BOOLIA?

Mauku

kertoisitteko jotain booli ohjeita missä on käytetty blue polshia mitä sen kaa kandee laittaa?

5

1580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Baarikärpänen

      Tässäpä tulis sulle ohje "7´th Heaven"-paukkuun:
      3.osaa Malibua, 1.osa Bols Blue Curacaota, kermaa(loraus) ja spriteä(maun mukaan).
      Lisäksi jäitä. Ollos hyvä!

      • Mauku

        onko toi ohje nyt sit pelkkä paukku vai et ihan siitä voi tehä useammalle hengelle isoon astiaan boolia


    • Mauku

      Mitä jos sekoittaa bols blue curacaota, vodkaa, spriteä ja shampanjaa niin oiko se hyvä sellasenaa vai piäisikö siihen laittaa vaikka viä valkkaria tai jotain mehua tietoo kellään?? Oon järkkäämässä tupareita ja haluaisin tehä hyvää boolia ja paljon=)???????

      • jep

        tällänen.
        0,5litraa tota bolsii
        0,5litraa vodkaa
        0,7litraa valkkarii
        1,5litraa spritee
        1,5litraa kivennäisvettä, vaikka sitruunanmakusta.
        Voit toki laittaa kaks pulloo tota spritee, mutta ite oon sitä mieltä, että toi bols blue on jo itessään niin makeeta, että limuu ei tarttee niin paljon laittaa.
        Paremman makusta boolia saa ku laittaa ton bols bluen tilalle 0,35litran cointreau-pullon ja sit jos haluaa ton sinisen värin niin laittaa sinistä elintarvikevärii.


      • Gomeba
        jep kirjoitti:

        tällänen.
        0,5litraa tota bolsii
        0,5litraa vodkaa
        0,7litraa valkkarii
        1,5litraa spritee
        1,5litraa kivennäisvettä, vaikka sitruunanmakusta.
        Voit toki laittaa kaks pulloo tota spritee, mutta ite oon sitä mieltä, että toi bols blue on jo itessään niin makeeta, että limuu ei tarttee niin paljon laittaa.
        Paremman makusta boolia saa ku laittaa ton bols bluen tilalle 0,35litran cointreau-pullon ja sit jos haluaa ton sinisen värin niin laittaa sinistä elintarvikevärii.

        Ei kannata elintarvike värejä käyttää, ellei halua värjättyjä kieliä vieraille koko illaksi. Bols käy hyvin, spriten kanssa juuri. Laita sitruuna vissyä, jos et halua spriteä niin paljoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      73
      7462
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      71
      7236
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      152
      5896
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4847
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4129
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3810
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3447
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3358
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2843
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2492
    Aihe