eli olemme menossa tiistaina np ultraan,joka muistaakseni otetaan alakautta..esikoinen on 1 vuotias ja rupesimme miettimään että saako lapsi tulla mukaan sinne huoneeseen vai pitäiskö viedä hoitoon mummulaan siks aikaa,kun isä haluais mukaan tulla...ja pyydän asiallisia vastauksia :)
pääseekö lapsi mukaan ultraan?
mamma_
133337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ei saa tulla ultraan mukaan.
Juu ei pääse mukaan.. ainakaan tampereella.. aulassa oli iso kyltti ettei lapsia voi ottaa mukaan ultraan
Jos lapsi on rauhallisena isän sylissä, voi tulla. Vaikka ois mitkä kyltit! Ne on lähinnä isompia lapsia varten ja jos ei ole lapsen pitäjää mukana. Isä voi poistua ultraushuoneesta lapsen kanssa jos alkaa riehua ;) näin sanottiin mulle.
Jos tirauttaa itkut ja sanoo että isälle olisi tosi tärkeää päästä katsomaan vauvaa että sekin tajuaisi raskauden, kyllä ne päästää.
Olen ymmärtänyt, että syy miksi lapsi ei saa tulla ultraan ei ole se, että lapsi voisi olla häiriöksi vaan lapsi ei saa olla mukana lääketieteellisissä tutkimuksissa. Jotain tämmöstä äitiyspolin kyltissä ainakin luki.
En olisi ihan niin varma, että jokapaikassa ollaan yhtä höveleitä. Mutta ainahan voi kysyä.
Meillä on aina ollut, koska minä olen ehdottomasti halunnut, että sisaruksetkin näkevät tulevan vauvan. Muutenhan tuo tarkoittaisi, että sellainen äiti, jolla ei ole mahdollisuutta järjestää lasta hoitoon, ei pääsisi ultraan lainkaan. Ei ne sitä voi kieltää, vaikka joissain paikoissa jostain syystä on mitä ihmeellisimpiä sääntöjä yritetty laatia. Toki, jos siellä erikseen se kielletään, niin olisihan sitä kiva yrittää noudattaa, mutta jos se ei onnistu, niin sitten ei onnistu.
mekin ajateltiin mutta sitten yks tuttava kerto että oli kielletty 10kk ikäistä vauvaa tulemasta mukaan ultraan..tosin eri paikkakunnalla.mutta eihän tämä 1 vuotiaskaan sillai vielä "ymmärrä" mitä siinä tehdään.ku joku selitti et se on traumaattinen kokemus lapselle jos näkee sen ultrauksen..
UÄ-tutkimukseen pitäisi ottaa mukaan vuoden ikäinen lapsi?
en keksi mitään syytä miksi ei vois ottaa mukaan,jos lapsi olis vähän isompi niin sitte tietysti ymmärtäisin ettei saa ottaa :) meillä on viikolla tosi vaikea saada lapselle lapsenvahtia,mutta mummu lupasi vaihtaa työvuoroa jos lasta ei voi ultraan mukaan ottaa.soitan sinne kuitenki vielä huomenna.meillä on ultra 100km:n päässä,koska asumme pienellä paikkakunnalla ja tarkotus olis samalla käydä sukulaisilla ja tietysti olisi mukava pitää poika mukana :)
meillä otettiin mukaan..eikä missään sanottu etteikö saisi ottaa mukaan. isä oli myös mukana ja hoitajaa ei ollut lapselle. mutta hyvin se siellä isän sylissä istu.
se on kielletty monissa paikoissa sen takia, että lapsen kanssa se tilanne voi mennä vähän sähellykseksi, ei sen takia, että se siitä jotain traumoja saisi.
Meillä on kielletty ottamasta lapsia mukaan, enkä kyllä haluaisikaan ottaa niitä sinne kyselemään ja ihmettelemään. En varmasti muistaisi siitä ultrasta hölkäsen pöläystä, kun koko aika menis lasten paimentamiseen.
esikoinen voi olla siellä sukulaispaikassa sen aikaa kun käytte ultrassa? Jos kummankin on sinne ultraan mentävä.
En ottaisi minäkään lapsia sinne mukaan, eri asia sitten vaikka johonkin 3- tahi 4 D:n joskus myöhemmillä viikoilla (isommat lapset)
Vie lapsi sinne sukulaisiin jo etukäteen? Ja käväisette sitten ultrassa kaksin.
Tämä asia lukee jo siinä ultrakutsussa kyllä, mutta ei sinne lapsia saa mukaan ottaa, näin se vaan on. Ja hyvä niin. Henkilökunnalla on työrauha. Sinulla on rauha ottaa vastaan uutiset - jotka eivät aina ole välttämättä hyviä. Eikä lapsen tarvitse ihmetellä asioita, jotka eivät hänen ymmärrykseensä vielä mahdu.
Olen kiellon nähnyt useammankin sairaalan polin seinällä - ja se sanotaan itse asiassa varmaan siinä kupongissakin, missä sinulle on ultra-aika ilmoitettu.
Eivät ota lapsia huoneeseen.
Tuttava yritti - isä jäi esikon kanssa aulaan, eivät päässeet kumpikaan sitten sisään ja äiti kävi ultrassa yksin.
Ja, JOS sitten jotakin näkyykin, mikä ei ole ihan niin mukavaa kuultavaa, ehkä sinusta itsestäsikin olisi mukavampi, etteivät muut lapset olisi mukana?