Valitusta peliin!

Eikö Suomen Kuvalehden kommentoijiensa nettitietojen luovuttamisesta "eräälle taholle" pitäisi tehdä valitus Julkisen Sanan Neuvostolle? Kyseessä on ennakkotapaus ja suuri periaatteellinen kysymys.

Asia voitaisiin viedä ihan poliittiselle tasollekin ja eduskuntaan. Tuollainen svekoilu pitää saada lopppumaan.
3147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Joku PS:n kansanedustaja voisi tehdä asiasta jopa kyselyn.

Äänestä
  • PS:n porukka varmaankin lukee tätä palstaa. Miksei kukaan PS-läinen ilmoittaudu viemään asiaa eteenpäin?

    Täytyykö asiaa kysyä erikseen? Vai pitäisikö jotain erityistä PS-läistä, esim. Halla-Ahoa pyytää viemään asia eteenpäin?

    Äänestä

Uimiksella on trauma stalinisteista opiskeluajaltaan. Itse se kertoi jossain jutussa kuinka hän jäi muiden ulkopuolelle kun oli niin kovasti "kokkare". Siis sekoomuksen kannattaja. Taitaapa olla vielä pakkoruotsinkin kannattaja?

Timo Harakan mainio havainto JSN:n toiminnasta ja sen uuden pj:n viimeaikaisista kommenteista kuuluu suunnilleen näin:

Kalevan entinen päätoimittaja Risto Uimonen haluaa suojella mediaa kansalta, eikä kansaa medialta kuten Julkisen sanan neuvoston alkuperäinen idea kuuluisi.

Uimonen usutti Ilta-Lehteä haastamaan Kalajoen "lottohuijarin" oikeuteen median harhauttamisesta!

Eipä hevin uskoisi Risto Uimosta ison valtalehden taannoiseksi päätoimitajaksi... onneksi on jo entinen sellainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JSN! kirjoitti:

Eikö Suomen Kuvalehden kommentoijiensa nettitietojen luovuttamisesta "eräälle taholle" pitäisi tehdä valitus Julkisen Sanan Neuvostolle? Kyseessä on ennakkotapaus ja suuri periaatteellinen kysymys.

Asia voitaisiin viedä ihan poliittiselle tasollekin ja eduskuntaan. Tuollainen svekoilu pitää saada lopppumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu