Mitä mieltä?

äiti minäkin....

Junassa (13.10. ouluun) kuulutettiin: "Lastenleikkivaunu suljettu vesirokkotapauksen vuoksi. Hätäkeskus antanut kyseisen ohjeen." Lapsiperheet ohjattiin muihin vaunuihin.

Itsestäni kyseinen eristäminen tuntui vähän liioittelulta. En tiedä kuinka prosessi lienee lähtenyt liikkeelle. mutta voin kuvitella että joku vanhempi on huomannut leikkijöiden joukossa lapsen, jolla on näkyvillä vielä jotakin rupia ja sitten ottanut asiasta yhteyttä konduktööriin. Eihän se enää siinä vaiheessa tartu. Ja lapset sairastavat sen jokatapuksessa (toivottavati jo lapsena).

3

383

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äittä++

      Ei voi olla totta. Just oli puhetta, kun oli sukulaisten lapsilla vesirokkoa, niin yksi äiti oli soittanut, että voidaanko tulla kylään että saatais tuo vesirokko sairastettua pienenä. Kun vanhempana olisi pahempi.

      Samaa mieltä sun kanssa, että liioittelua on. Itse en ainakaan karta vesirokko perheitä, vaikka kaksi pientä lastani ei ole sitä vielä edes sairastanut.

      Kaikkiinhan se jokatapauksessa joskus tulee.

      • nurse40

        kaikkiin suinkaan tule. Mistä moinen luulo? Ja vaikka niitä rupia olisi näkyvillä niin samaan aikaan voi olla vesikellojakin, eli lapsi taruttaa siinä vaiheessa edelleen.

        Joillekin vesirokko voi olla hengenvaarallinen sairaus. Tuliko tämä tieto ihan uutena?


      • sama nurse
        nurse40 kirjoitti:

        kaikkiin suinkaan tule. Mistä moinen luulo? Ja vaikka niitä rupia olisi näkyvillä niin samaan aikaan voi olla vesikellojakin, eli lapsi taruttaa siinä vaiheessa edelleen.

        Joillekin vesirokko voi olla hengenvaarallinen sairaus. Tuliko tämä tieto ihan uutena?

        ette myöskään ole kuulleet? Miksiköhän sellainen on kehitetty? Vast.löytyy ed.viestistä.


        Luulo ei ole tiedon väärti...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      121
      1094
    2. 65
      1003
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      773
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      743
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      675
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      36
      649
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      604
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      28
      576
    9. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      572
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe