Käytän Erfan Thyroidia vajaatoimintaan. Minulla alkoi keväällä 2010 eteisvärinä, kun T3V oli yli viitteen. Voin silloin muuten vallan mainiosti. Minun piti alentaa lääkitystä eteisvärinän vuoksi. Rytmi ei kääntynyt sähköllä normaaliksi, joten eteisvärinä on edelleen. Kilpirauhasarvot olivat normaalit rytminkääntöyritysten aikana. Voi olla, että rytmin muuttumista normaaliksi vaikeutti tai sotki äkkiä laskettu (n. 4 viikkoa olin 2,5 tabletissa kontra aikais. 3) kilpirauhaslääkitys. Tiedän, että joillakin kilpirauhaspotilailla sydänoireita on runsaasti vajaalla ollessa. Yleensä niitä sanotaan olevan liikatoiminnassa). Tiedetään, että liika kilpirauhashormoni altistaa eteisvärinälle. Olisinkohan lukenut, että kilpirauhasvajaatoiminta altistaa sille myös, siitä en ole ihan varma.
Nyt syksyllä minua palelee joskus, ja aamupäivät olen uninen. Kesä oli vaikea kaikenlaisten tulehdusten ja keuhko- vatsa- ja sydänoireiden kanssa. Minulla on välillä hengenahdistuskohtauksia ja sydämen vajaatoiminta-arvo proBNP koholla, 2234. Eteisvärinä voi aiheuttaa sydämen vajaatoimintaa. Minua on alkanut askarruttaa, että oliko korkeilla kilpiraihasarvoilla mitään tekemistä eteisvärinän synnyssä. Pikemminkin ajattelen, että sydämen vajaatoiminta-arvo olisi voinut nousta vuosikymmenten kilpirauhasvajaallaolosta. Kilpirauhaslääkitys on ollut kohta 4 vuotta, aluksi tyroksiini, sitten Armour ja nyt Thyroid. Nyt tekisi mieli nostaa Thyroidannosta. Saattaa olla, että vielä yritetään sähköistä rytminsiirtoa voimakkaiden rytmilääkkeiden käytön jälkeen. Kilpirauhaslääkkeen nosto voi olla siinä tilanteessa arveluttavaa. Kukapa tiennee, että jos nyt olen vajaalla, niin nosto auttaisikin oikean rytmin palautumista.
Haluaisin nyt kysyä, että onko muilla tullut sydämen vajaatoimintaa pitkän kilpirauhasvajaatoiminnan aikana/jälkeen. Miten teidän mahdollinen eteisvärinä käyttäytyy kilpirauhaslääkityksen aikana?
Nyt syksyllä minua palelee joskus, ja aamupäivät olen uninen. Kesä oli vaikea kaikenlaisten tulehdusten ja keuhko- vatsa- ja sydänoireiden kanssa. Minulla on välillä hengenahdistuskohtauksia ja sydämen vajaatoiminta-arvo proBNP koholla, 2234. Eteisvärinä voi aiheuttaa sydämen vajaatoimintaa. Minua on alkanut askarruttaa, että oliko korkeilla kilpiraihasarvoilla mitään tekemistä eteisvärinän synnyssä. Pikemminkin ajattelen, että sydämen vajaatoiminta-arvo olisi voinut nousta vuosikymmenten kilpirauhasvajaallaolosta. Kilpirauhaslääkitys on ollut kohta 4 vuotta, aluksi tyroksiini, sitten Armour ja nyt Thyroid. Nyt tekisi mieli nostaa Thyroidannosta. Saattaa olla, että vielä yritetään sähköistä rytminsiirtoa voimakkaiden rytmilääkkeiden käytön jälkeen. Kilpirauhaslääkkeen nosto voi olla siinä tilanteessa arveluttavaa. Kukapa tiennee, että jos nyt olen vajaalla, niin nosto auttaisikin oikean rytmin palautumista.
Haluaisin nyt kysyä, että onko muilla tullut sydämen vajaatoimintaa pitkän kilpirauhasvajaatoiminnan aikana/jälkeen. Miten teidän mahdollinen eteisvärinä käyttäytyy kilpirauhaslääkityksen aikana?
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.