Eli siinä otsikossa se kysymys jo olikin... Mitä voisi vaatekaapin omista vaatteista keksiä niin miehelle kuin naisellekin? Palstalla oli paljon ideoita miksi pukeutua, mutta kaikkiin lakanakummitusta lukuunottamatta pitäisi käydä jotakin ostamassa. Miten pukeutua ja laittautua ja mitä kaikkea voisi keksiä normaaleista vaatteista? Itse en keksi kuin "koulutyttöasun" enkä siihenkään kuin sen lyhyen vekkihameen ja valkoisen kaulupaidan... sitäkään en keksinyt loppuun... tai miehelle joku "maalari", äsh. En keksi. Joten nyt kaikenlaisia heittoja mitä voisi alkaa muokkailemaan omista vaatteista?
Asu omista vaatteista aikuiselle???
8
9105
Vastaukset
- No tosi==)
osta kaupasta tai tilaa netistä! paskaako omista vaatteista tekee ku menee vaan pilalle ne vaatteet!
- juhlimaan
...ei ole aikaa alkaa tilailemaan enkä halua laittaa rahaan naamareihin tms. kysymykseni olikin nimenomaan mitä voisi keksiä omista vaatteista ja muutenkin ideoita "hahmoihin". Kun keksisi niitä "hahmoja" niin voisi alkaa miettimään mitä kaapista saisi loihdittua.
- Saxxa
Punaisilla vaatteilla ja asusteilla paholainen, valkoisilla enkeli, Kalman morsian tai muumio, mustilla sureva leski, vihreillä tai ruskeilla peikko, vihreillä, violeteilla tai harmailla noita tai velho tms, sinisellä/turkoosilla jääneito... Hiusten laitto, maskeeraus ja muu rekvisiitta sitten tietysti hahmon mukaiseksi. Tiimarista ja vastaavista kaupoista löytänee melko edullisesti tarveaineita ja rekvisiittaa.
Koulutytöllesi voisi ajatella vielä paksut polvisukat, slipoverin/neuleliivin tai villatakin ja kravatin, tennarit jalkaan. Hiukset saparoille ja luentomateriaalit kainaloon...- fsgszhnghghzsh
Tiimarista tai sittarista haet kasvovärit, Kalpee naama, tumma silmämeikki ja ne kulmahampaat. Muutenhan voi olla ihan tavallinen asu, nykyäänhän noi vampyyrisarjojenkin vamppyyrit on ihan "tavallisen" näköisiä ihmisiä.
- janicaa_
Tuota, joku ns kauhupelle! ;D Elikkäs jotku liian isot kengät jalkaan haaremit tai jotku muut vastaavat housut jalkaan ja sitten laitat jonku värikkään paidan ja sitten punaisella luomi värillä viiva poskeen ja sitten se nkeskelle musta pitäisi tulla joku haavan näköpöinen, sitten vaan tosi tumma silmä meiki ja toiseen silmmään viiusut vaikka laittaa myös violetilla silleen että se ympyröi mustan kasnssa koko silmän että olis niin ko musta silmä;D tuperaa hiukset ja AVOT!
- Iinareet
keksein olla kuollut barbie, vaikkakin jo kerkesin pirunsarvet ja hämähäkkihansikkaat tilaamaan.
Laitan kiiltävän pitkän vaaleanruskean peruukin keskijakauksella, voimakkaat meikit hopealla huulipunalla vaalea pohjustus. Pinkit korkokengät, revityt mustat sukkahousut, mustat enkelinsiivet, mustan röyhelöhameen, valkoisen topin sotken punaisella tekstiilivärillä (tiimarista n.3,50e) tai sitten teen vaan luodin jäljen vasempaan rintaan ja kädenjäljen selkään. Ajattelin että ihoonkin voisi väriä laittaa, mutta ehkä olisi jo liikaa. Peruukin ajattelin laittaa saparoille tupeerauksen kera (toki omat hiuksetkin käyvät)
Ton tekstiilivärin kanssa keksii vaikka mitä mikäli on vaatteita mitä malttaa sotkea... voihan niitä sen jälkeen yrittää värjäyttää kunnon vaatevärillä mustaksi jos haluaa. Itsellä ei niin väliä tuon topin kanssa.
Myös kaikki repiminen ja reikien polttelu vaatteisiin toimii.
Tuon koulutyttö-lookin kanssa tekisin ehkä niin että yhdistäisin jätesäkistä tehdyt cheerleader huiskut ja mustat saappaat, raju meikki ja arpia käsivarsiin meikeillä tai maskeeraustuotteilla. Myös sotkuinen saparo/ lettikampaus sopii tähänkin. ja sukkahousujen kanssa voi käyttää mielikuvitusta esim. ostamalla verkkosukkikset ja tekemällä niihin reikiä tai ennen kuin laittaa jalkaan niin maalata verijälkiä jalkoihin.
sain myös punanaamion sivuilta idean että lakanasta voi tehdä ns. missi-liinan, eli toiselta olkapäältä menevä lakanakaistale ja kirjoittaa siihen tussilla tai maalilla prom quuen 1915 yms. ja maskeeraa loput tarvittavan itse ja laittaa tiaran päähän tai mustan hunnun hiuksiin. voisi toimia.
Alkuperäinen suunnitelma oli tosin olla piru, mutta päätin että se on liian tyypillistä. Siihen lookkiin olisin vain omat (tummat) hiukset kihartanut sarvien kanssa,laittanut punaista huulipunaa ja rajaukset silmiin, ne edellämainitut hansikkaat, siivet ja mustat vaatteet ja mustat korkokengät ja ehkä laittanut kaverin piirtämään meikkikynällä hämähäkin seittiä kaulaan tai jotain sinne päin...no anyway se vaihtui jo.
Jos kaapista löytyy tummansininen mekko/hame niin siitäkin voi kehitellä ns. yön kuningattaren mustalla hunnulla ja karmivalla meikillä ja vaikka sinisillä huulilla. tekokynsillä, iho strasseilla, teko ötököillä, teko arvilla yms. saa kehitettyä oman maun mukaan mitä vain mihin oma mielikuvitus riittää. Tämä oli myös mielessä mutta en pidä sinisestä niin epävarmuus ei antanut periksi.
Tuo kuollut teema on aika helppo kun keksii mikä on ja muuntaa sen kuolleeksi kalpealla olemuksella ja tummilla asusteilla. mielessä kävi mm. morsian, nukke, cheer leader, siivooja, hoitsu, poliisi yms. univormu ammatti.- kauhukakara
Meil oli yhis halloweenjuhlis (13 w) semmonen vaaleenpunanen lasten vanha prinsessamekko, ja sitte legginssit jotka oli revitty rikki, ja niihin tekoverta päälle. Sitte oli semmonen kauhee naamari, mutta kauheet meikitkin voi kasvomaaleilla ja meikeillä tehdä, ja kruunu päässä. Se oli aika hauska ja pelottava asu. Sitte oli semmonen iso "timanttisormus"
- kyllllävain
Jos lyötyy musta tai sininen kotelomekko tms. niin sellanen päälle, punanaamiosta poliisin koppalakki ja vielä mustat stay upit asua täydentämään :) TÄmä idea nyt on vähän sellanen jos ei nuo pirut sun muut kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675830Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344274Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.971926- 631445
- 2611137
- 471132
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126999Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim49826Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31763Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.39725