puraselle

heinz69

terve tunnut tietävän 850 volvosta paljon, mitäs pitäis tehdä kun lambda anturivalo palaa, vaihdoin uuden anturin motonet titaani 109e eikä valo sammu, pitääkö nollata valo jostain vai mitä tarttis tehdä

5

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Lue tämä http://koti.mbnet.fi/~fere/volvo/luenta.html
      Jos uudempi niin silloin pitää OBD pistokkeesta kuitata.Teillä ei varmaakaan ole sellaista laitetta .
      Toinen seikkaa tähän lamda ei varmaakaan tepsi tämä irrota akunkenkä akun navasta ja odota 24 tuntia.Toinen seikkaa lamdan valon palaminen ilmoittaa että auton päästöt on sellaiset jotka ei ole niissä arvoissa jotka tehtaalla on säädetty.Siksi ennen korjausta vikakoodi kertoo mikä antaa häiriötä.Ilmoitte kuinka kävi

      • volvo_puranen

      • volvo_puranen
        volvo_puranen kirjoitti:

        Lukaise tämä viestiketju jos siellä vaikka apuja ja jos ei ole liitä kysymys sinne loppuun.
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/3582420

        Volvot ovat tarkkoja lambdan suhteen joten suosittelen ostamaan Volvolta ihan alkuperäisen jolloin tämä toiminta on parempaa.


      • heinz69
        volvo_puranen kirjoitti:

        Volvot ovat tarkkoja lambdan suhteen joten suosittelen ostamaan Volvolta ihan alkuperäisen jolloin tämä toiminta on parempaa.

        lambdan valo sammui kun vaihdoin uuden akun joten ei siinä enää ongelmaa service valo palaa vielä en saanut sammumaan trippi nollauksen kautta auto vm 95 2.5 20v täytyy varmaan käydä nollaamassa jossain en löydä obd pistoketta keskikonsolista tiedätkö missä se voisi olla?


      • volvo_puranen
        heinz69 kirjoitti:

        lambdan valo sammui kun vaihdoin uuden akun joten ei siinä enää ongelmaa service valo palaa vielä en saanut sammumaan trippi nollauksen kautta auto vm 95 2.5 20v täytyy varmaan käydä nollaamassa jossain en löydä obd pistoketta keskikonsolista tiedätkö missä se voisi olla?

        Tupakkasytytin ja se vieressä oleva kolikkopidin sen kannen nostaa ylös siellä se pistoke on Taisi akussa olla huomot jänniteen tskaa yön yli seisonut akku navoista mitataan virta 12.75v hyvä 11,85v erittäin huono ja akkukauppaan mars.Nämä on sellaisia juttuja jotka jokaisen kannataa mittailla talvi tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      107
      6813
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4088
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3505
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      390
      1883
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1438
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      32
      1399
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      49
      1199
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1026
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      970
    10. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      161
      943
    Aihe