I
Pieni tiedustelu selkäongelmaisille. Millaisen sijauspatjan olette todenneet toimivaksi ja hyväksi vaihtoehdoksi ? Tietysti asiaan vaikuttaa itse patjojen tyyppi ja henkilön paino, sekä mieltymyksetkin vaihtelevat henkilöstä toiseen. Eli yhdelle hyvä ratkaisu, ei välttämättä ole sama toiselle.
Markkinoilla on ollut jo pitkään viskoelastisia materiaaleja jotka lämmön vaikutuksesta muotoutuvat kehon mukaisiksi. Tunnetuin lienee Tempur, joskin myös lukuisia muitakin vastaavan kaltaisia on markkinoilla, jotka ovat huomattavasti edullisempia. Missä määrin niiden ominaisuudet vastaavat Tempuria ? Toisaalta voitaneen myöskin kysyä, että voiko tai tuleeko Tempuria edes pitää varsinaisena verrokkina (?).
Miten on selkävaivaiset, onko kokemusta Ikean viskoelastisista petareista, ovatko osoittautuneet toimiviksi ? Muotoon mukautuvissa lienee jonkin asteinen muottiin joutumisen tunne ( sen voi kokea mukavana tai ei ), miten kääntyminen ja liikkuminen sujuu ? Entäs ne muut puuhat joita varten myöskin patjojen tulisi olla mukavat ?
Entä simppelit vaahtomuovipetarit, kuten kohdan 3) esimerkki. Tukevatko riittävästi, ollen kuitenkin sopivan upottava esimerkiksi olkapäille ?
Itsellä on hyvälaatinen, jämäkkä ja ryhdin pitävä, mutta liian kova latexipatja, johon olen etsimässä sopivaa petariratkaisua helpottamaan vakavia selkämurheita ( vanha tapaturma ).
1) SULTAN TAFJORD ominaisuudet :
6 cm paksun ( kokonaispaksuus: 7 cm), viskoelastista vaahtomuovia olevan kerroksen ansiosta patja muotoutuu kehon muotojen mukaan, mikä parantaa lihasten ja ihon verenkiertoa. Näin ollen voit rentoutua kunnolla.
- http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/90155629
2) SULTAN TVEIT ominaisuudet :
3 cm paksun ( kokonaispaksuus: 5 cm ) lateksikerroksen ansiosta patja vähentää tehokkaasti kehoon kohdistuva painetta. Näin ollen voit rentoutua kunnolla.
- http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/10152516
3) SULTAN TJÖME ominaisuudet :
Erittäin kimmoisa vaahtomuovi vähentää kehoon kohdistuvaa painetta ja lisää patjan mukavuutta. Paksuus 5 cm / erittäin kimmoisaa polyeetterivaahtomuovia (kylmävaahtomuovia) 35 kg/m3 [ myös vastaava 4cm / 25kg /m3 on saatavilla ].
- http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/60152514
Selkäongelmaisen petauspatja : Viskoelastiset vaahtomuovit ?
Viscoelastique
2
6814
Vastaukset
- pirkkaperus
Ei paljon näytä ihmisiä kiinnostavan nukkuminen. Kaikkeen muuhun paskaan tuhlataan rahat.
- Lavatanssijatar
Minulla oli varmaan 15 v Tempur. Pari viikkoa sitten otin sen pois ja nukun paremmin. Joudun selkävaivani takia kääntymään usein, joka Tempur-patjalla oli hankalampaa. Nyt olen nukkunut paremmin. Onneksi tajusin kokeilla nukkumista tavallisella patjalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1625355Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä432615- 1562212
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161749- 821374
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241291Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1551264Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321223Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.106972Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne21917