Silmämääräisesti vai koepalalla? Itselläni iholla yksi ainoa psoria muistuttava läikkä, jonka ihotautilääkäri nopeasti vilkaisemalla totesi psoriksi. Daivobet-voide jota hän määräsi, ei ole auttanut.
Se on kyllä vienyt hilsekerroksen, mutta punainen arpi on jäljellä kuukauden kuurin jälkeen, ja nyt hilsettä alkaa taas muodostumaan. Mahtaakohan olla sittenkään psorista kysymys?? Ihmettelen tuota lääkärin nopeaa diagnoosia.
Miten teidän psori on diagnosoitu?
5
766
Vastaukset
- näin minulla
kas kun ihot.lääkäri ei ollut varma oliko kyseessä punajäkälä vai psori.
- kakejuhantalo
Napa on arpi!
- ppp+psori
Ensin silmämääräisesti alkuarvio ja sitten koepaloja eri puolilta, jolloin paljastui kaksi eri diagnoosia.
Läiskät voivat olla kuukausia näkyvillä ennenkuin ne häviävät. Kokeile suolavesikylpyjä ja esim. Ceridal-voidetta läiskiin kylvyn jälkeen. Itse en voi käyttää kortison-voiteita, sillä ne pahentavat ihottumaa.
Tri Paganon kirjan saa kirjastosta ja siinä on hyvät ohjeet hoitoihin. Lisää tietoa myäs www.psorinet.com- ppp+psori
www.psorinat.com
Mulla kun on psorias kanssa, mut diagnosoitiin viime vuoden Toukokuussa Turussa.
Sitä ennen mä olin koululääkärillä ainakin viisi kertaa ja hän sanoi mulle: "ei tämä psoriasta ole, kun vanhemmillasi ei ole."
Kuudennen käynnin jälkeen kyseinen lääkäri sanoi, hän laittaa lähetteen tyksiin niin siellä osataan kertoo paremmin.
Sitä ennen käytin kaiken mahdollisemmat rasvat ja antibiootit, mut mikään ei auttanaut, paheni vaan.
Kun pääsin tyksin ihotauti lääkärille, niin tämä lääkäri sanoi samantien että mulla on psoriasis ja tervetuloa osastolla.
Olin osastolla viikon verran käyttäen erillaisia voitetita ja käymällä valohoidoissa.
Kaikki auttoi, mut kun on on pakkaset tulee uudestaan.
Mut enemmän mua auttoi trexan-lääke.
Vei kaikki mahdolliset läikät yms mukanaan pois.
Nyt ei ole missään enää länttejä, vaan mustat jäljet käsissä, missä näkyy missä läikät on ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843432- 252023
- 1941931
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3421319Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell851299Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12935- 82933
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23855Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790