Mitä mieltä?

äiti minäkin....

Junassa (13.10. ouluun) kuulutettiin: "Lastenleikkivaunu suljettu vesirokkotapauksen vuoksi. Hätäkeskus antanut kyseisen ohjeen." Lapsiperheet ohjattiin muihin vaunuihin.

Itsestäni kyseinen eristäminen tuntui vähän liioittelulta. En tiedä kuinka prosessi lienee lähtenyt liikkeelle. mutta voin kuvitella että joku vanhempi on huomannut leikkijöiden joukossa lapsen, jolla on näkyvillä vielä jotakin rupia ja sitten ottanut asiasta yhteyttä konduktööriin. Eihän se enää siinä vaiheessa tartu. Ja lapset sairastavat sen jokatapuksessa (toivottavati jo lapsena).

3

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äittä++

      Ei voi olla totta. Just oli puhetta, kun oli sukulaisten lapsilla vesirokkoa, niin yksi äiti oli soittanut, että voidaanko tulla kylään että saatais tuo vesirokko sairastettua pienenä. Kun vanhempana olisi pahempi.

      Samaa mieltä sun kanssa, että liioittelua on. Itse en ainakaan karta vesirokko perheitä, vaikka kaksi pientä lastani ei ole sitä vielä edes sairastanut.

      Kaikkiinhan se jokatapauksessa joskus tulee.

      • nurse40

        kaikkiin suinkaan tule. Mistä moinen luulo? Ja vaikka niitä rupia olisi näkyvillä niin samaan aikaan voi olla vesikellojakin, eli lapsi taruttaa siinä vaiheessa edelleen.

        Joillekin vesirokko voi olla hengenvaarallinen sairaus. Tuliko tämä tieto ihan uutena?


      • sama nurse
        nurse40 kirjoitti:

        kaikkiin suinkaan tule. Mistä moinen luulo? Ja vaikka niitä rupia olisi näkyvillä niin samaan aikaan voi olla vesikellojakin, eli lapsi taruttaa siinä vaiheessa edelleen.

        Joillekin vesirokko voi olla hengenvaarallinen sairaus. Tuliko tämä tieto ihan uutena?

        ette myöskään ole kuulleet? Miksiköhän sellainen on kehitetty? Vast.löytyy ed.viestistä.


        Luulo ei ole tiedon väärti...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      79
      7419
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4660
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      72
      4580
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4130
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      70
      4107
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3619
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3015
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2742
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1940
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1685
    Aihe