muita vapauksia he sitten raivopäisesti vastustavat ja halveksivat sitten henkeen ja vereen, kuten esimerkiksi sanan- ja mielipidevapautta.
"Keskustellessaan" netti fennot harvemmin käyvät asiallisesti argumentoiden itse asian kimppuun vaan he useimmiten iskevät mielipiteen esittäneen kirjoittajan kimppuun ryhtyen kyseenalaistamaan häntä, hänen järkeään, rehellisyyttään, seksuaalista suuntatumistaan ja motiivejaan. Paitsi tietysti Isä Aurinkoinen joka ketjun otsikosta riippumatta julistaa aina vain samaa kuurosokeaa retoriikkaansa, muita kuulematta, muita näkemättä ja laeista sekä totuudesta piittaamatta.
Tuoreita esimerkkejä:
"Turusella on jokin syy, miksi hän on ryhtynyt pakkoruotsihuoraksi. Kohta se selviää."
"Turunen loikkasi kertaheitolla vuoden pakkoruotsihuorakilpailun kärkeen. Paljonkohan hän sai Rkp:ltä? "
"Mieshän on aivan sekopää. Ei tuota voi ottaa vakavasti."
Netti fennot vaativat kielivapautta mutta..
4
131
Vastaukset 4
- Pkh hyväsana
Ilmiötä, jossa suomenkielinen poliitikko, virkamies, toimittaja tai muu nokkahenkilö ottaa vastaan rahaa, etuja, etuja omaisilleen, lupauksia ym. Rkp:n rahasäiliöstä, voidaan luonnehtia kielipoliittiseksi prostituutioksi.
Prostituutio eli suomeksi huoruus kuvaa sitä oikein hyvin. Kummassakin on jokin hyöty tai nautinto, josta asiakas maksaa. Hyödyn, nautinnon välittäjä antaa itsensä välikappaleeksi, maksua vastaan.
Rkp on käyttänyt 100 vuotta suomenkielisiä avainhenkilöitä huorinaan.
Sana pakkoruotsihuora on siis aivan osuva.
Kun esim. Kainuun Sanomien kolumnisti Seppo Turunen yhtäkkiä kirjoittaa pakkoruotsia ylistävän, naiivin tilkkutäkkimäisen kokoomakirjoituksen, on varsin selvää, että hän ei tee sitä omiksi lämpimikseen, eikäkirjoittanut sitäomasta päästään, vaan voimme epäillä, että hän odottaa siitä jotain hyöty,.samaan tapaan kuin Paavo Lipponen, joka saa rahallista etua Svenska.nu-toiminnastaan.
Turusen kohdalla emme vielä tiedä, mitä hyötyä hän saa, mutta panimme merkille, että samana päivänä, keskiviikkona tällä viikolla,oli Kainuun Sanomissa ulosmarssi ja Pohjolan Sanomat, Lapin kansa ja Kainuun sanomat ovat jonkinlaisessa muutosprosessissa.
Joskus käy, että hölmö huora tekee työn, mutta ei saakaan palkkaansa. Sellaisiakin on, oletko Akdam sinä sellainen? - Hah..hah..hah..
Lainaus="Nettifennot vaativat kielivapautta, muita vapauksia he sitten raivopäisesti vastustavat ja halveksivat sitten henkeen ja vereen, kuten esim. sanan-ja mielipidevapautta"
Jotenkin tökkii tuo ylläoleva.? Miten voidaan vaatia kielivapautta jos mielipide-ja sananvapautta ei olisi.?
Olen aivan varma siitä että nyt tällä hetkellä, varmaan kaikissa instanseissa joihin voi valittaa, suru:t ovat valittaneet "pakkoruotsin" vastaisista mielipiteistä ynnä kirjoituksista. Voisin lyödä vetoa ettei yhtään "fenno"valitusta löydy. Mennäkseni tuohon henkilöarvosteluun H.T saa paljon pahempaa lokaa niskaansa, eikä ole itkemässä siitä "Tala" Itse asiassa sinä ankdam syylistyt tuossa ylläolevassa henkilöarvosteluun, siis eikö hävetä. - lingvisti
Toki monenlaisia mielipiteitä on, mutta vapautus pakkoruotsista lienee kaikkien niiden suomalaisten yhteinen jotka eivät ole ostettavissa.
- Aku Ankka
Aika huvittavaa, että ankkaneiti lainaa sanasta sanaan vanhaa SVEKOtaktiikkaa! Siitä puhuttiin palstoilla paljon muutama vuosi sitten.
Nimenomaan nettisvekot eivät ryhtyneet asiakeskusteluun, vaan hyökkäsivät vain henkilön kimppuun. Jokainen(silloin vähän) kuuluisa pakkoruotsituksen vastustaja loattiin järjestelmällisesti. Nyt heitä on vaan niin paljon, että taktiikka ei enää toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi251645Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681387- 961171
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R771114Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84799Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48747Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29746- 64667
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43656- 38639
