Kirkon rooli taitaa olla aika lailla heikoilla tulevaisuudessa koska siltä on se totuus päässyt unohtumaan !, sinä päivänä kun kirkko alkaa siunaamaan käsi raamatulla homo ja lesbo liittoja niin se on ällötys ja iljetys ainakin minun silmissäni ja uskon että monen muunkin....en ole yksin.
Sinä päivänä saa eroakirkosta sivusto taas yhden eroajan lisää, annan roponi sitten vastaisuudessa vaikka suoraan köyhän kukkaroon, tiedän ainakin varmasti että apu menee perille.
Elämme mielenkiintoisia aikoja
2
160
Vastaukset 2
Jos perusta on oikea kestää talokin.
Valtionkirkko on Rooman piispojen luomus.Kirkko on matkalla kohti joko todellista kansankirkon statusta tai koko kansankirkon tittelin menettämistä. Jos kirkko antaa kansan oikeasti päättää mitä kirkossa opetetaan, siitä tulee oikea kansankirkko joka myös ansaitsee asemansa yhteiskunnassa.
Mutta jos kirkko päättää pysyä liian tiiviisti siinä mitä Raamatussa lukee, se ei myös enää voi kauaa kutsua itseään kansankirkoksi koska kansa on suurimmaksi osaksi etääntynyt näkemyksiltään siitä mikä on Raamatun linja asioihin. Kansa on aika tehokkaasti jättämässä nimittäin Raamatun vanhentuneet näkemykset taakseen.
Kirkon on yksinkertaisesti aika tehdä valinta, se on jo liian kauan yrittänyt pitää molemmat puolet tyytyväisenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu601598- 261224
- 851078
- 42897
- 65836
- 92804
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15779Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19725Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131725- 116701
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �146631Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625- 4622
- 43601
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t76593Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45580- 19566
- 46558
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25551Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke18498