Dekkariseuran yleisötilaisuudessa Yliopistolla kuulimme terävän luennon 70-luvun murroksesta. Ylentävää havaita jonkun dosentin osaavan vetää tiiviiseen ja loogiseen pakettiin sen, joka omassa päässä on vain epämääräisenä ajatusmössönä. Ydinkohdat kankaalta kuvattuna tuolla:
http://www.facebook.com/album.php?aid=39071&id=1807339784&l=c95c7cbf54
Palapelidekkarista rikoskirjallisuudeksi
5
433
Vastaukset
- Roskaan kyllästynyt.
" Samalla radikalismista taittui kapinallisuus, se läpäisi koko yhteiskuntaa ja muuttui osaksi yleisesti hyväksyttyä toimintaa. "
Heh heh.. Ne radikaalit olivat hävettävää pelleporukkaa.
Koskaan kukaan täysjärkinen ihminen ei heitä hyväksynyt.
Yrittääkö tämä naurettava sakki nyt eläkeiän lähestyessä vaatia yhteiskunnalta kunnioitusta idioottimaisesta toiminnastaan?- Ida Rähmä
Mitähän tämä älytön möläytyksesi tarkoittaa? Vai onko luetun ymmärrys hukassa vallan? Jos tieteentekijä analysoi tapahtunutta niin sää möliset jotain kunnioituksesta. Käsittääkseni vaikkapa pedofiliaa voi tutkia ylistämättä ja kunnnioittamatta.
- Roskaan kyllästynyt.
Ida Rähmä kirjoitti:
Mitähän tämä älytön möläytyksesi tarkoittaa? Vai onko luetun ymmärrys hukassa vallan? Jos tieteentekijä analysoi tapahtunutta niin sää möliset jotain kunnioituksesta. Käsittääkseni vaikkapa pedofiliaa voi tutkia ylistämättä ja kunnnioittamatta.
" Samalla pedofiliasta taittui perversiomaisuus, se läpäisi koko yhteiskuntaa ja muuttui osaksi yleisesti hyväksyttyä toimintaa. "
Tuolla tavallahan käy kaikille nuoruuden jutuille. Aika kun kuluu radikaalius ja kapinallisuus muuttuvat hyväksytyiksi ja uudella sukupolvella on omat kapinointikeinonsa.
Rock'n roll oli kapinallista ja siten syntistä. Sittemmin siitäkin on jokainen sukupolvi kehittänyt oman kapinallisen juttunsa, jonka kapinallisuus muuttuu hyväksytyksi kun aika kuluu. Samalla tavalla käy politiikassakin.
1980-luvulla Vihreät olivat niin kamalan radikaaleja. Katsopa Vihreitä nyt. 80-luvun Vihreät olisivat lähteneet hallituksesta villapaidat hulmuten myönteisen ydinvoimapäätöksen vuoksi. Se puolue jos mikä on kääntänyt takkinsa aika rajusti. Alkujaan se puolue oli hyvin puna-aatteeseen kalleellaan, nykyään sitä kutsutaan Kokoomuksen puisto-osastoksi...Ida Rähmä kirjoitti:
Mitähän tämä älytön möläytyksesi tarkoittaa? Vai onko luetun ymmärrys hukassa vallan? Jos tieteentekijä analysoi tapahtunutta niin sää möliset jotain kunnioituksesta. Käsittääkseni vaikkapa pedofiliaa voi tutkia ylistämättä ja kunnnioittamatta.
Lukekaa Hannu Lauerman Pahuuden anatomia. Fiksu mies, joka tekee erittäin selväksi, että pahojakin tekoja voidaan tutkia, analysoida ja jopa ymmärtää kuitenkaan hyväksymättä niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1232614- 2292063
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1841838- 501707
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1261450Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä571345- 1221158
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo285930Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65835Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo65798