Minulla oli hyvä parisuhde. Ollut jo 13-vuotta. Se oli vain kuin olisi asunut siskonsa kanssa, siinä ei ollut intohimoa. Siispä päätin etsiä uuden naisen ja sellaisen löysin. Sen piti alkaa valheella, valheella molemmille, sekä exälle ja sille uudelle. Rakastuin tähän uuteen, sillä siinä oli lämpöä, intohimoa ja kumppanuutta. Olimme kuin sieluntoverit. Hän kuitenkin pienimmistäkin syistä ajoi minut elämästään ja otti uudelleen. Pelkäsin ettei tästä tule mitään ja aloin taas etsimään uutta naista. Olin käynyt jo treffeillä kun samana iltana harrastin seksiä hänen kanssaan. Meillä meni taas hyvin mutta silti pidin uutta yllä netissä. Sitten jäin kiinni. Ajattelin paljastaa kaikki valheeni, se oli virhe. En ole nähnyt häntä enää sen jälkeen.
Pelkään että olen sotkenut hänen ja tämän pitkän suhteeni elämän. Tämä uusin ei toiminut ja hyvä että ei, sillä jouduin valehtelemaan hänellekin.
Se että haluamme kovasti jotain, johtaa lopulta vain ongelmiin. Velkaannumme kun haluamme paremman auton tai muuta laitteita. Haluamme paremman ihmisen rinnallemme ja menetämme samalla entisetkin.
Älkää halutko! Olkaa tyytyväisiä siihen joka on ja pysyy vierellänne. Unohtakaa jatkuva paremman tavoittelu ystävissä ja rakkaissa. Omassa elämässä sen sijaan saa ja täytyy tavoitella parempaa.
Älkää valehdelko! Sillä joudutte keksimään lisää valheita, ettekä sen jälkeen muita suojellaksenne enää SAA kertoa totuutta.
Nyt tunnen musertavaa syyllisyyttä. Sepram ei enää riitä. Mietin välillä miksi minunkaltainen ihminen yleensä elää täällä. OLEN PAHA IHMINEN.
Pelkään että olen sotkenut hänen ja tämän pitkän suhteeni elämän. Tämä uusin ei toiminut ja hyvä että ei, sillä jouduin valehtelemaan hänellekin.
Se että haluamme kovasti jotain, johtaa lopulta vain ongelmiin. Velkaannumme kun haluamme paremman auton tai muuta laitteita. Haluamme paremman ihmisen rinnallemme ja menetämme samalla entisetkin.
Älkää halutko! Olkaa tyytyväisiä siihen joka on ja pysyy vierellänne. Unohtakaa jatkuva paremman tavoittelu ystävissä ja rakkaissa. Omassa elämässä sen sijaan saa ja täytyy tavoitella parempaa.
Älkää valehdelko! Sillä joudutte keksimään lisää valheita, ettekä sen jälkeen muita suojellaksenne enää SAA kertoa totuutta.
Nyt tunnen musertavaa syyllisyyttä. Sepram ei enää riitä. Mietin välillä miksi minunkaltainen ihminen yleensä elää täällä. OLEN PAHA IHMINEN.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Musertava syyllisyydentunne voi olla aivan tervehdyttävä, kun sen läpi menee vastustelematta.
Paranet, kun pystyt antamaan anteeksi itsellesi tekemäsi. Nyt tiedät mitä seuraa ideasta parantaa oman ikävystyttävän parisuhteensa tilaa pettämällä. Ja valehtelemalla. Olet saanut arvokkaan läksyn sulateltavaksi. Käytkö keskustelemassa tästä syyllisyydestäsi missään? Oletko kertonut tunteistasi 13 vuotta avoliitossa kanssasi olleelle naiselle? Jos et ole, mene käymään vaikka ilmoittamatta ja kerro kaikki. Sinua huojentaisi, kun saisit pyydettyä anteeksi häneltä. Hän joko kykenee antamaan anteeksi tai ei kykene vielä, mutta ehkä myöhemmin. Myöskin seurakunnan työntekijä voisi auttaa sielunhoidollisesti, keskustelemalla ja rukoilisitte yhdessä. Älä jää yksin murjottamaan, etsi joku jolle voit avautua. Ihmisille tapahtuu paljon pahempiakin asioita elämässä, vaikka nyt et niin kykene ajattelemaan.
Olet ollut itsekäs ja lyhytnäköinen, mutta läksysi oppinut kantapään kautta. Seuraava liitto onnistuu varmaan paremmin, näin uskon.
Ylläoleva kommentti ehdotuksineen oli hyvä. Omasta mielestäni olet päätynyt kokemustesi kautta hienoihin ja viisaisiin oivalluksiin. Syyllisyyttä varten on olemassa armo ja mahdollisuus yrittää uudelleen. Kenenkään meistä ei tarvitse jäädä ikuisiksi ajoiksi tuntemaan syyllisyyttä virheistään.
Voisiko ihminen saada apua ongelmiinsa ilman Jeesusta. Älkää tunkeko joka paikkaan tuputtamaan. Kiitos!
Ei noita tekoja tule saada anteeksi armon kautta vaan niiltä joita on loukannut.Muutenhan sitä voi tehdä ihan mitä vaan ja pyytää lisää armoa.Se on kuin modernia anekauppaa.
Minäkin olen sitämieltä että ei kannata kertoa kaikkia valheita jos siitä kertomisesta tulee pahempi mieli asianosaisille.Pitää ajatella pitemmällä tähtäimellä.
Mitä itse tuputat siinä omaa nihkeilyäsi? Et edes yritä auttaa aloittajaa, kunhan valitat toisten neuvoista. Minun elämää koskevan ajatteluni mukaan ihmisen pitää saada uusi mahdollisuus mokailtuaan, eikä tarvitse koko elämäänsä kantaa syyllisyyttä, tappaa itseään tai muuta sellaista. Tämä on armoa. Ja se ei tietenkään sulje pois sitä, että anteeksi tulee pyytää ja toivon mukaan saada niiltä, joita on satuttanut teoillaan.
Jos tämä ei putoile sinun katsomuksiisi, vaan olet esim. sitä mieltä, että ihmisen pitää olla syyllinen koko elämänsä virheistään, niin kaikin mokomin. Muistathan olla itsekin syyllinen kaikista omista virheistäsi?
Minun ajatuksistani ja armon käsitteen mainitsemisesta ei tarvitse tulla yhtään russuttamaan, vaikka olisit miten änkyrä ateisti hyvänsä. Ilmaisen ajatuksiani siinä missä sinäkin, erotuksena tällä kertaa ehkä se, että sinulla näyttää olevan vain negatiivista sanottavaa.
Teot tulee tietenkin saada anteeksi sekä toivottavasti siltä, jota on loukannut, että armon kautta; sen joka siihen uskoo, jos niin haluatte. Armoa kuten ihmisten välistä anteeksiantoakaan ei voi "ostaa", eivätkä ne voi perustua mihinkään keinotteluun vaan ainoastaan totuuteen. Mistään "anekaupoista" ei ole kysymys.
Oma mielipiteeni valehtelusta on, että kannattaa tarkkaan miettiä, onko juuri minkään valheen kanssa eläminen pitkällä tähtäimellä viisasta ja kestävää. Monesti ihmiset "suojelevat" toisiaan valhein päätyäkseen vain sotkemaan omat ja toisten asiat niillä entistä pahemmin. Tämän aloittajakin hyvin puhuttelevasti totesi omassa kertomuksessaan.
Ole kiitollinen, että koet syyllisyyttä. Sehän on normaali olotila siitä kun on tehnyt toisia kohtaan väärin. Mutta sinun ei tarvitse jäädä tuohon tilaan, vaan sinulle niinkuin muillekkin syyllisyyttä poteville on valmistettu pääsy puhtaaseen omaantuntoon.
Sitä vartenhan on olemassa Jumalalta tuleva anteeksiantamus, eli sinä tunnustat reilusti ja rehellisesti Jumalalle kaikki väärät tekosi, ja hän antaa ne sinulle anteeksi Jeesuksen sovitustyön tähden. Ota vastaan sovitus joka on sinunkin puolesta suoritettu. Kun näitä toteutat elämässäsi, huomaat miten syyllisyys alkaa väistymään ja hyvä omatunto tulee tilalle. Jeesus itse lupaa raamatussa näin; Jos siis poika tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi. Joh evank 8 luku jae 36.
Ei armo anna lupaa elää edelleen väärin, vaan se antaa VOIMAN elää oikein Jumalaa, lähimmäistä ja itseä kohtaan. Oman elämän tervehtymisellä, paranee myös ihmissuhteet.
Kun on kysymys syyllisyydestä ja sen poistamisesta, sanomattakin on selvää, että silloin kerrotaan Jeesuksesta, nimenomaan hänestä joka tehtiin syylliseksi meidän jokaisen edestä ristinpuulla.