Sähkötöitä tekemään itse

raksaajaa

Olen rakentamassa omakotitaloa ja nyt talo olisi siin vaiheessa että pitäisi vetää sähköt. Olen päättänyt että itse vedän sähköt, kun ei se rakettitiedettä kuitenkaan ole. Eli siis oliko se nyt niin että lampuilla menee pelkät johtimet, ovatko ne pakko putkittaa? Vedetäänkö nolla suoraan lampulle vai kytkimen kautta, entäs kevi? Kelpaako pistorasia vetoihin 1.5s kaapeli ja se 16A sulakkeen taakse? Miten muuten eikös fortumin vetämä maakaapeli yhdisty sähkökaapilla? Se tulee kaiketi maakiskoon kaapissa? Ja siitä sitten jollakin langalla yhdistetään nolla johtoon?

8

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei naurata

      hauska vai? Keksi nyt hitto vähän uudempia provoja pelle! Tai jotain muuta tekemistä.

    • trollendaali

      jos saat valot palamaan niin kaikki on ok Rane-standardin mukaan.

    • foorumi on jees 1

      "Olen päättänyt että itse vedän sähköt, kun ei se rakettitiedettä kuitenkaan ole. "
      Oikein ! se on muutenkin niin kallista muilla teettää, ett kuulostat niin fiksulta että selviit varmasti yksin siitä ja tän foorumin perustiedoilla.


      "Eli siis oliko se nyt niin että lampuilla menee pelkät johtimet, ovatko ne pakko putkittaa? "
      vedä kaikki MMJ:llä

      "Vedetäänkö nolla suoraan lampulle vai kytkimen kautta, entäs kevi? "
      nolla suoraan, vaihe kytkimen kautta ja kevi kevikiskosta suoraan


      "Kelpaako pistorasia vetoihin 1.5s kaapeli ja se 16A sulakkeen taakse? "
      paremmin kävis se 2.5mm

      "Miten muuten eikös fortumin vetämä maakaapeli yhdisty sähkökaapilla? Se tulee kaiketi maakiskoon kaapissa? Ja siitä sitten jollakin langalla yhdistetään nolla johtoon? "
      juuri noin....anna forttumin tehdä omat liitokset ja et puutu niihin, kun ne forttumin ukot häipyy työmaalta, niin sitten voit pähkäillä sitä langan vetoa ja yhdistymistä...onhan sulla täällä foorumilla apujoukkoja....hyvin se menee usko pois !

    • 23

      Talo on turvallinen niin kauan kuin paikallinen sähköyhtiö ei kytke rakennusta pienjänniteverkkoon.

      Toisaalta jos "Rane" hankkii aggregaatin, jolla syöttää taloaan, sitä voi tuskin kukaan estää.

      • Not_asentaja

        Kyllä agregaatti syöttöisenkin rakennuksen kiinteät sähköt on oltava kunnossa ja hyväksyttyjä.


    • fssssssf

      Vedä kaikki maihin niin tulee turvallinen talo.

    • IP 68

      suosittelen vielä hankkimaan kaikki tarvikkeet kalsulta, tulee muuten halvemmaksi kuin tukusta, ja laatukin samaa.

      Säästää voit mys sulakkieissa jätä turhat johdonsuojat 10 ja 16A ja kytke suoraan keskuksen kiskoon onhan se kuitenkin joko 35 , tai 63 a takan , tietyssulla nuukana miehenä 25A takana

      • Mitä tein näppäränä pokana sulakkeet ihan ite. Sorvasin sulakepesään sopivat pötkylät alumiinista. Eipä tarvitse huolestua, että sähköt pimenee kesken Kauniiden ja Rohkeiden. Kertokaahan viisaammat, olisiko pitänyt tehdä alumiinin sijaan kuparista. Nyt kun tuppaavat kuumenemaan jos on sauna, lämmitys ja uuni päällä yhtäaikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe