain tietää odottavani mitä todennäköisemmin tyttöä kerroin kaikille (myös tälle nimenomaiselle ystävälleni), että vihdoin saan käyttää tuon jo edellisenä raskausaikana jumaloimani nimen! Mutta ei ystäväni sai myös tyttö lapsen ja "varasti" tuon rakastamani nimen, jossa yhdistyvät minun isoäitini, sekä mieheni isoäidin nimet. Tiedän, että nimiä ei voi omia, mutta mielestäni ystäväni teko oli oikeastaan törkeä. Mitä mieltä te olette?
Ja nyt kun emme voi/halua enää antaa tuota nimeä prinsessallemme kaipaisimme, jotain samankaltaisia ehdotuksia. Jotenkin on mielestäni surullista, että nyt kun pikkutyttö on turvallisesti kotona hänellä ei ole nimeä, vaikka masuaikana hänellä se oli...
Kiitos vastauksista.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Anni Emmiina ,Kerttu Amanda , Aada Anniina , Laura Anette , Reetta Helmiina
... kysynyt ystävältäsi syytä nimipäätökseen? Tuo on kyllä nimittäin sen verran törkeä veto, että saattaisin katkaista välit ko. ystävään. Samaan etunimeen päätyminen on vielä yksi asia, mutta koko nimen nyysiminen täysin toinen. Ja jos mainitsit tästä ystävällesi raskausaikana, oletan että hän olisi maininnut jos he olisivat jonkin käsittämättömän sattuman kautta kelanneet juuri samaa nimiyhdistelmää. Tuo on kyllä melko selkeä nimivarkaus.
Teinä antaisin nimen tyttärelle, jos se oikealta tuntuu, ja miettisin ystävyyssuhdetta uudestaan.
Jokainen saaa valita sen nimen, joka eniten miellyttää. Ei ole mitään nimien varausjärjestelmää. Joten kaverillasi oli yhtäläinen oikeus laittaa lapselleen nimeksi Emma, aivan kuten sinullakin. Laita vaan se Emma, kun olette siihen tykästyneet.
Toki on oikeus, mutta ei se tee teosta vähemmän röyhkeää. Jos toinen on sanonut ääneen, että haluaa antaa tytölleen tietyn nimen ja ystävä varastaakin sen aivan sellaisenaan toista nimeä myöten! Hänellä on toki oikeus tehdä niin, koska nimiä ei voi omia, mutta se on kauhean epäkohteliasta ja tökeröä toista, ystävää kohtaan.
Muuten, tuli sellainenkin asia mieleen, että olisiko ystäväsi voinut unohtaa aloittajan nimiaikeet? Emma Annika olisi sitten vain sattunut pomppaamaan jostain alitajunnasta, kun hän mietti nimeä omalle lapselleen.
1. nimeksi
Enna
Emmi
Ella
Eevi
Enni
Elsa
Elsi
Enja
Essi
Elli
Elviira
Ellen
Elise
Erika
Eini
Elma
Ester
Aino
Alina
Annu
Anni
Annika
Alma
Aura
Auri
Alisa
2. nimeksi
Amanda
Aurora
Anniina
Annikki
Alina
Alisa
Adele
Amalia
On kyllä törkeästi tehty! Itse suuttuisin moisesta todella vaikka kukaan ei voi nimiä omiakaan itselleen, mutta silti. Ja miten ystäväsi on kehdannut antaa edes sinun jumaloimasi nimen! :( sinuna sanoisin kaverille pari sanaa :) Todella ikävä temppu.. itse en IKINÄ kehtaisi tuolla tavalla tehdä
Tässäpä vielä muutama nimiehdotus Artun pikkusiskolle:)
Pinja Susanna
Elina Olivia
Henna Kristiina
Emilia Ilona
Roosa Linnea
Siiri Katariina
Saara Emilia
Anna Sofia
Kummallista vihan lietsontaa. Voi ihan hyvin olla, että ystävätär on aina itsekin halunut tyttärelleen nimeksi Emman, muttei ole vaan kuuluttanut asiaa. Ei nimiä voi varata. Olisiko tämän ystävättären pitänyt jättää antamatta nimi sen takia, että ap halusi saman nimen lapselleen?! No ei tietystikään! Eihän ollut edes mitään takeita, että ap tulee koskaan saamaan tyttöä!
Minusta on ikävä lukea näitä kehoituksia lempata ystävätär tämän episodin takia. Ystäviä tarvitsemme ja heitä on muutenkin vaikea löytää vanhemmalla iällä. Tämä on vapaa maa, jokainen joka haluaa voi nimetä lapsensa Emmaksi. Ajatelkaahan muslimeita. Heillähän lähes jokaisen pojan nimi on Muhammed. No problem, niin kuin he tuppaavat sanomaan.
Tässähän pitäisi iloita! Kaksi uutta ihanaa vauvaa syntynyt ystävättärille, mikä sen ihanampaa. Vauvat voivat molemmat olla Emmoja, siihen ei ole mitään estettä.
... mutta kuinka todennäköistä on, että ystävä on kelannut TISMALLEEN samaa etunimi toinen nimi komboa kuin aloittajakin? Ei järin. Ja toisekseen, mikäli näin olisi käynyt, ystävä olisi voinut mainita asiasta silloin kun aloittaja kertoi omasta nimisuunnitelmastaan. Näin ei kuitenkaan tapahtunut. Nimi on hyvin tärkeä asia, ja jos tieten tahtoen varastaa omaa itsekkyyttään tuossa tilanteessa kaveriltaan hänen kauan haaveilemansa nimikombon, myöskin tarkoituksella pahoittaa hänen mielensä. Mielestäni ystävyyteen ei kuuluu tuollainen, etenkään tilanteessa jossa se on täysin tarpeetonta ja lähinnä omista egoistisista haluista juontuvaa kuten tässä tapauksessa.
Olipas törkeästi tehty! Toivottavasti löydätte nimen, joka tuntuu oikealta.
Anna Eerika
Anni Emmiina
Enna Anniina
Emmi Annina
Ella Annikki
Hertta Ilona
Kerttu Juulia
Helmi Ilona
Ilona Aliisa
Alina Isabella
Elsa/Elsi Katariina
Aino Kristiina
Todella ilkeästi tehty. Kysyisit nyt ihmeessä perusteluja, miten "keksivätkään" tuon nimen. Vaikka nimiä ei periaattessa voi varata, niin lapsen nimi, ja sen suunnittelu on monelle tunnetasolla iso juttu. Ystävä kyllä tietää tämän.
Löytyyko suvustanne muita ihania nimiä?
Samankaltaisia noin muuten olisi
Emmi Anniina
Anni Emilia
Alisa Annikki
Enni Amanda
En aio lempataa ystävääni enkä jäädä kantamaan hirveästi kaunaa, vaikka harmittaakin ihan vietävästi. Tiedän, että nimoä ei voi omia, mutta heti kun tesin odottavani tyttöä kerroin, että tästä tehdään Emma Annika. Ystäväni olisi toden näköisesti voiniut siinä vaiheessa vihjaista, että oli suunnitellut itsekin samantapaista nimeä, koska hän tiesi jo tällöin odottavansa tyttölasta. Emme kuitenkaan halua antaa samaa nimeä kuin niin tutulla lapsella.
No jokatapauksessa olen nyt kaivellut jonkin verran ja suvusta löytyisivät mm. Ilona, Elsi, Iida, Emilia ja Siiri.
Muuten pidämme myös nimistä Eerika, Anna, Juulia, Ella, Alina, Laura ja Olivia.
Jos näistä keksisi jonkun kivan yhdistelmän. Kutsumanimi voi olla myös viimeisenä, niinkuin isoveljelläkin.
Kiitos avusta ja myötätunnosta-oli kiva kuulla, että emme ole ainoita jotka ajattelevat, että tuo nimen "varastaminen" oli melko röyhkeää.
Omat suosikkiyhdistelmäni noista nimistä ovat
Anna Emilia
Laura Juulia
Iida Olivia
Anna Emilia mielestäni paras. Emilia kävisi kutsumanimeksi siinä kuin Anna. Se vähän muistuttaisi Emmaa mutta ei liikaa ja on mielestäni parempikin, ei niin yleinen, jotenkin kauniimpi.
Elsi Alina
Iida Emilia
Siiri Ella Olivia
Anna Ilona
Laura Olivia
Emilia Iida Juulia
Ihania nimiä..
ehdotan Iida Alina, Elsi Olivia, Anna Emilia, Ilona Emilia, iida eerika, Laura Juulia.
Iida olivia oli myös ihana yhdistelmä,joka olikin jo ehdotettu.daniel ja olivia sopisivat minusta hyvin sisaruksille :)
Ehdotan:
Elsi Alina
Ella Anniina
Eeva Amalia
Aura Emilia
Emmi Annikki
Elli Auroora
Eini Annika
Ilona, Iida, Emilia ja Siiri sekä Eerika, Anna, Juulia, Ella, Alina, Laura ja Olivia ovat kaikki mieleeni, kauniita nimiä :) Päädyittepä mihin tahansa nimeen niin tyttärenne tulee saamaan todella kauniin/ihanan/kivan nimen :)
Omat suosikkini ovat Ilona, Laura, Emilia, Alina ja Ju(u)lia :)
Miten olisi esin. Juulia Ilona, Ilona Emilia tai Emilia Ilona, mutta ilona kutsumanimi jos siitä pideätte enemmän:)
tai Laura Emilia, Alina Juulia.. noista saa vaikka mitä kivoja nimiyhdostelmiä :)
Mitenkä olisi, jos tuon haluamasi yhdistelmän eteen hakisitte suvustanne vielä kolmannen nimen? Tai jonkun muun yhteisen suosikkinne. Todella ikävän tempun ystäväsi sinulle teki :(