3008 robottivaihteisto?

Onko järkeä ...

Olen kiinnostunut 3008 robottivaihteisesta autosta lähinnä sen hintaluokan takia. Mutta miten tuo vaihteisto ykenä toimii ja kestää käytännössä? Jos ja kun jollakin on kyseinen kulkupeli, niin olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksistasi.

10

8611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä hetken 308

      Tänään menen hakemaan uuden 3008 Sport 110 HDI 2-tronicin. Vastailen sitten loppuviikolla.

      • kommenttejasi

        Odottelen mielenkiinnolla miltä uusi autosi tuntuu.


      • Ihan tyytyväinen
        kommenttejasi kirjoitti:

        Odottelen mielenkiinnolla miltä uusi autosi tuntuu.

        Entiseen 308:iin verrattuna istutaan korkeammalla joten näkyvyys parempi. Raskaampi auto joten kyytikin erilainen. Hiljainen, nastojen ääni ei paljoa kuulu, vain hieman. 2-tronic vaihtaa suht mukavasti mutta jos kiihdyttää rivakasti tapahtuu hieman nyökkymistä.
        Katsoppas tuolta lisää hakusanalla 3008 http://peugeot-foorumi.com/index.php


    • TH

      Koeajoin viikko sitten 3008:n, joka oli varustettu 2-tronic vaihteistolla ja 1,6 dieselillä. Minulle paketin toimivuus oli postitiivinen yllätys. Vääntöä oli ihan riittävästi ja 2-tronic toimi erittäin hyvin. Kuulemani jutut pitkistä miettimisajoista eivät pitäneet paikkansa. Ainoastaan kovemmissa kiihdytyksissä vaihteisto niiasi hieman ennekuin latoi isompaa sisään. Muuten vaihteisto toimi erittäin hienosti ja huomaamattomasti. En nähnyt mitään syytä miksi käyttää ratissa olleita manuaalivalitsimia, mutta huomasin muutaman kerran kokeiltuani että näitä käyttämällä saa nuo nyökkimiset pois kun vaihtaa manuaalisesti juuri ennenkuin 2-tronic tekee sen. 2-tronicin iso etu on taloudellisuus. Menee jopa vähemmällä kuin manuaalivaihteisto, toisin kuin perinteinen momentinmuunnin automaatti. Myös kaksoiskytkinvaihteisto lisää hieman kulutusta.

      3008 on upea auto! ajettavuus on huippuluokkaa ja se on erittäin tyylikäs ja tilava. Valintani on erittäin selvä seuraavaksi autoksi! Se on ilman muuta 3008 diesel 1,6 2-tronic-vaihteistolla. Nykyinen autoni on Honda CRV 08. Se on huippuluotettava mutta ohjauksessa on aika paljon toivomisen varaa, etenkin uraisella tiellä. CRV yrittää kaartaa urissa koko ajan oikealle. Tämä ei ole vika vaan ominaisuus. Pitkällä matkalla ranteet kipeytyy kun joutuu vänkäämään sitä uria vasten. 3008:lla tätä ominaisuutta ei ole. 3008 on myös hiljaisempi kuin CRV. Ero tulee lähinnä vähäisemmästä ilman suhinasta. Saksalaisista luotettavuustilastoista päätellen pösön ladussa on tapahtunut selvä parannus, joten sekään ei enää rajoita 3008:n hankintaa.

      • harkitaan vielä

        Kiva kuulla kokemuksesta. Itselläni oli vuosi sitten kiikarissa myös 1.6D 2-tronic Sport, mutta hinta kipusi liian korkeaksi ja jutut vaihteiston toiminnasta eivät vakuuttaneet (koeajamaan en päässyt). No, kaikella tulee toimeen kun tottuu, mutta jos lukee vailkka sisarmallimerkin, aivan uuden C4:n koeajoa kyseisellä laatikolla, oli se melkoinen susi TL:n mukaan. Eli ainakin citikassa se ei pelaa kunnolla. Ero esim. kaksoiskytkinlaatikkoon on dramaattinen.
        Mutta nyt on tullut turbobensaan uusi automaatti ja sitä kehuttiin Autobildissä. Itseasiassa ei yhtään hassumpi paketti, jos ajokilometrejä ei tule liikaa. Ja onhan bensaturbo aivan toista luokkaa kulkupuolen puolesta. 1.6D on aika lussu tosi paikan tullen.
        Kannattaa muuten lukaista TM:n vertailu missä 3008 oli mukana. Se vaan on näin kalliiden autojen maassa tuossakin pösössä ongelmana, että ylläpitokulut ovat käsittämättömän korkeat verrattuna vaikka Yetiin? Koska raskalaiset saavat autonsa huolto- ja vakuutusmaksut alemmaksi? Ennen sitä joutunen vielä harkitsemaan 3008:n mielekkyyttä :)


    • SEL

      Tutustuin kyseiseen robolootaan Citikan C3:ssa lomareissulla muutaman päivän ajan ja se oli todella onneton verrattuna omaan AL-4 automaattiin. Varsinkin jos pitää esim. taskuparkkeerata peruuttamalla ylämäkeen, on tasainen liikkeellelähtö todella vaikeaa, välisin tahtoo hypähtämään kun kytkin nappaa kiinni.

    • arpova

      Työajossa on Pösö 308 vm 2013 robottilaatikolla. Vaihtaminen on todella hidasta ja sitten ottaa äkkiä kiinni, ei ole pitkäikäinen aski. Jos joku pitää tätä lootaa toimivana, niin tuskin on ikinä ajanutkaan autolla jossa lootaa toimii. Jos yrität lähteä risteyksessä nopeasti niin kone vaan ottaa kierroksia eikä lähdä liikkeelle ennenkuin on mono lattiassa ja sitten loota hirttää kiinni ja sutaisee asfaltilla, talvella vielä pahempi kun luistonesto estää vie koneesta heti tehot kun kerran on kuopaissut ja hyytyy totaalisesti risteykseen n. 3 sekunniksi ennenkuin kuopii taas. Huollossa sanotaan että se on ominaisuus ei vika.. Olisi kyllä menneet rahat hukkaan jos olisi itsellä tällainen. Laadukkaitten autojen laatikot vaihtaa aivan eri tavalla

      • SebLöe

        Että pitäisikö sittenkin ostaa VAG-tuote ja DSG automaatilla?
        Eli valittajia aina piisaa, aivan sama minkä ostat....moottorilehtiin ei voi täysin luottaa kun nekin antavat kyseenalaista tietoa...mainoksista tulee isot rahat.
        Jos vaihteisto tosiaan toimii kuin edellä kirjoittaja esittää, on siinä viallinen laatikko...eikö ole selvää sanoi huolto mitä hyvänsä?
        Audi liikkeessä sanottiin pätkivästä automaatista ettei mitään vikaa....Virossa laitettiin uutta kamaa 4000 eurolla...eikä pätki ja nyki...eli vikaa oli?


      • Anonyymi
        SebLöe kirjoitti:

        Että pitäisikö sittenkin ostaa VAG-tuote ja DSG automaatilla?
        Eli valittajia aina piisaa, aivan sama minkä ostat....moottorilehtiin ei voi täysin luottaa kun nekin antavat kyseenalaista tietoa...mainoksista tulee isot rahat.
        Jos vaihteisto tosiaan toimii kuin edellä kirjoittaja esittää, on siinä viallinen laatikko...eikö ole selvää sanoi huolto mitä hyvänsä?
        Audi liikkeessä sanottiin pätkivästä automaatista ettei mitään vikaa....Virossa laitettiin uutta kamaa 4000 eurolla...eikä pätki ja nyki...eli vikaa oli?

        Sama laatikko kuin mitsussa oli.PASKA


    • Anonyymi

      Minulla 2017 vm 3008. Tällä ajettu 200000 vielä vaihteisto toimiin hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3514
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3138
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      142
      2932
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2635
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2605
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1435
    7. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1308
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      396
      1145
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      50
      1043
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      900
    Aihe