Ihan vaan lyhyesti vertailua Ruotsin ja Suomen liikennevalvonnasta. Ruotsin poliisin mukaan (ihan itse poliisilta kuultu) heillä on mahdollisuus antaa sakko jos nopeusrajoitus on ylitetty jopa 50 km/h, eikä asia mene käräjille, eikä tule ajokieltoa. Tuohan tarkoittanee, että olosuhteet pitää olla hyvät ja liikenne vähäistä, joten esimerkiksi Ruotsin nykyisillä 120:n rajoitusalueilla voisi ajaa 170 km/h ja jos erittäin huonolla tuurilla siitäkin kiinni jäisi, niin voisi selvitä pelkillä sakoilla. Suomessahan tuollaisesta ylityksestä seurauksena on kortin menetys kuukausiksi sakkojen ja oikeuskulujen kera.
Ruotsissa muutenkin näyttäis olevan suuntauksena nostaa nopeuksia, koska tiestöön liikenee rahaa tyhjänpuoleisestakin kirstusta, Suomessa taas ollaan menossa jatkuvasti takapakkia.
(Noo, tuo 170 km/h alkaa ollakin jo suht hyvä etenemisnopeus talvisaikaan ja kitkarenkailla tietysti. Joskus aikoinaan tuli ajettua jäisillä ja peililiukkailla Suomen surkeilla teillä pitkiäkin matkoja kesärenkailla ja nopeuksilla 130-140 km/h, nastarengasfaneja ohitellen ja ihan ongelmitta. Tästä osaamisesta olisi lisääkin, mutta jätettäköön se myöhemmäksi. Sen verran kuitenkin, että tänäänkin kesärenkailla liikenteessä, ja edellä ajaneista kaksi lipsautti vastaantulijoiden puolelle ojaan, minulla ei ongelmia)
Morjens!
4
165
Vastaukset
- fsfadfsgarefd
Sen verran kun näki että kirjoittaja on Kurakuttu, niin siitä eteenpäin luki vain "BLAA BLAA OINK OINK ITKUPARKU KYYNEL VOI BLAABLAA..."
- Hajoo siihen!
Minä ajan sinun ohi oikealta.
...ja vielä vaivauduit vastaamaankin, hehe. Nickini on näkyvissä ihan viestiä avaamattakin, helppo jättää väliin.
- oli ennen
80-luvulla oli vielä suomessakin se 50km/h ylitysraja, josta lähti kortti heti ja joutui raastupaan. Kortti oli pois kuukauden, kun oli joku ammatillinen syy auton käyttöön.
80-luvun alussa ei ollut tutkiakaan kuin siellä täällä, meilläkin 1 kpl koko maakunnassa..., muuten peesasivat siviiliautoilla (yleisimmät 1300 kupla ja 1500 lada), jonka nopeusmittariin ja korjaustaulukkoon sitten vauhti määriteltiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512274- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471339Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31800Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647