Elikkä netti katkeilee ja on välillä tunteja poissa pelistä. Ostin tuossa ehkä noin kuukausi sitten uuden modeemin TW-EA510v3 (c) modeemin asetuksista en ymmärrä kovinkaan paljoa, mutta välillä netti toimii ihan hyvin joten luulisin ettei vika ole kaapeleissa tai modeemissa?
Olen itse armeijassa tällä hetkellä joten en ihan tarkkaan tiedä miten tuo toimii muuten mutta viikonloppuisin olen huomannut hyvin pitkiä katkoksia esimerkiksi viime viikonloppuna netti oli pimeänä pelkästään lauantaina ainakin 11:00-18:00 mahdollisesti pidempäänkin... Tuntuu että nuo katkokset ovat melkeinpä päivittäisiä (sen mukaan mitä nyt olen hyvällä tuurilla kolmena päivänä viikossa kotona) ja todellakin saattavat ja yleensä kestävätkin useampia tunteja putkeen. Netin pimetessä modeemissa sammuvat internet ja dsl valot (wireless ja ethernet 1/2/3/4 valot pysyvät päällä ja modeemia voi edelleen käyttää kotiverkon luontiin). Silloin tällöin internet valo palaa punaisena mutta ei aina.
Kysynkin nyt voiko vika olla modeemin asetuksissa tai meidän kaapeleissamme? Vai voinko soittaa hyvin vihaisen puhelun soneralle?
Netti katkeilee
varusmieeees
2
742
Vastaukset
- hghhhjkllklkjjk
jos ne 2 valoa sammuu niin vika ei pitäisi olla sinulla...
Kuka tietää, sitä voisi operaattoriltakin kysellä lisää... - aloittajaaaaa
jep tarvitsee varmaankin kysästä operaattorilta että mitä helvettiä.. Taas eilen illalla netti katkes 18:40 eikä toiminu loppu iltana aamulla internet valo palo punasena ja dsl vihreänä tällöin netin sai toimimaan käynnistämällä modeemin uudestaan... Netti tosin katkesi taas 12:25 ja alkoi tomimaan vasta 14:30... Netin kanssa oli ongelmia vanhankin modeemin kanssa, mutta ei muistaakseni näin paljon ja näin pitkiä katkoksia ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848485
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264588- 504158
- 543632
- 513156
- 502910
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262616- 382394
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382083- 292056