Asu omista vaatteista aikuiselle???

juhlimaan

Eli siinä otsikossa se kysymys jo olikin... Mitä voisi vaatekaapin omista vaatteista keksiä niin miehelle kuin naisellekin? Palstalla oli paljon ideoita miksi pukeutua, mutta kaikkiin lakanakummitusta lukuunottamatta pitäisi käydä jotakin ostamassa. Miten pukeutua ja laittautua ja mitä kaikkea voisi keksiä normaaleista vaatteista? Itse en keksi kuin "koulutyttöasun" enkä siihenkään kuin sen lyhyen vekkihameen ja valkoisen kaulupaidan... sitäkään en keksinyt loppuun... tai miehelle joku "maalari", äsh. En keksi. Joten nyt kaikenlaisia heittoja mitä voisi alkaa muokkailemaan omista vaatteista?

8

9497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No tosi==)

      osta kaupasta tai tilaa netistä! paskaako omista vaatteista tekee ku menee vaan pilalle ne vaatteet!

      • juhlimaan

        ...ei ole aikaa alkaa tilailemaan enkä halua laittaa rahaan naamareihin tms. kysymykseni olikin nimenomaan mitä voisi keksiä omista vaatteista ja muutenkin ideoita "hahmoihin". Kun keksisi niitä "hahmoja" niin voisi alkaa miettimään mitä kaapista saisi loihdittua.


    • Saxxa

      Punaisilla vaatteilla ja asusteilla paholainen, valkoisilla enkeli, Kalman morsian tai muumio, mustilla sureva leski, vihreillä tai ruskeilla peikko, vihreillä, violeteilla tai harmailla noita tai velho tms, sinisellä/turkoosilla jääneito... Hiusten laitto, maskeeraus ja muu rekvisiitta sitten tietysti hahmon mukaiseksi. Tiimarista ja vastaavista kaupoista löytänee melko edullisesti tarveaineita ja rekvisiittaa.

      Koulutytöllesi voisi ajatella vielä paksut polvisukat, slipoverin/neuleliivin tai villatakin ja kravatin, tennarit jalkaan. Hiukset saparoille ja luentomateriaalit kainaloon...

      • fsgszhnghghzsh

        Tiimarista tai sittarista haet kasvovärit, Kalpee naama, tumma silmämeikki ja ne kulmahampaat. Muutenhan voi olla ihan tavallinen asu, nykyäänhän noi vampyyrisarjojenkin vamppyyrit on ihan "tavallisen" näköisiä ihmisiä.


    • janicaa_

      Tuota, joku ns kauhupelle! ;D Elikkäs jotku liian isot kengät jalkaan haaremit tai jotku muut vastaavat housut jalkaan ja sitten laitat jonku värikkään paidan ja sitten punaisella luomi värillä viiva poskeen ja sitten se nkeskelle musta pitäisi tulla joku haavan näköpöinen, sitten vaan tosi tumma silmä meiki ja toiseen silmmään viiusut vaikka laittaa myös violetilla silleen että se ympyröi mustan kasnssa koko silmän että olis niin ko musta silmä;D tuperaa hiukset ja AVOT!

    • Iinareet

      keksein olla kuollut barbie, vaikkakin jo kerkesin pirunsarvet ja hämähäkkihansikkaat tilaamaan.

      Laitan kiiltävän pitkän vaaleanruskean peruukin keskijakauksella, voimakkaat meikit hopealla huulipunalla vaalea pohjustus. Pinkit korkokengät, revityt mustat sukkahousut, mustat enkelinsiivet, mustan röyhelöhameen, valkoisen topin sotken punaisella tekstiilivärillä (tiimarista n.3,50e) tai sitten teen vaan luodin jäljen vasempaan rintaan ja kädenjäljen selkään. Ajattelin että ihoonkin voisi väriä laittaa, mutta ehkä olisi jo liikaa. Peruukin ajattelin laittaa saparoille tupeerauksen kera (toki omat hiuksetkin käyvät)

      Ton tekstiilivärin kanssa keksii vaikka mitä mikäli on vaatteita mitä malttaa sotkea... voihan niitä sen jälkeen yrittää värjäyttää kunnon vaatevärillä mustaksi jos haluaa. Itsellä ei niin väliä tuon topin kanssa.

      Myös kaikki repiminen ja reikien polttelu vaatteisiin toimii.

      Tuon koulutyttö-lookin kanssa tekisin ehkä niin että yhdistäisin jätesäkistä tehdyt cheerleader huiskut ja mustat saappaat, raju meikki ja arpia käsivarsiin meikeillä tai maskeeraustuotteilla. Myös sotkuinen saparo/ lettikampaus sopii tähänkin. ja sukkahousujen kanssa voi käyttää mielikuvitusta esim. ostamalla verkkosukkikset ja tekemällä niihin reikiä tai ennen kuin laittaa jalkaan niin maalata verijälkiä jalkoihin.

      sain myös punanaamion sivuilta idean että lakanasta voi tehdä ns. missi-liinan, eli toiselta olkapäältä menevä lakanakaistale ja kirjoittaa siihen tussilla tai maalilla prom quuen 1915 yms. ja maskeeraa loput tarvittavan itse ja laittaa tiaran päähän tai mustan hunnun hiuksiin. voisi toimia.

      Alkuperäinen suunnitelma oli tosin olla piru, mutta päätin että se on liian tyypillistä. Siihen lookkiin olisin vain omat (tummat) hiukset kihartanut sarvien kanssa,laittanut punaista huulipunaa ja rajaukset silmiin, ne edellämainitut hansikkaat, siivet ja mustat vaatteet ja mustat korkokengät ja ehkä laittanut kaverin piirtämään meikkikynällä hämähäkin seittiä kaulaan tai jotain sinne päin...no anyway se vaihtui jo.

      Jos kaapista löytyy tummansininen mekko/hame niin siitäkin voi kehitellä ns. yön kuningattaren mustalla hunnulla ja karmivalla meikillä ja vaikka sinisillä huulilla. tekokynsillä, iho strasseilla, teko ötököillä, teko arvilla yms. saa kehitettyä oman maun mukaan mitä vain mihin oma mielikuvitus riittää. Tämä oli myös mielessä mutta en pidä sinisestä niin epävarmuus ei antanut periksi.

      Tuo kuollut teema on aika helppo kun keksii mikä on ja muuntaa sen kuolleeksi kalpealla olemuksella ja tummilla asusteilla. mielessä kävi mm. morsian, nukke, cheer leader, siivooja, hoitsu, poliisi yms. univormu ammatti.

      • kauhukakara

        Meil oli yhis halloweenjuhlis (13 w) semmonen vaaleenpunanen lasten vanha prinsessamekko, ja sitte legginssit jotka oli revitty rikki, ja niihin tekoverta päälle. Sitte oli semmonen kauhee naamari, mutta kauheet meikitkin voi kasvomaaleilla ja meikeillä tehdä, ja kruunu päässä. Se oli aika hauska ja pelottava asu. Sitte oli semmonen iso "timanttisormus"


    • kyllllävain

      Jos lyötyy musta tai sininen kotelomekko tms. niin sellanen päälle, punanaamiosta poliisin koppalakki ja vielä mustat stay upit asua täydentämään :) TÄmä idea nyt on vähän sellanen jos ei nuo pirut sun muut kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe