A 170 CDI koneen ulina

Elikkä A170 CDI:n kone (vm. 1999) alkoi 235 tuhannen kohdalla pitämään normaalin käyntiäänen rinnalla sellaista vaimeaa, korkeampitaajuuksista rohinaa. Mistähän voisi johtua? Dieseltekniikka on itselleni täysin vierasta.
5895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Noilla kilsoilla voisi olla laturin laakeri. Voihan siellä nokka-akselissakin jo olla sanomista. Ohjaustehostimen pumppu ? Jos vesipumpussa olisi vika, niin se myös vuotaisi.
Hienot elektroniset mittavälineet töpseleineen eivät kerro mitään vian kohteessa vaikka laittaa johdost kiinni testeriin. Eli vaihdetaan uusia osia kunnes vika poistuu ja artisti maksaa.
On myös toinen, halvempi mittausväline, mistä ei lopu patterit. Honkkarista euron maksava vasaranvarsi, mikä laitetaan pää laturia tai konetta vasten ja toinen pää vasten ohimoluuta, niin värinä ja ujellus kertoo mistä on vika . Erehtymätön laite. Tätä ne jo eläkkeellä olevat autonasentajat käyttivät.

Äänestä
  • Vesipumppu on kunnossa ja laturi vaihdettu vaihtolaitteeseen 35 tkm sitten. Olisiko jokin suutinongelma kuitenkin mahdollinen? En oikein jaksa uskoa nokka-akseliin, eikös niiden pitäisi kestää luokkaa 400-600 tkm heittämällä?

    Äänestä

VAIHDA MONIURAHIHNA LATURIN PÄÄHÄN VISKOKYTKIN KIRISTÄJÄRULLAT!
HÄIPYY RAHINAT JA VIKINÄT. RULLAT PITÄÄ ÄÄNTÄ JA KUN NE MENEE NIIN KATKEAA HIHNA

NIMIM. KAKSIKERTAA AUTO HINATTU KORJAAMOLLE KUN HIHNA MENEE POIKKI

Äänestä
  • Osaatko sanoa, kuinka kalliista rempasta on kyse? Riittääkö joku 400 euroa? Ääni ei varsinaisesti ole rahinaa, vaan ulina kuvaa sitä paremmin. Nyt lasissa 259 tuhatta... Ääni ei ole muuttunut ja kaikki pelaa kuten pitäisi. Kahdella korjaamolla autoa on käytetty, eikä vikaa ole löytynyt. Toinen oli ns. nyrkkipaja ja toinen tunnettuun ketjuun kuuluva paja. Kummassakin tuomio oli, että pitää odottaa, kunnes jotain hajoaa. Osien vaihto sattumanvaraisesti kun on kallista puuhaa... Pakko varmaan kolkutella mersu-liikkeen ovea seuraavaksi.

    Alkaa mennä hermot koko rakkineeseen pikku hiljaa. Hihna kiristimineen kuulostaa kyllä loogiselle, sillä kierrokset vaikuttavat äänen voimakkuuteen.

    Äänestä

  • mersisti kirjoitti:

    Osaatko sanoa, kuinka kalliista rempasta on kyse? Riittääkö joku 400 euroa? Ääni ei varsinaisesti ole rahinaa, vaan ulina kuvaa sitä paremmin. Nyt lasissa 259 tuhatta... Ääni ei ole muuttunut ja kaikki pelaa kuten pitäisi. Kahdella korjaamolla autoa on käytetty, eikä vikaa ole löytynyt. Toinen oli ns. nyrkkipaja ja toinen tunnettuun ketjuun kuuluva paja. Kummassakin tuomio oli, että pitää odottaa, kunnes jotain hajoaa. Osien vaihto sattumanvaraisesti kun on kallista puuhaa... Pakko varmaan kolkutella mersu-liikkeen ovea seuraavaksi.

    Alkaa mennä hermot koko rakkineeseen pikku hiljaa. Hihna kiristimineen kuulostaa kyllä loogiselle, sillä kierrokset vaikuttavat äänen voimakkuuteen.

    Itsellä oli samanlainen ns ulina, se korjaantui vesipumpun vaihdolla.
    Seuraavaksi tuli kahina joka muuttu rohinaksi.
    Vika löytyi eilen: ilmastoinnin kompressorista oli mennyt laakeri, kompura on se laturin jälkeen oleva möhkäle.
    Yritän korjata lyhemmällä hihnalla väliaikaisesti.
    Autolla ajettu n. 470T.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mersisti kirjoitti:

Elikkä A170 CDI:n kone (vm. 1999) alkoi 235 tuhannen kohdalla pitämään normaalin käyntiäänen rinnalla sellaista vaimeaa, korkeampitaajuuksista rohinaa. Mistähän voisi johtua? Dieseltekniikka on itselleni täysin vierasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu