Orkidea tiputtaa kukat ja tekee uutta lehteä

Orkideani on tiputellut nyt parin viikon aikana kukkansa, eikä ole enää kuin alimmilla oksilla pari jäljellä. Samaan aikaan puskee uutta lehteä. Ylhäältä kukan varret näyttävät kuivakoilta. Olen kastellut orkideaa kerran viikossa seisoneessa vedessä n. tunnin verran, jonka jälkeen olen antanut sen päästää ylimääräiset vedet pois. Olenko kastellut orkideaani siis liikaa, vai liian vähän? Vai onko tämä vain orkidean tapa talvehtia?
31827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Orkidean kukinta kestää aikansa, minkä jälkeen se kuivattaa ja pudottaa kukat. Kuivettuneen osan kukkavanasta voi leikata pois. Myöhemmin kukkia saattaa tulla lisää samaan kukkavanaan tai orkidea kasvattaa kokonaan uuden kukkavanan. Kastelua jatketaan entiseen malliin myös kukattomana aikana. Kukattomat ajat ovat hiukan eri mittaisia ainakin omilla orkideoillani: yksi pitää kukkimisesta taukoa puoli vuotta, toinen taas selvästi pidempään.

Äänestä

Minulla on kukinta kestänyt tosi pitkään, ja nyt orkidea harvakseen pudottelee kukkiaan. Kun se on ne kaikki pudottanut, leikkaan kukkavanan silmun yläpuolelta poikki. Joskus se tekee uuden kukkavarren, joskus keikin tai sitten ei mitään, jolloin leikkaan loputkin pois. Kukkavana alkaa silloin kellastua, ja siitä tietää, ettei siellä enää ole elämää.
Kun hoidat vain samalla tavalla, se tekee jonkin ajan kuluttua uudet kukat. Jokaisen lehden juurelta nousee aikanaan kukka. Tämä on kärsivällisen odottamisen kukka, mutta palkinto on mitä kaunein kukinto, joka kestää tosi pitkään.
Omani teki aikoinaan kaksi keikiä, joista toinen kukkii jo toista kertaa. Ensimmäinen nuppu tosin oli ainoa, eikä se jaksanut aueta. Nyt nuppuja on kolme varressa. Saa nähdä kuinka käy, kun aika on sama kuin viimeksikin. On vuoden pimein aika.

Äänestä

Minulla kukkii nyt kuusi orkideaa ja kukat ovat todella isokokoisia. Tein kukkakauppiaan ohjeen mukaisesti. eli kun kukat putosivat pois leikkasin neljännen nivelen kohdalta nivelen alapuolelta ja vein kukat vähän hämyiseen ei aurinkoiseen mutta läpimään tilaan. Kastelin upottamalla pari kertaa kuukaudessa ja annoin välillä kukan kuivahtaa rauhassa, aloitin sitten keväällä hiljalleen lannoituksen noin joka kolmas kastelukerta, Tämä ohje sai orkideat villiintymään ja nyt olen kantanut nämä ihanuudet takaisin kaunistamaan olohuonettani..En olisi ikinä voinut edes unissani toivoa tällaista kukintaa saavani aikaiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei niin viherpeukalo kirjoitti:

Orkideani on tiputellut nyt parin viikon aikana kukkansa, eikä ole enää kuin alimmilla oksilla pari jäljellä. Samaan aikaan puskee uutta lehteä. Ylhäältä kukan varret näyttävät kuivakoilta. Olen kastellut orkideaa kerran viikossa seisoneessa vedessä n. tunnin verran, jonka jälkeen olen antanut sen päästää ylimääräiset vedet pois. Olenko kastellut orkideaani siis liikaa, vai liian vähän? Vai onko tämä vain orkidean tapa talvehtia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu