Mitäs mieltä olette tästä systeemistä,että autokoulu on kaks vaiheinen? Itse vanha oli parempi,kun inssit ja muut oli käyty,ni sit se oli siinä. Ei siinä mitään mm:taloudellista ajotapaa tarviis!
autokoulu
m24
5810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aivan turha koko kakkosvaihe. Vain autokoulujen rahastuskeino.
En tiä tuosta vanhasta systeemistä, mutta rahastuksen makuahan tässä kaksivaiheisessa on. Jos ajaa taloudellisesti, niin sitten ajaa ja jos ei, niin ei sitä aja kakkosvaiheen jälkeenkään. Ja kun kakkosvaihetta käytäessä sitä korttiakaan ei voi ottaa pois, niin mikä järki koko systeemissä on?
Toisaalta ihan hyvä, että muistutellaan mieliin nuita liikennesääntöjä, useilta tuppaa unohtua esim. liikennevalojen tarkoitus.
Pohdiskelin itsekseni jokunen aika sitten, että "inssi" esim. 10 vuoden välein olisi hyvä. Juuri tuon liikennesääntöjen unohtumisen takia ja siinä voisi samalla korjata pinttyneitä ajotapoja, jotka eivät ehkä olekaan niitä parhaimpia. Mutta niiden "inssien" pitäisi olla edullisia ja pakollisia.
En kannata mitään pakollista enää inssin jälkeen.
Asenne liikenteeseen täytyy olla kohdallaan. Kevyt liikenne häviää kortin saamisen jälkeen kokonaan. Kuitenkin sitä painotetaan ajo-opetuksessa ja inssissä.
Asennetta voisi parantaa kylmästi sakottamisella. Kortti pois vaan kahden pienenkin sakon jälkeen. Ei edes säälipisteitä ammatin takia. Jos ammatti vaatii kortin, niin ajaa sen mukaan entistä varovaisemmin.
Turha päänsilitys pois ja kovat keinot käyttöön, kun valistus ei kerran auta.
Muuten olen samaa mieltä kakkosvaiheesta.
Samaa mieltä tosta sakotuksesta! Ittelläni ollut kortti 6v ja kertaakaan en oo ylinopeussakkoja saanut.Kyllä sitä nopeussääntöjen mukaankin perille pääsee, aina nää vasta korttinsa saaneet eivät sitä muista,ja vanhemmatkin kortin omistajat. Sit sitä ihmetellään kun auto lähtee hanskasta ja törmätään tolppiin,niin et halvaannutaan tai kuollaan. Et järkeä saa käyttää liikenteessä. En kuitenkaan tarkoita sitä että ajetaan niin miten autokoulussa opetetaan,siis niin varovasti kaikki ohitukset ja kiihdytyskaistalta siirtymiset. Jos mentäs koulun oppien mukaan (kaikki) niin kyllä olisi liikenne sekasin ja tukossa.
Mitäkö mieltä 2-vaiheesta?
Tjaah, hämärästi mieleeni putkahti suorastaan kamala muisto kyseisen asian tiimoilta. Ystäväni ajoi juuri tuota kyseistä vaihetta ja siinä ajettua pimeää koska ei ehtinyt sitä ensimmäisessä vaiheessa suorittamaan. Hän sitten joutui pahaksi onnekseen autoon toisen ajurin kanssa, joka jossain kohtaa matkaa jumittui ratin oikeaan ylänurkkaan ja rutisti koko matkan tässä asennossa. Muutamia kertoja opettaja hyppäsi jarruille kun nais-polo ei saanut enää autoa käännettyä ilman, että olisi kaatunut opettajan syliin.
Niskat nikkelillä nainen sitten ajeli reilua 70km/h kakkos- ja kolmosvaihteilla, eikä ymmärtänyt miksi opettaja puheli jotain säästämisestä. Kun he jälleen kaarsivat autokoulun pihaan, hyppäsi ystäväni autosta ulos ja kiitti luojaansa, ettei päätynyt polille moisen matkan jälkeen. Hän ehti vielä nähdä kuinka tuo kovan onnen kuski sammutti oman Opelinsa pihalle ensin muutaman kerran ja lähti sitten nykien matkaan.
Surullistahan tässä tarinassa on se, ettei joillain kokemus kartu juuri lainkaan ensimmäisen vaiheen jälkeen. Olen samaa mieltä, tuntuu turhauttavalta haaskata rahojaan johonkin sellaiseen jota ei itse koe tarvitsevansa mutta kannattaa kuitenkin pitää mielessä, ettei meitä kaikkia ole todellakaan luotu auton rattiin ja heille tällainen "sessio" saattaa olla aivan positiivinen kokemus.
En pidä itseäni mitenkään kulta-kuskina mutta en myöskään esimerkkini "jumittajana" joka keksii ajaa yksisuuntaista väärään suuntaan.
Radikaalit ehdotukset ovat hyvästä, mutta harvoin toteutettavissa. Juuri kenties siitä syystä, että päivänä minä hyvänsä joku voi täräyttää juuri Sinun autosi kylkeen koska unohti missä jarru oikein olikaan.