vai saanko heti vaihtoajan kun soitan rengasliikkeeseen?
Onko Uudellamaalla jo renkaanvaihtokiireitä?
Vaihtajaksiko?
5503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Helsingin pellet tarvitsee nastat heti kun lapissa sataa lunta.
vanhallamaalla.
Lapin lumisateet antaa oikeuden asentaa (asennuttaa) talvirenkaat myös täällä etelässä, olemme menossa lappiin ja siellä on kuulemma jo talvi.
Jos parit nopeasti sulavat räntäkuurot jo tuovat talven, niin sovitaan sitten niin... Vielä ehtii lämmetä monta kertaa ennen todellista talvea.
Eikun nastoja kuluttamaan ja samoissa urissa jyräämään!
En näe siinä mitään ihmeellistä jos vaihtaa nastat alle nyt, jos vaikka joutuu ajelemaan uudeltamaalta ylemmäs pohjoiseen tai lähtee liikkeelle aikaan jolloin saattaa ilma olla pakkasella. Kyllähän se vit..taa sitten räntäsateessa ajella kesärenkailla renkaanvaihtoon:D
Itse en vaihda vielä renkaita, vaihdan sitten lumisateessa parkkipaikalla kuten viime talvena:)
Vituttaa kun pitäis saada auton ohjauskulmat säädettyä, niin "joo menee parinviikon päähä, meil on jo täys renkaanvaihtosesonki"! (MITÄ VITTUA) Näin siis eteläsuomessa..