" Pinna kiristyy"

On se perkeleenmoista kun joka syksyinen naapurin puiden lehtien haravointi urakka on taas edessä, on se kummaa kun lehtipuita istutellaan tontille mutta syksyisin jätetään niiden lehdet haravoittematta tai millään muullakaanlailla siivoomatta,elikkä jätetään niinkuin koira paskansa, ei sovi harava käteen ei, mutta tälläistähän tämä nykyinen 40 vuotta tai nuoremmat uusavuttomat ovat isän ja äitin pitäisi kaikki tehdä.
9519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pihatyöt eivät naapuria kiinosta vai? Pelkäävät varman sitä että vaivalla ansaitut, hyvinvoinnin ja menestyksen merkit häviäisivät. Nimittäin jenkkakahvat, nuo hyllyvät makkarat vyötäisillä jotka tykkäävät helposta elämästä ja kaloririkkaasta ruuasta. Kaikkea liikuntaa ja rasitusta kahvat inhoavat, paitsi zumbassa on kiva käydä kun saa syödä sen jälkeen puhtaalla omatunnolla salamipitsaa niin että napa naukuu.

Äänestä

vain oma tonttisi.

Äänestä

Käy hakeen Tampereelta konevuokraamosta iso lehtipuhallin ja puhaltele ne sillä takas naapurin puolelle.
Puhaltelet vaikka päiväsaikaan naapurin ollessa töissä. Saapi siinä sitten ihmetellä lehtien runsautta.

Äänestä
  • Oletpa tyhmä"testattu on".Saa niitä puhaltimia lähempääkin kuin Tampereelta.Jos mulla olisi naapuri kuin sinä voisi käydä mielessä että puhalletaan vähän.Ei aloituksessa mainittu että naapurin lehdet puhalletaan,minun pihassa tuuli lennättää lehtiä.Kyllä naapurisopua voi yrittää puhumalla kun molemmat muuttaa asennetta.

    Äänestä

...Ja mä kun kateellisena haaveilen, että ois se piha että pääsis haravoimaan.
Haravointi on kivaa :)
Pääsispä sitä jonnekin tekeen.

Äänestä

siellä on lattialla pölyä?
Harrastat todellista naapurin kyttäämistä ja riidanhakua.
Hommaa nyt hyvä mies itsellesi ihan oma elämä ja jätä rauhaan naapurin alasputoavat puunlehdet, sillä niitä on pahuksen vaikeaa ennen maahanputoamista keräillä.

Äänestä
  • puu lehdetön, syksyn kunnaille jäi. Noinhan se meni "Lehdetön puu" Martti Pihan ja Aune Haarlan (ent. Ala-Tuuhonen) sorvaana valssi, vuodelta 1953. Laulua taisi veisata (ainakin) Veikko Tuomi.
    Sinne muistojen joukkoon se on jäänyt, kuten varmaan ne ´naapurin ilkeyksissään ja laiskuuttaan tontillesi toimittamat lehdet ja roskatkin´. Eilisehtoollinen räntärytäkkä jäädytti ne sun keräämättä jättäneet lehdet pitkin sun tonttias, kun jääkiekkoliigan avainpelaajien pelipaitoja Hakamettän hallin kattoon. Mutta ole huoletta; kyllä ne siellä kevääseen säilyy.

    Äänestä

ettei vanne mene kieroksi :)

Äänestä
  • Kiitetään että ympärillä on puustoa, vaikka ne syksyllä tapansa näyttävät lehtiä pudottamalla. Tampere
    parturoi asvaltit esiin eikä puita tahdo enää olla. Lehtipuut ovat kaupungin tai kunnan keuhkot. On
    hyvä että saadaan edes hengittää --- Tampereella tahtoo jossakin jo tukehtua! Lehdet lentävät
    syksyisin - kun syystuulet puhaltavat niin naapureihin saattaa lentää monen naapurin lehdet.
    Yritetään kestää, syyslehdet kuuluvat syksyyn - ja kyllähän se joskus kututtaa kun on saanut
    kaikki lehdet haravoitua kasaan - ja myrskypuhuri tempaa koko lehtikasan ilmaan ja taas läydät ne
    pitkin pihaasi! Mutta uusi kevät tulee taas kun jaksetaan odottaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helvetti mitä surkim kirjoitti:

On se perkeleenmoista kun joka syksyinen naapurin puiden lehtien haravointi urakka on taas edessä, on se kummaa kun lehtipuita istutellaan tontille mutta syksyisin jätetään niiden lehdet haravoittematta tai millään muullakaanlailla siivoomatta,elikkä jätetään niinkuin koira paskansa, ei sovi harava käteen ei, mutta tälläistähän tämä nykyinen 40 vuotta tai nuoremmat uusavuttomat ovat isän ja äitin pitäisi kaikki tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu