kyllä on vikaa riittäny. ensin hajos ulkolämpötilan anturi. sitten oli huollossa huonosti asennettu öljynsuodatin tai viallinen tiiviste, pysyny öljyt sisällä. kuskin puoleinen häikäsysuoja vaihdettu, pysyny ylhäällä. nyt 65tkm ajon jälkeen, takalokarin sisäkaarelta maalit alkanu lähteen, eikä edes ruostunu. kummaltakin puolelta, jee. onneks menee takuisiin. tais olla virhe, ostaa ensimmäisten joukossa mazda. turhia vikoja ollu. ja tuo hattuhyllyn pärinä, voi tuska... toivottavasti subbarin asennus tukevoittaa, ettei se rämise tai sitten vaan pahenee =)...
Mazda kuutosen viat
Pom
144884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ostin hetikohta Suomen markkinoille tultua 1.8 elegance. Nyt ajettu yli 70 tuhatta. Normaali huollot tehty, kerran säädetty kaasuläppää huollon yhteydessä. Siinä vikalista kaikessa komeudessaan. En ole katunut pätkääkään ostoani..
Olen kiitollinen viestistäsi, koska
-Kuutonen alkaa olla liian yleinen auto suomen teillä. Toivottavasti edes muutamat jättävät viestisi takia auton ostamatta, ei mm. tule määräaikaishuoltoihin pahoja ruuhkia.
-Omistan kuutosen ja tiedän totuuden auton vioista tai viattomuudesta
Et kyllä usko miten otti päähän, ku jäin välille. sen takia että joku asentanu huollossa suodattimen huonosti. parikyt astetta pakkasta ja ootat hinausautoo. onneks antovat toisen auton lainaan laakkoselta ja lupasivat seuraavasta huollosta alennusta. tosin vaihdan itse öljyt sun muut, turhaa maksaa huollosta hirveitä summia. vaikka takuu kärsiikin.
Onko virheellisesti asennettu suodatin Mazdan 6:een kuuluva vika? Mikä oli oma osuutesi vian syntymiseen? Ettet vaan olis itse ollu suurin syypää matkalle jäämiseen...;-)
kävin laakkosella katsomassa ja todettiin tiiviste vialliseksi. joko asentaessa menny tai valmistusvika. kyseinen huolto oli 40tkm ja oli liikkeessä tehty. no eihän toi mazdaan kuuluva vika ole, kun se on huollossa tullut. mut pääasia että lupasivat hyvittää aiheutuneen harmin :). että sellasta... hyvä autohan toi muuten on. sais jostain vielä hankittua konit alle =)
Mullakin on kokemusta Laakkosesta. Ostin auton ja asennutin tasan kaksi lisävarustetta. Peräkoukun ja lohkolämmittimen.
Peräkoukku alkoi pitämään 50 km päästä semmosta kolinaa pakoputkeen, että luulin koko putken pudonneen tielle. --> asennusvirhe
20 000 km huollossa ilmoittivat (ei Laakkonen), että lohkari vuotaa. Jouduin tilaamaan uuden huoltoajan, jossa tukkivat vuodon. --> asennusvirhe.
Laakkosen puolustukseksi sanottakoon, että Kovilin koukun asennusohjeissa oli virhe, mutta kuitenkin jäi hiukan huono maku Laakkosen asentajista.
Mazda6:seen olen muuten ollut 100% tyytyväinen.
toi kutosen lohkari on vuotanu useemmassa autossa. mullakin vasta toisella kerralla alko pitään. onneksi huomasivat asennuksen jälkeen, että vuotaa.
On DEFA:n valmistama. Ei Mazdan... Tietysti asennus on senverran triviaali juttu, että ei siinä virheitä saisi tulla.
"hyvä autohan toi muuten on"
-Piti kuitenkin tuoda tuo suorastaan olematon vikalista tänne keskusteluun. Fiksua?
Koska sinulla on viaton Mazda6 niin tiedät, että ne ovat kaikki viattomia? Ei se ihan niin mene... Minullakin oli melkein viisi vuotta ja 150000 km Vectra, jonka ainoa vika oli peruutusvalon kytkin, mutta en silti väitä tietäväni totuutta Vectran yleisestä viattomuudesta.
onhan se tietysti niin, että pientähän toi on jos uudesta autosta alkaa reilun 65tkm:n jälkeen maalit hilseileen ja lohkeileen... toin vain omat kokemukset mazdasta esille.
Varmaan tältä palstalta löytyisi tieto, kun jaksaisi hakea, mutta käyhän se näinkin: SexMazdassa on silumiinilohko, joten käykö siihen lohkolämmitin, vai täytyykö laittaa letkulämmitin??
Eipäs ollut auton vika vaan huollon!!!
Mitäs menit ostamaan FORDin! Olisit hankkinut vaikka uuden Accordin. Samanlaisia askeettisia melupesiähän ne on, mutta Honda on sentään omillaan ja siinä on vähemmän vikaa vikaa.