Onkohan kyseessä Volvon "ominaisuus" kun nykyisessä 940 Volvossa saa 1000-2000km välein vaihtaa
aina perävalolamppuja ja sama juttu oli edellisessäkin 740 Volvossa ja vielä kolmannessakin sitä ennen
olleessa 740 Volvossa.
Eli niitä paukkuu aina autoa startatessa. Joku ylijännitepiikki ilmeisesti menee?
Perävalolamppuja palaa solkemaan
4
373
Vastaukset
- frangröbbä
täytyy asentaa virtapiikkisuoja
- volvisti jo 30vuotta
Ei ole ominaisuus. Siinä on jotain vikaa, joka rikkoo sen polttimon aina. Minulla on ainakin kaikki takavalot ehjänä 2006 V70, jolla on ajettu 120000km. Voisi olla jotain ylijännitettä tai virtapiikkejä, jos polttaa noin usein.
- Halpisautoilija
Ollut 15 vuotta noita takavetovolvoja, ja niistä yksikään ei ole mitenkään erityisesti syönyt polttimoita.
- volvo_puranen
Ota se volttimittari ja tarkista se latausjännite kun se ei saa ylittää missään vaiheessa sitä 15 volttia.Sekä tarkista ne maadoitukset että sähköpuoli on sitä kautta kunnossa.Jotain häikkää kyllä on ajoneuvossa ei kai vuoda tiivisteet että kosteutta lampuissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261720
- 1051205
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381081- 49989
- 128887
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni51880Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240858Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55719