Ennen suolaa

Kauanko suolattu?

Terve!

Itselläni ei nyt muisti toimi tämän asian suhteen, vaikka kortti ja auto ollutkin 22v.
Eli kysyisinkin, minkälaista se talvi ajelu oli ennenkuin teiden laajamittainen suolaus aloitettiin.
Minä vuonna/vuosikymmenenä teiden suolaus aloitettiin, vai onko sitä tehty aina.

Asiaa kun hieman ilman tietoa pohtii, tulee tietenkin mieleen peilikirkas jäinen tie, jolla ei uskaltaisi edes rallinastoilla ajaa (hieman liiotellusti)
Mutta kun käytännössä tuntuisi ainakin täällä pääkaupunkiseudulla tuo suolaus välillä ihan hullun hommalta.

Kuljin samaa reittiä Espoon takaa Itähelsinkiin töissä 8 vuoden ajan todella aikaisin aamulla, ja silloin kyllä ihmettelin tuota suolausta.
Välillä ehdin ennen suola-autoja, ja en kyllä kokenut ajavani millään lähes öljytyllä pellillä.

Tämmöistä vapaata ajatuksen virtaa.

Varovaista ajamista kaikille!!!

6

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarjouslaskija

      Katselin tuossa vuoden 1975 kunnossapitokäsikirjaa ja siellä suolausperiaatteet olivat aika lähellä nykyisiä. Menetelmät ovat muuttuneet, mutta suolaa on kylvetty suunnilleen siitä alkaen, kun tieverkolle alkoi tulla laajemmin kestopäällysteitä. Siis 1960-luvun alusta.

      Liikennemäärien ja sijainnin mukaanhan suolaus määritellään. Viimeisin suurempi muutos tuli vuonna 2004, kun Konginkankaan kolarin jälkeen lisättiin suolattavia osuuksia ja nostettiin suolausmääriä. Olin silloin laskemassa paria alueurakkaa, ja kesken laskennan tilaaja määritteli pääteiden talvikunnossapidon luokitukset kokonaan uusiksi.

      Sorateitä on suolattu pölyämisen takia kesällä aiemminkin ja suolataan edelleen.

    • Sohvatiikeri2

      Olen kuullut niitä muisteluita. Takatuuppareilla ajettiin ilman talvirenkaita. Ei mitään ongelmaa.

      Tosin, pitää muistaa, että vuonna 1960 Suomessa oli 250 000 autoa eli noin 10% nykyisestä. Eikä autoilla ajettu talvella niin kuin nykyään. Eihän maatalousyhteiskunnassa ollut tarvetta liikkua. Ja tiet sorateitä. Tarvontie valmistui 1962 Maailmanpankin lainalla. Samana vuonna alettiin tehdä Ohitustietä, jolle myöhemmin annettiin nimi Kehä III. Ykköskehä valmistui 1980.


      Suolat muuten laitetaan tielle usein ennen sään muutosta. Esimerkiksi aamuyöllä voi olla kylmä ilma ja pitävä keli, mutta auringon noustessa tulee liukas.

      • Osaako joku kertoa, mitä tarkoittaa Tammisaaressa oleva "automaattinen suolaus"?


      • Sohvatiikeri2
        ich_bin kirjoitti:

        Osaako joku kertoa, mitä tarkoittaa Tammisaaressa oleva "automaattinen suolaus"?

        Joo.

        Se on automaattinen tai puoliautomaattinen systeemi joka ruuttaa sillalle suolaa kun mittarit ja sääennuste osoittaa, että sillan kannen pinta voisi jäätyä.

        "Puoliautomaattinen" tarkoittaa että se käynnistetään kelikeskuksesta.

        Tästä piti tulla yksi tähtituote Destialle, mutta eihän ne kehitelmät aina onnistu.


      • Ennen suolaa
        Sohvatiikeri2 kirjoitti:

        Joo.

        Se on automaattinen tai puoliautomaattinen systeemi joka ruuttaa sillalle suolaa kun mittarit ja sääennuste osoittaa, että sillan kannen pinta voisi jäätyä.

        "Puoliautomaattinen" tarkoittaa että se käynnistetään kelikeskuksesta.

        Tästä piti tulla yksi tähtituote Destialle, mutta eihän ne kehitelmät aina onnistu.

        Kiitos paljon mukavista tietoa sisältävistä vastauksista.
        Joku mainitsi takavetoiset, kyllä nauratti. Tuli heti mieleen ensiauto Escort -73-, 1.3GT, tärkein varuste talvella oli sepelisäkki takakonttiin, eikä suinkaan sen sepelin takia.

        Hauskaa syksyä kaikille!


    • soorry.

      Ajelin rekkaa mm. 5 tiellä, Siilinjärven/ Iisalmen välillä ja myös Iisalmesta risteäville teille joissa toteutettiin suolaamattomuus kokeilua! Siitä imoitettiin talven ajan isoin kyltein, no tie oli jatkuvasti syvillä henk,auton renkaanlevysillä urilla ja siihen kun välillä satoi vettä/jäätyi oli tuloksena semmoinen kasa romua,loukkaantuneita,ruumiita että kokeilu lopetettiin lopputalvesta.

      Tie oli vilkkaasti liikennöity,rekkoja ja henk,autoja melkoinen määrä myös tiekarhuja odotin että lisättäisiin tuommoisen kokeilun myötä? Mutta ei,aloimmekin kutsua tiekarhun näköistä kapinetta ufoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3950
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      85
      3363
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2805
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2699
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2669
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      24
      2411
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      140
      2342
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2225
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2074
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1966
    Aihe