Aivan käsittämätöntä on ollut eroamisen vauhti ja vielä kymmenkunta päivää lokakuutakin jäljellä.
Kun ajatellaan että esim. v.2007 erosi koko vuonna ek.fi kaautta n. 33 000, niin vauhti on ollut rajua.
Vieläköhän eräät tahot(mm. tuttumies) ovat sitä mieltä mitä alkuvuodesta olivat, kun sanoivat mahdollisten eroajien jo käytännössä loppuneen?
Kyllä tämä vaan vahvistaa sitä minkä elämässä on havainnut: suuren osan suomalaisista suhde kirkkoon on hyvin löysä ja mahdolliset eroajat eivät kyllä tule loppumaan.
Miten suhde voikaan olla vahva, kun he eivät ole itse koskaan järjestöön liittynetkään, vaan heidät on itsensä tietämättä siihen liitetty?
Aivan eri asia on silloin kun jo tiedostavassa iässä liitytään johonkin järjestöön-silloin asiaa on yleensä pohdiskeltu jo pitemmän aikaa.
Yli 31 000 eroa jo lokakuussa!
TT
2
125
Vastaukset
ON SE NIIM MERKILLISTÄ ETTÄ VIEL NYKYISENÄ,KOHTUULLISEN VALISTUNEENA AIKANA ISO OSA KANSAA MONEMMOISIIN HUUHAAHOMMELEIHIN KUTEN KIRKKOIHIN JA MUHAMMETINNII KANNATTAJJIIN KUULUVAT JA SIITÄ VIEL SATOJA EUROJA VUOSITTAIN VEROINA JA MUINAKIIM MENOINA MAKSAVAT!
MYÖHÄISHERÄNNEITÄ NÄMÄKIIS SUOMALAISET.
VUAN JOSPA EES NYT HAVAHTUMISEN AIKA ALKANNA OIS!
...k mikko- bahbead
Vieläkö niitä on olemassa ihmisiä jotka eivät tiedä että Jumala on olemassa. Voi hyvät hyssykät korjatkaahan tuo tilanne pikaisestib
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154178Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692685Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932401- 472333
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321561Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571300
- 751273
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176