Maxilla pyörivässä Luonnon Lait -sarjan yhdessä jaksossa esiteltiin 'Itävallan lapio' eli retkilapio jossa on teleskooppikomposiitti varsi sahalla. Olisko tietoa mikä tuote on kyseessä? Google ei tuolla 'Itävallan lapio' haulla tuo mitään aiheeseen liittyvää.
Luonnon lait / retkilapio
9
1005
Vastaukset
- Paska Jaska
kuoppa paskalle? Siihen tuollanen lapion kantaminen on aivan turhaa. Paskat voi hyvin vain murjaista sopivaan paikkaan, mitä niitä hautaamaan jos ei häpeä tuotoksiaan.
- erikoistietäjä
hengissä selviämis puukko, jonka kahvassa on 20cm siimaa ongenkoukulla ja suurennuslasi.
Jos ne Itävallan Maxit on sotkenu puukon ja lapion.- paska kuoppaan
tuollaiset "hengissäsäilymis välineet" ovat tuiki tarpeellisia, luultavasti ovatkin pelastaneet yhden jos toisenkin hengen jossain Karhunkierroksella.
- 32
GLOCK:lla on kyseisenlainen lapio. Lienee sama kyseessä. Itselläni ollut paljon käyttöä sekä kesällä, että talvella. Kyllä sillä muutakin käyttöä on kun vain paskan peittämistä mutta sitähän nämä "polullepaskantaja eräkävijät' eivät tajua.
- lelut hiekkalaatikol
glockki tuskin edes siellä.
- lelukolelu
mainitaan se hiekkalaatikko käyttöpaikaksi.
- Kiinnostaa?
lelukolelu kirjoitti:
mainitaan se hiekkalaatikko käyttöpaikaksi.
Sulla jotain tota Glockia vastaan, miksi? Mikä on parempi?
- atlatl
Kiinnostaa? kirjoitti:
Sulla jotain tota Glockia vastaan, miksi? Mikä on parempi?
...mutta ihmettelin tuon sahan hammastusta kun näyttää aika karkealle.
Itselläni on Fiskarsin kokoontaitettava kenttälapio ja saha erikseen.
Messuilta ostin tuon sahan ja se menee kokoon samoin kuin linkkari.Sahan terän erikoisuus on sen purevuus vedettäessä ja se puree hyvin tuoreeseenkin puuhun.
Eri asia sitten on se että tarvitaanko sahaa,itse en juuri ole tarvinnut,en ainakaan retkeillessä.
Pysyvämpi leiri tai kesämökki on sitten asia erikseen.
Ja puiden sahailuunhan tarvitaan maanomistajan lupa.
Kakkimiseen käytän kepakkoa jolla kaivan sen verta että saan tuotoksen papereineen sammalen alle piiloon.
Iloisesti lentevät kakkapaperit kun eivät mielestäni ole kovin viehko näky...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790