Olenko hajusteille allerginen?

uniikki,

Huomasin jo vuosi sitten että kurkkuni alkoi tuntua karhealta ja tunkkaiselta kun käytin erästä vanilijan tuoksuista deodoranttia. No lopetin sen käytön eikä sen jälkeen ollut mitään ongelmia melkein vuoteen, kunnes nyt huomasin että taidan olla muillekkin hajusteille allerginen. Ihmettelin pitkään miksi kurkkuni on väliajoin karhean tuntuinen. Sitten eräs aamu istuin koulussa ja edessäni istui poika joka haisi vahvasti jollekkin hajusteelle. Huomasin heti että kurkkuni alkoi taas tuntua karhealta ja henkeä alkoi ahdistaa. En ole varma onko se jokin tietty aine mille olen allerginen. Mitä minun pitäisi tehdä?
Voiko hajuste-allergian testata jotenkin?
Onko siihen olemassa lääkkeitä/muuta apua?

kiitos!

6

888

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kumpi.

      Ehkäpä ongelman ydin et ole sinä vaan se, että hajuste on liian voimakas ja kehosi yrittää kertoa sinulle sen, jotta voit välttää ärsykkeen.

    • 125µg

      Tuoksuherkät koetaan häiriköiksi:


      Joka toinen meistä alkaa voida pahoin, väsyy tai saa päänsärkyä ja muita yleisiä ruumiillisia oireita ympäristömme tavallisista tuoksuista kuten tupakansavusta, tunkkaisesta sisäilmasta, lakan, maalin, kopiokoneen, pesuaineen, pakokaasun tai työtoverin parfyymin, partaveden tai hien tuoksusta. Tällaisella herkkyydellä ei ole toistaiseksi vakiintunutta termiä. Termi tuoksuherkkyys kuvaa ilmiötä ehkä parhaiten. Kyseessä ei ole allergia, vaikka herkkyys usein sekoitetaankin siihen.

      Työtehoa heikentävä tuoksu voi olla niin heikko, ettei sitä edes huomata.

      Tuoksuherkkyys on perinnöllinen ominaisuus. Se on hyödyttänyt esi-isiämme varoittamalla pilaantuneesta ruoasta, villieläimistä ja muusta epätavallisesta ja mahdollisesti vaarallisesta asiasta ja taannut siten paremmat mahdollisuudet selvitä hengissä. Herkkyyttä ei pystytä mittaamaan objektiivisin keinoin eikä siihen ei ole toistaiseksi käytettävissä kunnollista hoitokeinoa. Antihistamiinit auttavat usein ainakin jonkin verran, mutta aivan liian moni joutuu oireittensa voimakkuuden takia käpertymään kotinurkkiinsa uskaltamatta lähteä edes kauppaan. Työpaikat onnistutaan tavallisesti saamaan siedettävän tuoksuttomiksi mutta nipottajan ja häirikön maineelta ei suojaa mikään.


      http://www.hajusteyliherkkyys.com/Tietoa.php

    • cella

      Ihan niin olen tälläinen ihminen joka reagoi hajusteisiin ja huomaan että siitä ei saisi edes puhua, sitä tehdään diagnooseja olotilastani ja olen myös pikkutarkka. Oikeasti olen vaan ilmoittanut että kärsin yliherkkyydestä hajusteilla, ja siiitä saa aina häirikön nimen. Toinen ihminen työmaalla joka on nainen juo kauheasti pyhien aikana ja usein hänellä on "migreeni" maanantaisin, voi kun häntä säälitellään kun ressukalla on migreeni vaivanaan, muut eivät tiedä hänen juomisestaan, enkä liioin sano muille mutta tuntuu vaan niin epäoikeuden mukaiselta kun ihmisillä ei ole tietoa asioista.

    • Hajusteintolerantti

      Ihoallergian hajusteille voi testata lapputestillä, mutta hengitystieherkistymiseen ei ole testiä Periaatteessa altistustesti on olemassa, niitä ei yleensä tehdä. Älä kysy miksi.

      Välttäminen on ainut toimiva hoito. Allergialääkkeet voivat aluksi auttaa, MUTTA jos altistuu jatkuvasti lääkkeiden turvin, herkistyminen yleensä pahenee.
      Itse olen kokenut tämän, en suosittele.

      Matti Hannuksela, professori, vastaa allergia-kysymyksiin Terveys-osion alussa, käy katsomassa. Voit esittää kysymyksen hänelle!

      Toivottavaa olisi, että luokkasi huomioisi herkkyytesi ja lopettaisi ainakin voimakkaiden hajusteiden käytön, ts. siirtyisi hajusteettomiin tuotteisiin.
      Normaalin ihmisen hajuaisti on niin tottunut hajusteisiin, ettei ihminen itse havaitse, vaikka tuoksuisi kuinka hajustetulle.
      Hajusteettomia deodorantteja on nykyään hyvin saatavilla ja valikoimaa riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe