YLE pakkoruotsittaa

Tämä tässä

Moni varmaan on pannut merkille miten joka uutislähetyksessä pitää olla joku pakkouutinen ruotsista tai ruotsalaisuudesta, vaikka aihe olisi miten merkityksetön meille suomalaisille.
Esimerkkinä taannoinen vintikellarin rakentaja Tukholmasta. Mikä tarkoitus uutisella oli, oliko kyseessä vain ruotsinkielen esittäminen meille suomalaisille?
Näin YLE on valjastettu manipuloimaan kansaa Suomessa, jotta me luulisimme pakkoruotsituksen olevan perusteltua ja hyvinkin tärkeä maailmankieli jota meidän on pakko opiskella?
Nykyisin YLE:n ohjelmat ovat läpikotaisin huonontuneet ja ruotsittuneet, silti lupamaksuja alinomaan ja jatkuvasti korotetaan. Pakkoruotsittaminen on mennyt nyt yliymärryksen, eikä se ole mitään mukavaa, kun
kansalaisia kiusataan turhaan ja pakolla.

4

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikämies jo

      Uutisvuoto- ohjelmassa pilkataan avoimesti suomalaisuutta.
      Somenruotsalaisten isännöimässä uutisvuotossa jossa myös Jari Tervo esiintyy palkattuna pellenä, ohjelmassa kansalaisia voi pilkata ilman mitään sääntöjä. Ohjelmassa voi kukin huomata myös sen, että suomenruotsalaiset eivät siedä mitään itseensä suuntauvaa kritiikkiä.
      Minun mielestäni tilalle voi vaihtaa jotain muuta joka on työllistetty suomalaisella henkilöstöllä ja jossa vaadittaisiin aikuismaista käyttäytymistä. Kaikki suomalaisuuteen kohdistuva pilkallinen
      ivaaminen ei enää naurata ja suomenruotsalainen omahyväisyys tuntuu jo tyhmältä.

    • Surutusta ylessä

      Surut tunkee väkisinkin suomenkieliset pois työpaikoilta.

      • sirkuspölhölä

        Uutisvuoto-ohjelma on vaipunut (ulkoiselta habitukseltaan meksikolaisen maantierosvon kaltaisen tuusulalaisen sdedufiilin myötä) 70-luvun reporadion lippulaivan Sirkus Pasilan tasolle !
        (=ohjelmassa pilkataan mm.edellisessä lähetyksessä esiintyviä)


      • Tämä tässä

        Gunilla Ohls on valittu YLE:n strategiajohtajaksi jonka vastuulle tulee suomenkielistenkin kanavien entistä kovempi ruotsalaistaminen. Sasi ja Wallin on asialla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7437
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3871
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2168
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      40
      1438
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1437
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      341
      1190
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      938
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      907
    Aihe