Ravistus jarruttaessa hävisi itsestään

siitvaan

Terve
- Toledo -04, tdi, abs
- levyjarrut edessä ja takana
- levyt paloineen vaihdatettu ammattilaisilla joskus toissa kesänä.
- jarrut toimineet myös viime keväällä katsastusinssin mielestä hienosti
Jossain vaiheessa mennyttä kesää aloin ihmetellä ravistusta jarruttaessa.
Etujarruissa tuntui siis olevan jotain sanomista. Monestihan tuo johtuu kait kieroista levyistä yms. Ominaisuus oli sikäli erikoinen, että tärinän voimakkuus ei tuntunut riippuvan juurikaan nopeudesta ja vielä erikoisempaa oli sen ilmeneminen.
Eli esim. vauhtia 100km/h ja jarrutat melko reippaasti (kuitenkin sen verran kevyesti, ettei abs astu kuvioihin). Rattia ravisuttaa ihan kunnolla (kyse ei ole siis abs-ravistuksista). Nostat nopeasti jarrupoljinta
ja heti perään samanlainen jarrutus (vauhtia ehkä 70-80) -> ei minkäänlaista ravistusta. Täysin pehmeä jarrutus. Kumma juttu. Sillä ei ole väliä missä nopeuksissa ensimmäisen ja toisen jarrutuksen tekee. Ei tullut koskaan kokeiltua kuinka kauan ensimmäisen ja toisen jarrutuksen välillä voi kulua ilman, että ravistus taas tuntuu.
Vaihdoin juuri talvirenkaat (peltivanne). Ravistus hävisi kokonaan. Tarkistin kesärenkaiden (kevytmetallivanne) pintojen kulumiset. Ihan normaalin tasaisesti kuluneilta näyttivät.

Kysymys kuuluu siis; mitistähän tuo kesäaikainen ravistelu mahtoi johtua?

3

458

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Siitä että pulti/pultit oli löysällä eturenkaissa, tai siitä että vanne on ajettu kanttikiveen tai se on muuten vääntynyt, ei tarvitse olla paljon virhettä vanteessa niin jo tärisee.

      • siitvaan

        ensin luulin ja tarkistin silloin aiemmin pultitkin. Tiukallahan nuo olivat kaikki, kuten nyt vaihdon yhteydessäkin. Suvivanteet on myös ok näköiset, ainakin päälle päin ja eikös ravistuksen pitäisi tuntua koko ajan tietyissä nopeuksissa, eikä vain ensimmäisen jarrutuksen yhteydessä, riippumatta nopeudesta? Tasapainottomia vanteita on tullut vietyä tasapainotukseen joskus historiassa kyllä.
        Kiitoksia kumminkin.


      • Anonyymi
        siitvaan kirjoitti:

        ensin luulin ja tarkistin silloin aiemmin pultitkin. Tiukallahan nuo olivat kaikki, kuten nyt vaihdon yhteydessäkin. Suvivanteet on myös ok näköiset, ainakin päälle päin ja eikös ravistuksen pitäisi tuntua koko ajan tietyissä nopeuksissa, eikä vain ensimmäisen jarrutuksen yhteydessä, riippumatta nopeudesta? Tasapainottomia vanteita on tullut vietyä tasapainotukseen joskus historiassa kyllä.
        Kiitoksia kumminkin.

        No sitten tässä alkaa käydä vaihtoehdot vähiin...Jos vanteet ovat täysin suorat, niin sitten kesärenkaiden rungoissa voi olla jotain yllätyksiä muhimassa, niitä hajoaa aina joskus. Toinen vaihtoehto on sitten se että se täristys johtuu ainoastaan siitä, että jarrut ovat kylmät ja alkavat pitää toisessa jarrutuksessa paremmin kun sopiva lämpö on saavutettu. Ei sinne levyille varmaan mistään jotain nestettä pääse...jarruletkut kunnossa jne?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1471
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1073
    3. 80
      945
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      796
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      764
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      703
    8. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      12
      684
    10. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      680
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      658
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      113
      629
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      582
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      512
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      38
      506
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      498
    Aihe