Ihan vaan lyhyesti vertailua Ruotsin ja Suomen liikennevalvonnasta. Ruotsin poliisin mukaan (ihan itse poliisilta kuultu) heillä on mahdollisuus antaa sakko jos nopeusrajoitus on ylitetty jopa 50 km/h, eikä asia mene käräjille, eikä tule ajokieltoa. Tuohan tarkoittanee, että olosuhteet pitää olla hyvät ja liikenne vähäistä, joten esimerkiksi Ruotsin nykyisillä 120:n rajoitusalueilla voisi ajaa 170 km/h ja jos erittäin huonolla tuurilla siitäkin kiinni jäisi, niin voisi selvitä pelkillä sakoilla. Suomessahan tuollaisesta ylityksestä seurauksena on kortin menetys kuukausiksi sakkojen ja oikeuskulujen kera.
Ruotsissa muutenkin näyttäis olevan suuntauksena nostaa nopeuksia, koska tiestöön liikenee rahaa tyhjänpuoleisestakin kirstusta, Suomessa taas ollaan menossa jatkuvasti takapakkia.
(Noo, tuo 170 km/h alkaa ollakin jo suht hyvä etenemisnopeus talvisaikaan ja kitkarenkailla tietysti. Joskus aikoinaan tuli ajettua jäisillä ja peililiukkailla Suomen surkeilla teillä pitkiäkin matkoja kesärenkailla ja nopeuksilla 130-140 km/h, nastarengasfaneja ohitellen ja ihan ongelmitta. Tästä osaamisesta olisi lisääkin, mutta jätettäköön se myöhemmäksi. Sen verran kuitenkin, että tänäänkin kesärenkailla liikenteessä, ja edellä ajaneista kaksi lipsautti vastaantulijoiden puolelle ojaan, minulla ei ongelmia)
Morjens!
4
166
Vastaukset 4
- fsfadfsgarefd
Sen verran kun näki että kirjoittaja on Kurakuttu, niin siitä eteenpäin luki vain "BLAA BLAA OINK OINK ITKUPARKU KYYNEL VOI BLAABLAA..."
- Hajoo siihen!
Minä ajan sinun ohi oikealta.
...ja vielä vaivauduit vastaamaankin, hehe. Nickini on näkyvissä ihan viestiä avaamattakin, helppo jättää väliin.
- oli ennen
80-luvulla oli vielä suomessakin se 50km/h ylitysraja, josta lähti kortti heti ja joutui raastupaan. Kortti oli pois kuukauden, kun oli joku ammatillinen syy auton käyttöön.
80-luvun alussa ei ollut tutkiakaan kuin siellä täällä, meilläkin 1 kpl koko maakunnassa..., muuten peesasivat siviiliautoilla (yleisimmät 1300 kupla ja 1500 lada), jonka nopeusmittariin ja korjaustaulukkoon sitten vauhti määriteltiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty401276Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3071101Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25919Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s299910Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33781Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte193662Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine106641- 61595
- 38585
- 40536