Jazz CVT + vakkari

Minulla on Honda Jazz -08 CVT ja taajamassa oikein kiva. Pitkillä matkoillakin ok, mutta onko ko. autoon asennettavissa vakionopeussäädintä, joka myös toimii? Olen kuullut vastakkaisia väitteitä mm. paikallinen veho ei suostu asentamaan sellaista. Miten on, nopeudenvaihteluväli kai ainakin on suurehko.
7459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

meille hondanomistajille tuli hondalehti joka masosti vakionopeus-säädintä muistaakseni jazziin kanssa....sulle ei siis tullu.....mutta maahantuojalle kun soitat ja kysyt niin siellä ollaan viisaampia;)

Äänestä
  • *siis mainosti;)

    Äänestä

  • Tuli minulle se hondalehti ja siinä kerrottiin sen sopivan uuteen versio 2:een (siihen robottivaihteiseen). Kysyin asiaa paikallisesta merkkiliikkeestä ja sieltä kehoitettiin ostamaan se uusi jazzi (ei kovin yllättävä vastaus:(

    Äänestä

Kysele nyrkkipajoilta.

Äänestä

mulla oli 2003 CVT Jazzissa Gold cruise vakionopeudensäädin. Tuli ajettua 100 tkm ja hyvin pelas, kunhan alussa saatiin säädöt kohdalleen. Vaikka maksoi asennettuna 600,- niin oli joka euron arvoinen. Nykyisessä Hondassa on tehdastekoinen vakkari.

Äänestä
  • Kuka asensi tämän Gc-säätimen? Minkälaisia ongelmia ennen säätöjä oli?

    Äänestä

  • Jazzzzzzzzzzzz kirjoitti:

    Kuka asensi tämän Gc-säätimen? Minkälaisia ongelmia ennen säätöjä oli?

    Auto-major Järvenpää asensi. Aluksi tuppasi kiihdyttämään vaikka asetus oli esim. 60 kmh, vaati asentajalta asennetta että hieroi kaikki kohdalleen. Vaijeri käyttöinen vakkari tulisi laittaa siten että vaijeri tulee suorassa linjassa kuoresta ulos muuten hinkkaa ajanmyötä itsensä katki, tällainen piti neuvoa ihan kädestä pitäen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jazzzz kirjoitti:

Minulla on Honda Jazz -08 CVT ja taajamassa oikein kiva. Pitkillä matkoillakin ok, mutta onko ko. autoon asennettavissa vakionopeussäädintä, joka myös toimii? Olen kuullut vastakkaisia väitteitä mm. paikallinen veho ei suostu asentamaan sellaista. Miten on, nopeudenvaihteluväli kai ainakin on suurehko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu