Olen koulutettu ihminen ja ollut vuosia työttömänä. Töitä vaaan ei ole, eikä sille mitään mahda.
Työkkäri ahdistaa ja patistaa jatkuviin harjoitteluihin ja ilmaistöihin. Kun yksi harjoitelu päättyy pitää jo kuukauden päästä mennnä toiseen. Työympäristö ja ihmiset vaihtuvat, aina sopeuduttava uusiin ihmisiin ja kohtelukin on väliin sitä mitä on ja palkkaa ei makseta, vain tuo 9 euron ruoka/matkakorvaus sekä työmarkkinatuki.
Eli olen Burn-outissa ilmaistyökierteen takia, mitä tehdä? Tätäkö loppuikä eläkkeeseen sakka, olen jo puolivälissä kuuttakymmentä. Ei toivoakaan oikeasta työsuhteesta.
Ei ihme että ihmiset ei työlllisty kun työelämävalmennusta käytetään ilmaistyön tekoon. Työkkärin nimi pitäisi muuttaa orjanvälitysvirastoksi.
Työttömyys ja burnout
6
827
Vastaukset
- paistettu muikku
Itse olin "hyvässä työssä" mut se loppui, no 24 vuotta työelämässä, ja sit se loppui irtisanottiin. No työkkäri apuun hip huraa, ensin johonkin lautatarhaan tutustumaan työelämään, jossa oli kyl kiva kaveri , joka ymmärsi yskän , ja maksoi mulle pimeesti. Mut mihin perustuu nää valtion tutustu siihen , lue tätä opiskele toto, tuntuu oudolta, kirota en osaa, enkä halua.
- akusti3
Vielä asiaan, ois tarjolla sutjakkaa 48 vee kaveria, vaikka konekiväärikomppaniaan, mitäs sanoo hän ? Siis naispuolinen !
- nostantätäkoskayhätotta
Joo tätähän se on vielä 8 vuotta jälkeenpäinkin. Burnout koettu kun aiempi työkokeilu oli kuin naulojen nielemistä, typerää päiväkotitoimintaa, sellainen kunnan paja. En suosittelisi. Sitten taas postista tipahtaa "työtarjous" ennen kuin on edes kerennyt toipumaan. Tämä maa on perseestä.
- Zqsqrn
Yrittäjät tästä vain hyötyy... olen nähnyt sen itse kun yrityksellä oli työharjoittelija työssä ja yrittäjä velotti harjoittelijan tekemästä työstä 60 ekee tunnilta... näin se suomi nousee lamasta...
- jösses66666
Sille yrittäjälle sais antaa nyrkkikyllikki maistuaisia kyl... 8)
- BoikottiPitää
Orjatyöfirmat, niiden tuotteet ja palvelut boikottiin.
- Fb: Orjafirmat
- Orjafirmat
Palkatonta työtä teettävien työnantajien boikottilista, orjatyöfirmat.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774642- 1801947
- 1241630
- 1321186
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161121- 351056
- 78953
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848