Kuinka monta % vanhoillislestadiolaisista mahtaa olla elävässä uskossa? Ja kuinka monta % vain joukon jatkona notkuvia Nortti-hampuuseja?
Oikeat vl-uskovaiset
Melperi1
6188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pahan! Moni "perii" uskonsa kotoa nikäänkuin pakkopullana joten se on enemmän tottumusta /tapaa kun omakohtasta oman oivalluksen kautta hankittua.
Voidaan myös kysyä näin päin et kun lapsi saa täyden kyllästyksen tätä uskon tapaa ja lapsen oma identiteetti muokkaantuu sen mukaiseksi niin mikä on omaa ja mikä lainattua?.
Missä kohtaa ihmiselle annetaan mahdollisuus punnita asioiden aitous tässä liikkeessä kun siihen synnytään.
Ei taida sitä tilaisutta tulla ja kun rohkeat yksilöt sitten alkaa pohtimaan heidät syyllistetään ja leimaan laitelle kulkijaksi, mädäksi kalaksi jne.
Suvaitsevaisuus se on tulevaisuudessa tämänkin liikkeen kohdalla melkoinen kopastuskivi.
Tarkotan sitä et esim tv homo ilta johti 2000 ihmisen eroon kirkosta ja syynä kirkon suhtautuminen homoihin.
Aika muuttaa ihmiiä ja tässä tulee käymään niin että nyt pienet vl. lapset aikuisena ovat keskimäärin suvaisevanpia kun aikuiset siis vl. aikuiset nyt josta seuraa se että ongelmat lisääntyy jos liike ei lisää suvaitsevaisuuutta.
Ei ehkä ihan avauksen aihetta mutta liippaa läheltä...
melperille talven odotus terveiset, meillä päin sataa tänää lunta (jkl) eli odotetavissa hiihtokelejä sukset on jo putsattu kesä suojarasvoista et kohta pääsee...
on varmaan huomattavasti suurempi.
tai muuten poikkeavat heitettiin saatanalle. Silloin "puhdistettiin puimatannerta" Jumalan puolesta.
Miksi SRK ei jatka samalla linjalla, kun se väittää hoitokokousten olleen siunauksellisia? Eikö siunauksellista toimintamuotoa kannattaisi ehdottomasti jatkaa?
Nyt hyysätään ja salaillaan jopa lapsiin sekaantujia, mutta vielä 80-luvulla heitettiin saatanalle jopa AD/HD:tä sairastavat pojat, koska he eivät osanneet käyttäytyä aina oikein!
että SRK:n johtohenkilöissä ja vl-saarnamiehissä ei ole montaa elävässä uskossa olevaa henkilöä.
Kun koko "usko" perustuu virheelliseen syntikäsitykseen sekä niiden anteeksiantamiseen.
Sitähän ei yksikään kuolevainen kykene tekemään.
Se on "korkeammas käres".
vain vanhoillislestadiolainen pystyy antamaan synnit anteeksi. Jumalalla ei ole siihen asiaan osaa eikä arpaa.