Vinkkejä

Eli...Ohjelmointi kiinnostaa kovasti...
Siis muukin kuin html yms.
Onko esim. c ihan erillaista kuin nettisivukoodi, vai ei?
Onko olemassa koodausohjelmia joissa on jonkun sortin käyttöliittymä tms?
Millaisista asioista olisi hyvä tietää edes jotain kun alkaa vääntämään?
Millä kannattaa/on hyvä aloittaa, ja mitä työkaluja siihen kannattaisi haalia?
Eli kannattaako edes vaivautua?

Hyvät vinkit palkitaan kiitoksella.Heh.
9543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oikea ohjelmointi on erilaista kuin html, joka on scriptikieli. Tietty molemmissa kyllä kirjoitetaan syntaksia vaikka editorilla.

Ohjelmoinnista kannattaa opetella aluksi teoriaa ja sitten perusjuttuja kuten muuttujat, ehto-lausekkeet, silmukat, tulostaminen, taulukot, metodit, aliohjelmat, olio-ajattelu, tiedostot, tietokannat. Ja sen jälkeen siirtyä vasta graafiseen ohjelmointiin.

Opettelee ohjelmoinnin perusajatukset jollain kielellä suhkot hyvin niin senjälkeen jo aika helppo siirtyä muihinkin kieliin. Syntaksi pääasiassa vain vaihtuu.

Kieleksi voi valita vaikka c :n, javan tai visual basicin. Mun mielestä visual basic noista helpoin, sitten java ja sitten c .

Graafisia koodausohjelmia eli kehittimiä on joka kielelle, mutta ei niillä ohjelmointia kunnolla opi. Niitä kannattaa ruveta käyttämään ajan säästämiseksi vasta sitten kun osaa ohjelmoida.

Javaa siis kannattaa ruveta harjoittelemaan ihan perus teksti-editorilla, mihin saa kääntäjän, esim. Textpadilla.

Paitsi Visual Basicia kannattaa ja pitääkin ohjelmoida tuollaisella graafisella kehittimellä esim. Visual Studiolla. Siinä käyttöliittymä ensin piirretään ja sitten tehdään koodit nappuloihin ja muihin vitkuttimiin.

Kannattaa mennä kirjastoon ja hankkia vaikka joku perus VisualBasic tai Java kirja. Semmonen, missä tulee rompulla joku editori ja kääntäjä mukana. Asentaa editorin, lukee kirjan alusta teoriaa ja alkaa harjoittelemaan kirjan ensimmäisillä ohjelmilla.

Äänestä
  • Ja vielä kiitos=).

    Äänestä

  • >html, joka on scriptikieli
    html on kuvauskieli. Skriptikielellä tarkoitetaan tulkattavaa (ohjelmointi)kieltä (php, perl ym)

    Äänestä

en tiedä muiden mielipitiestä mutta:
ehkä sinun kannattaa opetella aluksi Pascalia.ei ole niin monimutkainen,C on aika.

siihen tarvitset kääntäjän Dev-pascal on hyvä
lataa se täältä http://www.bloodshed.net/devpascal.html

oppaan löydät googlesta laita vaan pascal opas

Äänestä
  • sinullekkin ja vielä kertaalleen kiitos:)

    Äänestä

  • Kokeile Lazarus:sta sillä se voisi olla hyvä vaihtoehto. Versiot löytyy sekä
    windowsiin että Linuxiin.
    http://www.lazarus.freepascal.org/
    https://sourceforge.net/projects/lazarus/

    Lazarus on graafinen käyttöliittymäkirjasto ja ohjelmointiympäristö
    freepascalille. Lazarus on avoin eli sen koodi on muokattavissa ja
    parannettavissa eli se on nähtävissä. Lazarus on tehty Lazaruksella.
    Lazarus on vapaasti imuroitavissa käyttöösi.

    Äänestä

C ei ole mitenkään mahdoton oppia ensimmäiseksi kieleksi. joten ehdottaisin että käyt kaupasta ostamassa tai sitten lainaat kirjastosta jokin C kirjan joka soveltuu aloittelijalle esim. inside C tai jokin vastaava

Äänestä
  • sitten kannattaa lukea aiheeseen liittyviä sivustoja ja sitten kääntäjäksi suosittelisin dev-c

    Äänestä

  • jea kirjoitti:

    sitten kannattaa lukea aiheeseen liittyviä sivustoja ja sitten kääntäjäksi suosittelisin dev-c

    Jotain pascal ja c aiheisia kirjoja on muistaakseni isosiskolla. Niitä ja ohjelmia käyttäen saa varmaan jotain aikaseks.
    Pitää opetella hiukan alan englantisanastoa:).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelijalle kirjoitti:

Eli...Ohjelmointi kiinnostaa kovasti...
Siis muukin kuin html yms.
Onko esim. c ihan erillaista kuin nettisivukoodi, vai ei?
Onko olemassa koodausohjelmia joissa on jonkun sortin käyttöliittymä tms?
Millaisista asioista olisi hyvä tietää edes jotain kun alkaa vääntämään?
Millä kannattaa/on hyvä aloittaa, ja mitä työkaluja siihen kannattaisi haalia?
Eli kannattaako edes vaivautua?

Hyvät vinkit palkitaan kiitoksella.Heh.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu