Hei!
Ajattelin kysästä tälläistä, kun ostin Golden Wine käymisaine pakkauksen, josta saa tehtyä 25 litraa viiniä, mutta en jaksaisi käydä säätämään noitten hedelmien kanssa, joten onnistuuko, että käyttäsin tuon periaatteessa kilju muodossa ilman mitään hedelmiä ja sitte vasta lopuksi lisäisin jotain vahvaa mehutiivistettä reilusti kun on huolellisesti lapottu ja kirkastettu? Vai lisäänkö jokaisen pullon pohjaan mehua ja sitten tuon käymistuotteen?
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.
Onnistusko??
2
544
Vastaukset
- kokeillut
Jos haluat ytyä mahdollisimman paljon niin iske kaikki aineet kerralla pyttyyn ja sekaan sokeria tuommoiset 6 kiloa. Anna käydä loppuun asti eli useita viikkoja. Ei tarvitse edes pullottaa, annat viinin seista käymisastiassa viileässä paikassa. Sieltä sitten lapot ainetta kannuun tai suoraan laseihin.
- nimimerkki10
Tuon ohjeen mukaan istut mukavasti monta kertaa illassa potalla seuraavana iltana nauttimisesta.
Kaikki hiiva ei kuole kun käyminen lakkaa. Se pitää tappaa käymisenpysäyttäjällä ja kestää muutaman päivän. Sen tehokas käyttö taas edellyttää sekoittamista. Sitten sen jälkeen laitetaan (pika)kirkaste joka toimii parhaimmillaan alle vuorokaudessa. Sitten vasta juodaan.
Noilla ohjeilla saa rusinakiljustakin valkoviinin näköistä eikä tuu ruikku housuun kesken illan.
Ja vahvasti ehdottaisin maun antajan lisäämisen heti alussa, ellei siinä ole säilöntäaineita haittaamassa hiivan toimintaa. Vaihtoehtoisesti jätä makuaineet pois (laitonta, hyi hyi!) ja blissaa lopputuote jaffan kanssa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1946769- 1581975
- 1131658
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️541185Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢441059Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981017Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6957Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251924- 41889