??!
Missä vaiheessa kadotit
inhimillisyytesi?
19704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
se inhimillisyys katoaa, kun rakastava ihminen korvataan huorilla!
kun huomasin että mun yli kävellään mennen tullen. Ei täällä pärjää kiltteydellä tai inhimillisyydellä.
ilmeisesti edessä, toivottavasti siinä vaiheessa itkettää häntäkin yhtä paljon, huorilla
on nääs tapana jakaa toisillekin.
Liian monta vuotta parin omahyväisen narsistin lokasankona opetti, että inhimillisyys kannattaa kohdistaa oikein. Joissakin eteläisemmissä kulttuureissa tämä onkin aina tiedetty.
Niin, entäs itse?
eräältä ihmiseltä.
Siinä vaiheessa se katoaa (suhteessa yksittäiseen ihmiseen), kun se otetaan annettuna ja itsestäänselvyytenä, johon vastataan takaisin epäinhimillisyydellä tai toisaalta kuvitelmalla, että ystävällisyys on romanttinen kutsu.
Inhimillisyys ON itsestäänselvyys onneksi vielä joillekin. Ystävällisyys ei ole sama asia, kuin romanttinen kutsu eikä sen todistamiseen tarvita epäinhimillisyyttä.
Ystävällisyys ei olekaan sama kuin romanttinen kutsu, eikä ystävällinen torjunta ole sama kuin pyyntö yrittää uudestaan.
Inhimillisyys ON itsestäänselvyys, kunnes toisin todistetaan.
Jos jossain vaiheessa tuli ystävällinen torjunta, niin mä en sitä kyllä anteeksi huomannut.
Täälä palstallako?
Oliskohan kannattanu torjua ihan irl? Olisin varmemmin huomannu...
Ja olisit voinut jopa sanoa jotain muutakin, jos kerran olin kaiken ymmärtänyt väärin.
Olis ollu ihan vähän jopa helpompi tietää ja ymmärtää jotain, jos oltas jostain kunnolla puhuttu.
En voi sanoa, kun anteeksi...tämäkin täälä niinkuin kaikki muukin...
Mut älä syytä mua kaikesta silti, mieti mitä olet itse täälä kirjotellu ja mitä oikeesti tehny...
Voihan se tietysti olla, että kirjottelemassa on ollut joku muukin, mut aika osuvasti viestejä tuli.
vielä tähän päivään mennessä; joskus minä todella toivon että kadottaisin sen, ja kykenisin kohtelemaan minua kohtaan epäinhimillisiä ihmisiä samalla tavalla. Nykymaailmassa liian kiltti ei saa olla, sillä silloin olet ilkeille/pahoille ihmisille aamiainen, lounas ja päivällinen. Hyvin usein joudun kamppailemaan eniten itseni kanssa: annanko anteeksi; käännänkö tooisen posken, vai annanko takaisin samalla mitalla! Tähän asti olen vielä inhimillisyyteni pitänyt: ajattelemalla paha saa aina lopulta palkkansa, ja en voi olla tuomari, sitä varten meillä on laki, virkavalta ja oikeuslaitos.
todella oikeamielinen, rehellinen ja luotettava virkavalta. Sitä onkin tässä ihailtu, esimiehet todella suoraselkäisiä miehiä!!!
eli sinnekin mahtuu ihmisiä laidasta laitaan. Toki "esihenkilöiden" täytyisi olla roolimalli alaisilleen, mutta minusta aina oikeamielisyys, rehellisyys ja luotettavuus; Etiikka, se mikä on oikein ja mikä on väärin, se lähtee yksilöstä; kukaan ulkopuolinen, ei edes "esihenkilö", ei pysty muuttamaan yksilön ajattelumaailmaa/arvoja. Toki sitä toivoisi tavallisena kansalaisena, että kaikki ne hyvät ja täydelliset ihmiset olisivat pestautuneet virkavallan palvelukseen, mutta valitettava totuus on se, että täydellisiä ihmisiä ei ole olemassakaan! Toki nykymaailmassa ajatellaan, että ryhmän tms. johtaja olisi yli-ihminen, joka heti huomaisi kaikki väärinkäytökset, ja pystyisi ilman minkäänlaista inhimillisyyttä rankaisemaan ihmistä; totuus on kuitenkin se (tai ainakin toivon niin), että useimmista meistä löytyy hieman edes inhimillisyyttä: kaikki eivät sitä ansaitse, mutta onni heille jotka sen ansaitsevat. Silti yhteiskunnassamme, miksei myös virkavallassa, ole olemassa ihmisiä, jotka ovat vaan yksinkertaisesti niin ilkeitä/pahoja ihmisiä, ja ehkäpä jopa ansaitsevat rangaistuksen tekemistänsä virheistä. Tietenkin toivon kuten useimmat meistä, että ihmisiä rangaistaan vaan tekojensa takia ei esimerkiksi sen takia, että hän ei vain miellytä minua, mutta tällaiseen en ole koskaan uskonut, enkä haluakaan uskoa.
omasta mielestäsi; kun mitä ilmeisemmin puhut jostain omasta kokemuksestasi?
Saitko rangaistuksen täysin syyttä? Tällainen ajatus tuli viestistäsi, siis kerro lisää, että voimme kommentoida.
Reilumpaa olla vain ihminen viimeinkin.
hyväuskoinen hölmö, koko elämäni. Näen sielläkin, missä on surua ja ankeutta, pienen eksyneen ihmisen.
Täytyy myöntää, että olen kenties kadottamassa inhimillisyyden, sillä olen saanut viime aikoina niin
paljon kuraa silmilleni, että en voi uskoa todeksikaan, mutta pakko uskoa.
Maailma on kova ja ihmiset susia toisilleen, miksi minun pitäisi olla kiltti ja ystävällinen ?
Tällaisille tyhmille, sinisilmäisille useat kuvittelevat olevansa oikeutettuja sanomaan ja tekemään
ihan mitä vaan. Inhoan itsessäni olevaa kiltteyttä, haluan tulla kovaksi ja välinpitämättömäksi .
En halua olla enää kenenkään kynnysmattona tai sylkykuppina.
Nykyaikana ei hempeilyllä pärjää, menee sisältä rikki ja kun menee usein, vaikea enää eheytyä.
Tulee kyyniseksi, ikävä kyllä ...
Tekeekö kova ulkokuori sitten ihmisestä vahvan tai onnellisen? Jos alat uskoa noin silloin nuo kuran silmille heittäjät ovat voittaneet. Arvosta itseäsi ja hyviä ominaisuuksiasi. Melkein kuvailemiasi ihmisiä pitäisi enemmän sääliä, on ikävää jos ihminen löytää sisältöä elämäänsä vain polkemalla toisia tai käyttämällä kyynärpää taktiikkaa. Itse uskoisin että arvot ovat muuttumassa hitaasti mutta varmasti.
http://www.youtube.com/watch?v=KQ5ZU1HDPLQ
kun huomasin miten kaksnaamanen paska oikein olet.
Onpas kireetä porukkaa liikenteessä etkä säkään tiiä yhtään kuka aloittaja on mutta paskaks vaan tohdit
haukkua. Vaivaako sua huono omatunto ja meinaat et hyökkäys on paras puolustus ?? !! ??
tietää millainen ihminen ap on .