Kysymyksiä

Hyväksi omistajaksi

Minulle olisi kesän alussa tulossa fretti, olen lukenut kaiken mahdollisen freteista ja käynyt tutustumassa.
Ajattelin vielä kysyä näitä mistä en ole vielä ihan varma, että fretti tulisi sitten osaavalle omistajalle =)

Millaista raakalihaa freteille voi syöttää? Kelpaako ihan maustamaton raaka liha mitä ny kaupoissa myydään?

Fretti asuisi minun kanssa samassa huoneessa ja saisi olla suurimmaksi osaksi vapaana. Mikä olisi sopivin lämpötila, että fretillä olisi hyvä olla?

Kuinka paljon kiima on vaikuttanut poikafretteihinne? Ajattelin että odottelisin ensimmäiseen kiimaan asti että kastroidaanko vai ei.

Mitä herkkuja fretille voisi antaa kaupasta ostettavien fretelle tarkoitettujen herkkujen lisäksi?

Jos tulee mieleen jotain faktoja mistä ei niin paljo puhuta nii saa toki kertoa!
Kiitos jos viitsit vastata.

4

1008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • empo

      Meillä on kaksi fretti raakaruokinnalla ja ruokavalioomme kuuluu mm. kokonaisena jauhettua broiskua, hanhea, ankkaa, lammasta, sekä kanankauloja, kanansiipiä, tipuja, hiiriä jne.. Jos fretin raakaruokinta kiinnostaa kannattaa ottaa hyvissä ajoin selviää mitä ravinteita fretti tarvitsee ja missä suhteissa. Raakaruokinta on erittäin hyvä ruokintavaihtoehto (ja itse en vaihtaisi pois), mutta ruokavalion koostaminen itse vaatii hieman enemmän vaivaa ja pakastintilaa. Kaupasta saatavat jauhelihat eivät sisällä paljoa ravintoarvoja, meillä lihat haetaan erilaisista barffaukseen erikoistuneista eläinkaupoista. Raakaruokinnasta löydät lisää infoa esimerkiksi vs-frettien (www.vs-fretit.com) foorumilta tai pk-frettien (http://www.pk-fretit.fi/) foorumilta

      Meillä on ihan normaali huoneenlämpö, pitää kuitenkin muistaa ettei fretti altistu vedolle!

      Urosfretien kiima voi vaikuttaa hieman eri tavoin yksilöstä riippuen. Lähes jokainen kuitenkin alkaa haisemaan (ja yleensä todella voimakkaasti), yleensä kuitenkin oma nenä tottuu aika hyvin hajuun, mutta vieraat esimerkiksi huomaavat helposti tuoksun :) Lisäksi kiiman tullessa kunnolla päälle pojilla on tapana merkata kaikki lattialla olevat "kohoumat" ja joillakin uroksilla voi tulla lisäksi hieman aggressiivista käytöstäkin niiden turhauttuessa tytön puutteessa. Ehdottomasti kannattaa odottaa pojun kanssa niin kauan kuin mahdollista ennen kastrointia. Yhtenä vaihtoehtona ovat monet poikafretin omistajat ottaneet näädälleen nk. hormoni-implantin (Suprelorin), joka toimii ikäänkuin kemiallisena kastrointina ja sen kestoaika riippuu näädästä, mutta on yleensä vuoden luokkaa. Tästäkin löytyy lisää infoa kun surffailee edellä mainitsemillani foorumeilla.

      Meillä näädät saavat satunnaisena herkkuna nutriplus-geeliä, joka on aika "terveellinen herkku", se kuitenkin sisältää paljon vitamiineja, kivennäisaineita jne, joten sitäkin pitää antaa kohtuudella. Lisäksi fretille voi antaa kananmunan keltuaista (esim kerran viikossa), se auttaa karvan kunnossa pitämisessä ja lisäksi on yleensä näätien mielestä nannaa :D

      Hienoa, että olet näin ajoissa etsimässä tietoa tulevasta perheenjäsenestäsi! Fretti on vaativa lemmikki, mutta itseäni ei ole päivääkään kaduttanut moiseen eläimeen tutustuminen. Hyvää fretinodotusaikaa sinulle ja toivottavasti vastauksestani oli jotakin apua.

    • htrggggggdg

      Mulla on kaksi uros frettiä, tällä hetkellä molemmat on leikattuja. Mutta silloin kun nuorempi ei vielä ollut leikattu ja kiima alkoi se aika oli hirveetä kun kiimassa oleva fretti roikku leikatun fretin niskassa kokoajan kiinni, joten jouduin ne pitämään erillään sen aikaa että sain nuorimmaisen leikattua ja sitten alkoi taas hetken päästä asiat sujumaan entiseen malliin.
      Mietin molempien frettieni kohdalla hartaasti että leikkaanko heitä ollenkaan, olin vähän sen kannalla että en leikkaisi. Mutta kun kiima tuli päälle niin asia oli sillä selvä, leikkaukseen ja äkkiä. Sitä pissan ja hajun määrää ei voi kuvailla ja käytös oli mitä oli. Onneksi päädyin kastrointiin :)

    • Hyväksi omistajaksi

      Kiitos vastauksista, niistä on ollut apua! Koska kiimakäyttäytyminen on niin yksilökohtaista, aion odottaa miten tuleva fretti käyttäytyy. Luultavasti päädyn samaan lopputulokseen. =)
      Olisi vain mukava jos se vauveli ekaks tulis..

    • Frettipoika

      Meille tuli nyt viime kesänä frettipoika ja paljon on opittu matkan varrella, vaikka paljon luettiinkin ennen pojan tuloa.

      Meillä syödään fretin kuivamuonaa ja raakoja kanan kauloja, kalkkunamassaa ja hanhen rasvaa. Pakastin tilat eivät valitettavasti riitä kokonaan raakaruokintaan. :/ Nameina meillä on toiminut nutriplus cat -geeli, jossa freteille tarpeellista tauriinia, sekä kissan nameiksi tarkoitettuja kuivattua kanan lihaa. Sekä kerran viikossa kanan munan keltuaista. Meillä poika on oikeasuklaa monsteri, joten kaikki herkut kyllä saa säilyttää ulottumattomissa.

      Suosittelen myös tapaamaan toisia frettejä, jotta fretistäsi tulisi sosiaalinen ja mikään ei ole niin mainio tapa kuluttaa energiaa, kuin muiden frettien kanssa painiminen. Ulkoileminen on myös hyvä keino kuluttaa energiaa ja meidän poika rakastaa sitä yli kaiken.

      Meillä on nyt vasta puolen vuoden iässä opittu nukkumaan koko yö lähes putkeen, mutta kannattaa varautua pentuaikana siihen, että poika herää useasti yössä puuhastelemaan. :) Varaa myös paljon kärsivällisyytä puremiskoulutukseen, koska homma on todella hermoja raastavaa, mutta kyllä se siitä pikkuhiljaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe