Onko kellään kokemusta kyseisestä lemmikistä? Olen etsinyt netistä tietoa aika paljonkin sokruista, mutta mistään en ole löytänyt hintaa näille palleroille? Ei varmaan ihan halpoja ole, kun ovat aika harvinaisia ja elinikäkin ylettyy parhaimmillaan 15-vuoteen. Olisi kiva kuulla ihmisten kokemuksia näistä :)
Sokeriorava
16
13663
Vastaukset
- jokusokru
Ainakin mitä ite oon nähnyt myynnissä, nii ovat maksaneet 300€ /pari.
- skurre
Missä olet nähnyt sokruja myynnissä? tuntuu olevan loppu suomesta koko laji
- SokruLover
skurre kirjoitti:
Missä olet nähnyt sokruja myynnissä? tuntuu olevan loppu suomesta koko laji
Itselläni on 3 sokrua.
Turussa myydään ainekin puutorin akvaariossa välillä sokerioravia, joten sieltä kannattaa kysellä. Kannattaa myös muistaa että sokerioravia pitää olla aina vähintään kaksi, sillä ne ovat laumaeläimiä. Eläinkaupassa sokrut on n. 120€/kpl ja kasvattajat pyytää pikkusen enemmän.. Suosittelen ostamaan kasvattajalta, sillä Sokeriorava ei ole mikään kauhean helppo lemmikki ja kasvattaja osaa varmasti neuvoa parhaiten hoidossa yms.
Niin ja omia kokemuksia kyseisistä otuksista: Aivan mahtavia ovat, vaikka vievätkin aika paljon rahaa (hedelmät, jauhomadot, kissanhiekka, iso häkki virikkeineen, kalkkilisät nje). Täysin käsikesyiksi sokrut on lähes mahdoton saada. Kyllähän ne tykkäävät tulla moikkaamaan, mutta kauhea vikinä alkaa kun yrittää itse lähestyä. Sokrut tarvitsee paljon liikuntaa, joten pitää päästää huoneistoon liitelemään vaikka omistaisit kuinka ison häkin. Itse hommasin omille sokruilleni myös juoksupallon, mistä ne näyttävät pitävän oikein kovasti. - orava mummo
skurre kirjoitti:
Missä olet nähnyt sokruja myynnissä? tuntuu olevan loppu suomesta koko laji
itelläni on sokru veljekset ja etin nyt värimuunnos tyttöjä seuraksi niile.
goohleen kun laitat että myytävät sokerioravat niin sieltä löytyy. - orava mummo
SokruLover kirjoitti:
Itselläni on 3 sokrua.
Turussa myydään ainekin puutorin akvaariossa välillä sokerioravia, joten sieltä kannattaa kysellä. Kannattaa myös muistaa että sokerioravia pitää olla aina vähintään kaksi, sillä ne ovat laumaeläimiä. Eläinkaupassa sokrut on n. 120€/kpl ja kasvattajat pyytää pikkusen enemmän.. Suosittelen ostamaan kasvattajalta, sillä Sokeriorava ei ole mikään kauhean helppo lemmikki ja kasvattaja osaa varmasti neuvoa parhaiten hoidossa yms.
Niin ja omia kokemuksia kyseisistä otuksista: Aivan mahtavia ovat, vaikka vievätkin aika paljon rahaa (hedelmät, jauhomadot, kissanhiekka, iso häkki virikkeineen, kalkkilisät nje). Täysin käsikesyiksi sokrut on lähes mahdoton saada. Kyllähän ne tykkäävät tulla moikkaamaan, mutta kauhea vikinä alkaa kun yrittää itse lähestyä. Sokrut tarvitsee paljon liikuntaa, joten pitää päästää huoneistoon liitelemään vaikka omistaisit kuinka ison häkin. Itse hommasin omille sokruilleni myös juoksupallon, mistä ne näyttävät pitävän oikein kovasti.Eli kun puhuit kissanhiekasta niin osaako sun sokrusi siis käydä asioillaan siinä, jos osaa niin miten opetit kun meidän pojilta ei ole onnistunut ?
- tukutuku sykysyky
Ei mistään saa 120e kpl sokerioravia niinkuin tuolla joku väitti.. Puutorinakvaariossakin hinnat oli ovh. 320e ja eroonpääsyä vauhdittamaan laskettu piirun alle 2sataan. Itse olen poikueen myynyt 180e kpl.
Mahtavia veijareita ovat, vie hyvän tovin ja vaatii paljon kesytystä että saa eläinkaupan aikuisista oravista käsikesyjä. Taasen niiden tekemät poikaset tulevat todella kesyiksi kun niitä käsittelee aivan pienistä asti.
Ei nuo mitään vaativia ole pitää.. itse jätän joskus jopa viikoksi yksin kun lähden reissuun.. isot tertut viinirypäleitä ja paljon kuivamuonaa niin hyvin pärjäilevät.
Toki ruokavalion pitää olla vaihteleva ylipäänsä.- haluan sokerioravat
Onko teille tulossa poikueita lisää? Itse olen koittanut noita suloisia sokerioravia ettiä mutta huonolla onnella.
- ssokruja
haluan sokerioravat kirjoitti:
Onko teille tulossa poikueita lisää? Itse olen koittanut noita suloisia sokerioravia ettiä mutta huonolla onnella.
nimim. haluan sokerioravat !
mulla on 2 sokerioravaa, jotka ovat nyt tehneet poikasia, tosin poikaset ovat vielä emon pussissa. tulevat sieltä ulos varmasti tässä elokuun aikana. oletko kiinnostunut? :) - Todellakin sokru
ssokruja kirjoitti:
nimim. haluan sokerioravat !
mulla on 2 sokerioravaa, jotka ovat nyt tehneet poikasia, tosin poikaset ovat vielä emon pussissa. tulevat sieltä ulos varmasti tässä elokuun aikana. oletko kiinnostunut? :)Moi,
Mä olen odotellut Puutorin akvaarioon Turkuun sokruja monta kuukautta, mut ei vaan näytä tulevan. Oisin siis kiinnostunut.
- myynnissä 2 tyttöä
Minulla olisi myynnissä 2 nuorta/luovutusikäistä tyttösokrua. Ihmisiin tottuneita ja terveitä yksilöitä on.
Lisää tietoja tuolla ilmoituksessani: http://keltainenporssi.fi/search/lemmikkielaimet/muut-lemmikkielaimet/kaksi-sokerioravaa/search.mec?pob_post_id=13669398&pob_action=show_post&pob_cat_id=10815&pob_browser_offset=0&pob_view_language_id=fi - Löytyisikö?..
Hei
Olisiko kenelläkään myynnissä luovutusikäisiä,nuoria sokruja taikka sitten kavatuksessa??? Olisin äärimmäisen kiinnostunut hankkimaan,mikäli teiltä löytyy!? Moikka ! minäkin olisin kiinnostunut sokruista ! Missä päin niitä on myynnissä ja hintoja olisi myös kiva tietää ? :)
- Hautkäynnissä
Minuakin kiinnostaisi nämä sokrut! Olen tutkinut ja etsinyt kauan aikaa näitä mutta ei tunnu löytyvän:( olisko kenelläkään??
- Anonyymi
mä ettisin 2 toivottavasti poikia luovutusiässä olevia sokruja jos jollain olis
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk944157Pride-rautu korvaamaan kirjolohi
Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n262250Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin
Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj442034Olen parasta a-luokkaa
Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge361394- 281253
Se mua jotenkin harmittaa
Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et111143Shakki ja matti
Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit75920Oot tosi epätavallinen
ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.43919- 40781
Peuran liikenne ajovaloissa
Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup31779