Jos ajat nopeusrajotusten mukaan ja joku ohittaa sinut rapakelillä, niin ei kannata vaihtaa valoja pois -
pitkiltä valoilta. Lasinpesuneste on kallista, eikä sitä välinpitämättömien idioottien takia pidä haas-
kata.
Sitten nämä järjettömät ohittajat vaihtavat vielä usein heti oikealle kaistalle takaisin, ja rapa roiskuu
ohitettavan tuulilasiin. Ja samat idiootit menevät moottoritielläkin heti ohittettavan eteen, vaikka
vasen kaista on pitkälle eteenpäin vapaa.
pitkiltä valoilta. Lasinpesuneste on kallista, eikä sitä välinpitämättömien idioottien takia pidä haas-
kata.
Sitten nämä järjettömät ohittajat vaihtavat vielä usein heti oikealle kaistalle takaisin, ja rapa roiskuu
ohitettavan tuulilasiin. Ja samat idiootit menevät moottoritielläkin heti ohittettavan eteen, vaikka
vasen kaista on pitkälle eteenpäin vapaa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Että nopeusrajoitusten mukaan tarkoittaa, että nopeus on alle sen suurimman sallitun.
Esimerkiksi 63 km/h 80 km/h alueella on nopeusrajoitusten mukaan ajamista.
Vaikka Suomen tieliikennelaki ei tunne käsitettä "alinopeus", niin silti kannattaa aina pyrkiä ajamaan muiden kanssa samaa vauhtia. Pieni ylinopeus on turvallisempaa kuin se, että muut ajavat sitä suurinta sallittua nopeutta 10 (mittarivirheet jne.) ja yksi henkilö ajaa siellä 20 km/h hitaampaa kuin muut.
uusi Valtra S 352 tuodaan pihaan niin pistän kaikki valot päälle, pitkät ja pätkät, vilkkumajakkakin pyörii yötäpäivää. Kaikki työvalotkin palavat, itään ja länteen, etelään ja pohjoiseen.
Siinä samalla voin vetää kaikki bemarit ojasta pois.
ole ylimmäisenä olevan X. nimimerkillä kirjoittaneen tekstiä.
Niin saa hitaammin ajaa jos siihen on syynsä. Tietä pitäisi kuitenkin antaa jos paljon hitaammin ajaa.
En saivartele sanoilla, enkä hae jotain olevinaan hienoa kirjoitus tapaa. Yksinkertaisuus on viisautta.
Toiseksi ylimmäinen X. nimimerkillä oleva kirjoitus ei ole ylimmällä olevan X. än kirjoittama.
mukaan ylinopeus on turvallisempaa, kuin suurinta sallittua nopeutta ajaminen ?
Ei kaikilla ole niin hyviä autoja, että edes sataa voi ajaa pitkiä matkoja. Ei katsastuksessa katsota millainen kone autossa on, rupeaako auto tärisemään joissakin nopeuksissa, kuuluuko vaihteistosta yli-
määräisiä ääniä. Ym. Ja ei ne jotku takana pysy vaikka ajaisit vähän ylinopeuttakin. Kyllä niillä joil-
lakin on niin suuri EKO ja ökyautot, etteivät ne nopeusrajoituksista piittaa.
Kolmanneksi alimmainen X. nimimerkillä oleva kirjoitus ei ole toiseksi ylimmällä olevan .X:än eikä toiseksi viimeisen .X:n kirjoittama.
Ette tiedäkään kuinka X. nimimerkillä oleva kirjoitus on oikeasti nimimerkillä X. kirjoittelevan viesti.
viisastella. Koska heillä ei ole mitään järkevää sanottavaa, niin heidän täytyy sanoa kaikkea tarpeetonta.
Kerro miltä tuntuu olla jumalaton.
Kerro sinä miltä tuntuu olla X.
ja
kolmasosaan
vaikka tässä on tilaa vaikka kuinka
Minäpä en kirjoita mitään.
sen käsityksen mukaan, että liikenteessä massan mukana toimimalla et ole yllätystekijä. Esimerkiksi kohti tulevan auton nopeuden arviointi on vaikeaa. Risteyksessä ihmiset tekevät oletuksia kokemuksen sekä tunnetun tai oletetun nopeusrajoituksen perusteella lähestyvän mopiilin nopeudesta. Sinut ohitetaan harvemmin. Kovin epävarmasta kuljettajasta kukaan ei voi tietää mitä hän on tekemässä seuraavaksi. Tuleeko se sieltä? Ei tule. Ai tulee sittenkin. Edessä nysväävä autoilija saa takana tulevalta hermot pintaan jos ohi ei pääse. Mutta voi pyhä liikenneturvallisuus. Ei teitä liikenneturva kiinnosta muutenkaan, vaan kuinka nopeasti ja mukavasti pääsette perille! Ketjun aloittaja muka välittää liikenneturvasta, vaikka tosiasiassa häntä ärsyttää niin ikävästi tuulilasiin lentävä räpäskä edellä ajavan renkaista.
Ymmärrän pienen ylinopeuden, mutta kun se ei mene niin. Kyllä nämä uudemmat autot sieltä takaa lähes-
tyvät koko-ajan lähemmäksi, vaikka ajaisit 5- 10 kmh. ylinopeutta. Nysvääminen on eri asia kuin, sujuvas-
ti ajaaminen, ottaa ne minuakin hermoon.
Ei järki ihminen aja pimeällä, rapakelillä, suurta ylinopeutta, ohittamalla muita ja sokaise heidän näkyvyyt-
tään. -- Sellainenkin kuin hirvivaara on todellinen vaara.-- Jos se ohitus olisi ns. kohtelias, mutta kun
heti ohituksen jälkeen palataan oikealle kaistalle, ja vielä moottoritiellä, vaikka edessä ei ole ketään.
Vaikkei niitä vaihtaisikaan lyhyiksi likaantuu tuulilasi silti.
Tämä on sitä suomalaisuutta, kunhan oma volvo voi hyvin ja omat kullanmurun ja itsensä silmät loistavat kirkkaina yöt päivät
Voi jumalauta.
ja sinun täytyy ajaa ilmeisesti ylinopeutta ? Pitäisikö näille ylinopeutta ajaville olla vielä kohtelias, ja kiittää siitä, vaihtamalla valot lyhyiksi. Sitten on vielä se vaarallisempi vaihtoehto, ettei päästä niitä ohi.
Joskus olen niin tehnyt, mutta en kyllä suosittele sitä.
Niinkuin sanottu lasinpesu (jäätymisen esto) on kallista.
Ja jumalaton on jumalaton, eikä toisista piittaa.
aja enää liian lähellä takana olevaa kurakelillä ettei tuu tuulilasi paskaseks ku lasinpesuneste on kallista. Muista pitää taakseppäi kunnon väli ettei ne aja etee ja laita sun tuulilasia paskaseks! kaikki tyytyväisiä (:
on käsittänyt asian väärin. Jos joku ohittaa minut ja siirtyy heti oikealle, onko se silloin minun vika.
Täällä on helppo käyttää ala-arvoista kieltä, kun ei ole mitään sensuuria.
Mutta ei niin tee kuin ala-arvoinen ihminen.
mut sullakaa ei oo mitään oikeutta pitää niitä pitkiä väloja päällä. Ainahan sitä voi sit painaa jarrut pohjaa ja ajat perseesee ja lasku tulee postissa koska se oli sun vika (: Anteeks et häpäsin sua jumala en oo pahoillani. Sä oot tietysti taas joku korkeesti koulutettu ja kuvittelet olevas muita korkeemmalla et voit tehä mitä haluut. Toivon suuresti et joku ohittaa sun etee ja et vaiha pitkiä nii et se edellä oleva tulee vetää sua turpaa tai et poliisit pysäyttää sut eikä kuuntele sun selittelyä
et sulla on oikeus ajaa ylinopeutta, ja heittää ne paskat toisten tuulilasiin. En ole korkeasti kouluttettu. Kouluja käymätönkin voi käyttäytyä asiallisesti. Kyllä se on pieni paha jos ei vaihda
valoja lyhyiksi, ei peiliin tarvitse vilkaista. Laki varmaan vaatii et valot pitää vaihtaa lyhyiksi, mut
kieltää se ylinopeudenkin, joka on huomattavasti törkeämpää varsinkin kurakelillä.
Niin poliisilla näyttää olevan tärkeämpää auton papereiden kyttääminen, kuin ylinopeuksiin puuttuminen. Kyllä minäkin ajan ylinopeutta jos tie on tyhjä, ja kuiva. Mutta periaate on se et-
ten kattonopeutta ajavaa ohita.
...TTU MIKÄ URPO!
Hattu?